Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pogodowe anomalia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Panuje powszechne przekonanie, że anomalie pogodowe mające miejsce na świecie, są domeną ostatnich lat, kiedy to Ziemi zagroził efekt cieplarniany. Niektórzy łączą je również z przepowiedniami końca czasów. Tymczasem historyczne fakty tym obiegowym opiniom przeczą.
Nie wiemy, w jakim stopniu jesteśmy w stanie przewidzieć zmiany pogody i w ogóle klimatu naszej planety. Są to zmiany wpływające zarówno na historię jej, jak i naszego całego gatunku, choćby i w czasie ostatniego tysiąclecia. Odpowiedzi zatem trzeba szukać w starych kronikach i innych zapiskach. Te historyczne świadectwa o wpływie pogody na ludzką cywilizację i gnębiących ją katastrofach żywiołowych często trafiały do źródeł pisanych średniowiecznej Europy. Prześledźmy je zatem na wybranych przykładach, przy czym przy datach szczególnie spektakularnych anomalii poznamy towarzyszący danemu rocznikowi symbol Planetarnego Regenta roku według dr Mauritiusa Knauera z klasztoru w Langenheim, którzy to Regenci zmieniają się w cyklu siedmioletnim:
- Słońce (1996, 2003, 2010 itd)
- Wenus (1997, 2004, 2011 itd)
- Merkury (1998, 2005, 2012 itd)
- Księżyc (1999, 2006, 2013 itd)
- Saturn (2000, 2007, 2014 itd)
- Jowisz (2001, 2008, 2015 itd)
- Mars (2002, 2009, 2016 itd)

3 listopada 962 roku (Merkury) napadało tyle śniegu, że ludzie nie byli w stanie wyjść z miasta, czy nawet opuścić swoich domów, zwierzęta zaś nie zdołały ukryć się w swoich zimowych leżach. Drzewa owocowe łamały się pod ciężarem śniegu, zapadło się wiele domów.

W sierpniu 1014 roku (Jowisz) w środkowej Europie wystąpiła potworna susza. Od Wielkanocy aż do 28 sierpnia nie spadła ani jedna kropla deszczu, wskutek czego wiele rzek i potoków wyschło.

24 lipca 1119 roku (Jowisz) przez kontynent przetoczyły się potężne wichury z piorunami, niszcząc wiele fortec i zamków. Na Wyszehradzie (Czechy) zawaliła się połowa jednego z pałaców. Wiele ogrodów zniknęło z powierzchni ziemi, a drzewa leżały wyrwane razem z korzeniami. Pięć lat później, 11 sierpnia 1124 roku, doszło do zaćmienia Słońca, wskutek czego temperatury spadły do tak niskich wartości, że nastąpił przymrozek. Notabene zima tego roku była tak długa, że jedna trzecia mieszkańców Starego Kontynentu zmarła z głodu.

Na przełomie lat 1257/1258 (Księżyc/Saturn) zima w Europie Środkowej była mizerna i sucha. W styczniu kwitły już drzewa, na św. Dominika (12 maja) zaczęły się żniwa, zaś na św. Jakuba (25 lipca) winobranie.

Rok 1330 (Mars) był anormalnie wilgotny. W lipcu non-stop padał deszcz, przez co zboże na polach zgniło, zanim zdążyło dojrzeć. 15 sierpnia po 18-dniowych ulewach w Czechach wylały wszystkie rzeki.

W 1407 roku (Mars) miała miejsce straszliwie długa i okrutna zima. Jeszcze 28 maja ziemia była zamarznięta. Od mrozów wyginęły całe wsie. Wszystkich martwych zdołano pogrzebać dopiero w połowie lata!

30 czerwca 1549 roku (Wenus) nad Lewoczą i Tatrami w nocy przeszła straszliwa burza połączona z gradobiciem. Gradziny były wielkości kurzych jaj, czasem nawet większe.

5 sierpnia 1641 roku (Merkury) na Spiszu zaatakowała zima. Zniszczone zostały wszystkie uprawy na polach i w ogrodach. Na pastwiskach zamarzło na śmierć 150 koni i dwóch pasterzy. Padał śnieg, na gałęziach drzew tworzyła się pokrywa lodowa.

29 września 1708 roku (Mars) w dzień św. Michała w Bratysławie nastała bardzo ostra zima. Stojący na warcie żołnierze zamarzli na śmierć. Bardzo niskie temperatury utrzymywały się aż do następnego roku.

23 lipca 1796 roku (Księżyc) przez kontynent przewaliła się wielka burza. W wielu miejscach padał grad wielkości gęsich jaj, niszcząc zasiewy i winnice oraz zabijając kilkanaście osób i zwierząt.

Jak widać, anomalie pogodowe na naszym kontynencie nie są niczym nowym. Zdarzały się zawsze. Przytoczone opisy kataklizmów wykazują wiele zbieżności z tym, co napisał opat Knauer w swoim "Kalendarzu stuletnim". Także wielkie powodzie z lat 1997 i 2001 były do przewidzenia.

Nie należy więc "wylewać dziecka z kąpielą", jak to czynią niektórzy "eksperci" i "naukowcy". Wspomniane prognozy odrzucają definitywnie, twierdząc, iż są nienaukowe i ludowe oraz że jako takie we współczesnym świecie nie mają racji bytu. Prawda jest jednak taka, że zostały one opracowane w sposób metodyczny i celowy, bez domieszek religii czy magii, a ich najlepszą rękojmią jest systematyczność prowadzonych przez wiele lat obserwacji. W ten właśnie sposób powstały zdumiewająco dokładne kalendarze Majów czy astronomiczne obliczenia ludów z basenu Morza Śródziemnego i Azji. Nie dysponowały one co prawda komputerami i modelami matematycznymi, ale niską jakość obserwacji rekompensowano ich dużą ilością, czego nie może niestety pojąć chociażby Erich von Daniken i jego zwolennicy. Zero Kosmitów, zero Braci w Rozumie - tylko oczy i pomiary, tysiące pomiarów i obliczeń. Dokładnie tak samo było z "Kalendarzem stuletnim". Było to mrówcze zapisywanie stanu pogody przez długie lata, obserwacje i wyciąganie stosownych wniosków.

Druga sprawa to to, iż anomalie nadal dają o sobie znać. Wybitnie niszczycielska działalność człowieka sprawiła, że już w XVI wieku mechanizm pogody zaczął się psuć. Wówczas to z kontynentu zaczęły znikać całe połacie lasów, na ich miejsce pojawiły się pola uprawne i miasta. Oliwy do ognia dołożyła coraz większa industrializacja, która od XIX wieku stopniowo poczęła obracać się przeciwko człowiekowi.

Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszłości możemy spodziewać się coraz groźniejszych anomalii pogodowych. Rozumieją to wszyscy ludzie zajmujący się ochroną przyrody, ekolodzy oraz ludzie związani z czasopismami i instytucjami mającymi na celu uświadomienie społeczeństwu czyhającego na nie zagrożenia. Niestety, politycy i biznesmeni pozostają wciąż głusi na ostrzeżenia dawane im przez Naturę. To im możemy być "wdzięczni" za coraz większe skażenie środowiska, efekt cieplarniany oraz pustynnienie żyznych dotąg regionów, a co za tym idzie, głód i choroby. Czy będziemy zdolni powstrzymać tę złowieszczą tendencję?

Marek "Ivellios" Sęk
Opracowano na podstawie: "Nieznany świat" nr 7/2005
  • 0



#2

.
  • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

bardzo ciekawy artykul:)
  • 0

#3

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

yhmmm tylko pytanie co mozemy zrobic w tej sprawie ?
  • 0



#4

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

1. Zmądrzeć
2. Przyłożyć się trochę bardziej do ochrony środowiska, aby te katastrofy dotykały nas jak najmniej
  • 0



#5

kwintus.
  • Postów: 33
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wreście artykuł zjawisk tego typu nie związanych z końcem świata. Brawo za normalny i obiektywny artykuł. 8) Ciekawe jakie będzie mial zdanie Pan "muhad" na ten temat. Ostatnio uwarzał że te anomalie pogodowe są w ostatnim czasie naśilone i prowadzą do końca świata.hmm... A tu jednak są od wieków... Chyba napisze artykuł o tym. :beer:
  • 0

#6 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

wreście artykuł zjawisk tego typu nie związanych z końcem świata. Brawo za normalny i obiektywny artykuł. 8) Ciekawe jakie będzie mial zdanie Pan "muhad" na ten temat. Ostatnio uwarzał że te anomalie pogodowe są w ostatnim czasie naśilone i prowadzą do końca świata.hmm... A tu jednak są od wieków... Chyba napisze artykuł o tym. :beer:


rozwazam i mowie ze wiele wskazuje a to roznica pomiedzy tym co mi wmawiasz wazniaku...

odrozniasz gdybanie od twierdzenia? czy moze w slowniku zobaczysz?

gdbys troche zainteresowal sie tematem 2012 to moze nie wypisywalbys glupot
  • 0

#7

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ostatnio uwarzał że te anomalie pogodowe są w ostatnim czasie naśilone i prowadzą do końca świata.hmm... A tu jednak są od wieków... Chyba napisze artykuł o tym.

tu akurat się zgodze z Muhadem, bo nawet w "Focusie" był artykuł, że w ciągu ostatnich 35 lat zaobserwowano nasilone huragany :P
  • 0



#8 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

nasilone huragany w USA...i okolicach

1997 powodz 100lecia w polsce..ponad 1/4 kraju zalana, potem powodz 2001...

powodzie w niemczech, na wegrzech, w czechach, serbii, bulgarii, rumuni, austrii, i wielu innych wlasnie od 1997 do ostatnich dni...dunaj ma alarmowy poziom od kilkudziesieciu lat.

dwa huragany w australii jeden po drugim o mocy wiekszej i niespotykanej od ponad 50lat.

tornada nawet w ksawerowie(polska) zeszle lato...5min czas trwania( w latach 90tych bylo pierwsze w tym miejscu)

lawiny blotne coraz czestsze i grozniejsze w Indiach i okolicach...

silne wstrzasy podwodne i fala tsunami , calkiem niedawno...

efekt cieplarniany...

topnienie lodowcow...

zauwazalne zmiany pradow oceanicznych...

zmiany temperatur wod i klimatu...

aktywnosc ponad 2000nego wulkanu Indonezyjskiego...

ponad 30stopniowe mrozy w rumunii i okolicach...

snieg w krajach arabskich...i nietylko

nieregularnosc czasu nadchodzacych por roku...

wznozona aktywnosc slonca...

dziury ozonowe i silniejesze promieniowanie...

topnienie lodowcow biegunowych...


to wszystko wystepuje na przstrzeni ostatnich 15 lat.... malo? moze byc wiecej...zapewniam...

sa to fakty

cdn
Największe kataklizmy w historii świata

Dokładny opis wszystkich kataklizmów: Czas na podsumowanie największych kataklizmów przyrodniczych w dziejach ludzkości. W rankingu Amerykańskiego Centrum ds. Kataklizmów na pierwszej pozycji znaleźć można olbrzymią epidemię z 1917 roku która pozbawiła życia aż 20 milionów ludzi na całym świecie. Kolejna na liście jest klęska głodu jaka z przyczyn pogodowych ogarnęła w 1932 roku niemal całą Rosję. Susza pozbawiła wówczas życia 5 milionów ludzi. Podobnie było w 1943 roku w Bangladeszu gdzie z braku żywności umarło 1 mln 900 tysięcy osób. Największa susza szalejąca w Chinach od 1959 do 1961 roku zabiła łącznie 30 mln ludzi. Niesamowite żniwo pochłonęły również powodzie. Największa z nich szalała w lipcu 1931 roku w Chinach. Kiedy wylały największe rzeki pod wodą znalazło się wiele miast. Śmierć poniosło wówczas 3,7 mln ludzi. Jeszcze wcześniej około 900 tysięcy ludzi zginęło w wodach chińskiej rzeki Huang He, gdy Żółta Rzeka wystąpiła z brzegów w październiku 1887 roku. Kolejna powódź dotknęła Państwo Środka w lipcu 1959 roku. Diabelski żywioł pochłonął wówczas 2 mln osób. Czwartym kataklizmem na liście jest susza. Największa z nich ogarnęła Chiny w 1928 roku. Zginęło 3 mln ludzi. Kolejne susze zaatakowały w 1900 i 1942 roku Indie oraz w 1921 roku Rosję zabierając ze sobą w każdym z tych przypadków po 1,5 mln osób.

A oto inne kataklizmy w historii w tym najświeższe: Najtragiczniejsze tsunami w historii powstałe na skutek potężnego trzęsienia ziemi o sile 9,3 stopnia w skali Richtera na indonezyjskiej Sumatrze 26 grudnia 2004 roku spowodowało śmierć ponad 300 tysięcy osób. Fale miały wysokość ponad 18 metrów i uderzyły w 12 krajów Azji i Afryki. Potężne trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera na południowym-wschodzie Iranu w okolicach historycznego miasta Bam spowodowało śmierć ponad 31 tysięcy ludzi a ponad 15 tysięcy zostało rannych. Miasto zniszczone zostało w 90 procentach. To największa tragedia w Iranie od lat i zarazem najtragiczniejsze trzęsienie ziemi na świecie od 27 lat. Ulewy i osunięcia ziemi pod koniec grudnia 2003 roku zabiły na Filipinach co najmniej 300 osób. Powodzie szalejące w listopadzie 2003 roku na indonezyjskiej wyspie Sumatra pochłonęły także 300 osób. Trzęsienie ziemi o sile 6.8 nawiedziło w maju 2003 roku okolice stolicy Algierii w północnej Afryce. Pod gruzami zginęło 2300 osób a 10 tysięcy zostało rannych. Trzęsienie wieku o sile 7.6 dotknęło 21 września 1999 roku Tajwan zabijając 2400 osób. Trzęsienie ziemi o sile 8 stopni nawiedziło 27 września 2003 roku północ Japonii powodując ciężkie rany u 756 osób. W 2003 roku chińską prowincję Xinjiang nawiedziło trzęsienie, podczas którego zginęło 260 osób a wiele zostało rannych. Historyczne trzęsienie dotknęło Chiny 28 lipca 1976 roku. W mieście Tangshan na północy kraju przy wstrząsie 7.9 zginęło aż 242 tysiące osób. Kolejne straszliwe trzęsienie wystąpiło w 1988 roku w Armenii na południe od gór Kaukaz. Wstrząs o sile 6.9 zabił 45 tysięcy osób a pozbawił domu pół miliona osób. Tajfuny też niosą zniszczenie. Filipiny corocznie nawiedza 20 tajfunów. W listopadzie 1991 roku tajfun Thelma zabił na wysepce Leyte 6 tysięcy osób. W maju 2003 roku cyklon Manou zabił na wyspach Oceanu Indyjskiego i na Madagaskarze 70 osób i zniszczył 114 tysięcy budynków. Tornada mają jeszcze straszliwsze oblicze i nazywane są "palcem Boga". Największe notowane tornado przeszło 18 marca 1925 roku krótko popołudniu nad trzema stanami Missouri, Illinois i Indiana w USA (zobacz mapę). Miało ono siłę F5 czyli największą z możliwych i zabiło 695 osób a 2027 zraniło (zobacz zdjęcia). Kolejne tornado spustoszyło stany Luizjana i Missisipi zabijając 317 osób i raniąc następne 109 osób. Najtragiczniejszy w historii notowań huragan uderzył 8 września 1900 roku w miasto Galveston na Wielkich Równinach USA nad Zatoką Meksykańską (zobacz mapę). Huragan osiągnął 4 stopień w skali i zabił według różnych źródeł od 6 do nawet 12 tysięcy ludzi. Drugi najmocniejszy huragan o imieniu Mitch uderzył w na początku listopada 1998 roku w Honduras w Ameryce Środkowej zabijając z maksymalną siłą ponad 300 km/h prawie 10 tysięcy osób. Kataklizm dotknął również Anglię. W październiku 1987 roku orkan zabił 19 osób. Natomiast najdroższym kataklizmem w historii było trzęsienie jakie nawiedziło japońskie miasto Kobe w 1995 roku. Straty oceniono na 100 miliardów dolarów.
  • 0

#9

denahi.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no jak widze anomala pogodowe ludzkosci nie sa obce w sredniowieczu takie anomalia jakie opisane sa w tekscie byly na pewno oznakom konca swiata lub karom boskom wielu ludzi tak uwaza dzisiejsze anomalia sa silnejsze a bedom napewno jeszcze surowsze zimy jakiej ludzie dotej pory nie widzieli a propo dobry tekst
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych