Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polska nie wpuści obserwatorów OBWE na wybory


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
78 odpowiedzi w tym temacie

#1

awjp.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Gazeta Wyborcza" jest oburzona decyzją polskiego rządu, który nie chce widzieć zagranicznych obserwatorów na wyborach 21 października. Dziennik przypomina, że tego samego dnia będą wybory w Szwajcarii. Jej rząd nie ma nic przeciwko.
Według źródła gazety w MSZ rząd ma scenariusz awaryjny, gdyby po tej odmowie doszło do awantury w Europie. "Zastanowimy się, czy z pomocą OBWE nie zaprosić obserwatorów z krajów, które mogłyby się uczyć od nas demokracji" - mówi dyplomata.
B. szef MSZ Bronisław Geremek: "Nie ma konieczności, by OBWE przysyłała misję. Wolałbym, żeby sami Polacy monitorowali wybory. Ale nie wyobrażam sobie, żeby Polska odmówiła współpracy z OBWE. Żaden kraj nie boi się takich misji. To, że wybory są obserwowane, nie oznacza przecież, że kraj jest niedemokratyczy" - podkreśla.
"Myślę, że reakcja rządu nie wynika z chęci ukrycia oszustw wyborczych - to wykluczam" - mówi z kolei b. szef dyplomacji Adam Rotfeld. "Raczej chodzi o nadwrażliwość wynikającą z sytuacji wewnętrznej w Polsce. Ale odmowa może nam w przyszłości utrudnić udział w monitoringu wyborów w krajach, gdzie demokracja nie jest tak silna jak w Polsce. Będą się powoływać na polski precedens" - wyjaśnia.
Prof. Andrzej Rzepliński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka obserwował wybory na Ukrainie i w Rumunii. "Wcale nie chodzi o wykrycie oszustw przy liczeniu głosów, zdarzają się one rzadko. Najwięcej nieprawidłowości jest w kampanii, gdy wyborców nieuczciwymi metodami nakłania się do poparcia jakiejś partii" - twierdzi.
Jakie mogą być konsekwencje? - zastanawia się dziennik. Zdaniem Geremka Warszawa może stracić siedzibę ODIHR. Biuro jest tutaj w dowód uznania, że w Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory w tej części Europy. Rosja zabiega, by biuro przenieść do Wiednia, do centrali OBWE.
"Gazeta Wyborcza" cytuje wypowiedzi zachodnich dyplomatów, którzy mówili w piątek w Wiedniu, że Rosja mogłaby się powołać na Polskę, odmawiając wpuszczenia obserwatorów na wybory.


Źródło: wp.pl

Dziwi mnie, dlaczego tak się bronią przed wizytacją OBWE, kiedy np. Szwajcaria się zgadza. Czyżby pojecie demokracji w Polsce różniło się od zachodnioeuropejskiego i PiS ma coś do ukrycia?
Jakby nie było, to przez takie właśnie zagrywki ze strony polskiego rządu Polska na zachodzie jest postrzegana tak, a nie inaczej ... :omfg:

#2

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tą decyzję można podsumować krótko - głupota i kretynizm.



#3

DoNN.
  • Postów: 23
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witamy w Polsce :kaczynski2:

#4

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Poprostu żałosne, ale PiS ciągle na prowadzeniu w sondażach, cóż...skoro wyborcom wszystko pasuje to robią co chcą. Tak się zastanawiam co tak naprawde by musiał zrobić PiS by na początku nie było 3x % ...chyba jakiś mord popełnić.

#5

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tą decyzję można podsumować krótko - głupota i kretynizm.


Mam wielką nadzieję, że to tylko tyle. Jednak gdy coś takiego czytam mam zwykle złe przeczucia i widzę w tym jakiś cel.

#6

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

I bardzo dobrze. Nie było u nas ani jednego przypadku fałszerstwa wyborczego a chcą z nas zrobić kraj trzeciego świata i przysłać kontrolerów. Polacy sobie dobrze sami radzą - jakikolwiek rząd wybiorą to będzie nasz rząd a nie głosowanie pod kontrolą smutnych panów dozorców z "zachodu". Ci obserwatorzy to nie jest kwestia kontroli bo ona nie jest potrzebna - powtarzam: nie było ani jednego przypadku fałszowania wyborów (chodzi o masowe fałszerstwo mogące wpłynąć na wynik) - oni tu mają przyjechać żeby postraszyć trochę Polaków, żeby nie głosowali tak jak chcą. Robią to ci którzy wolą Brukselę, Moskwę, Berlin od Warszawy. Potem będą gadać - "Zobaczcie jak Kaczyńscy łamią demokrację że zachód musi nas kontrolować".

Każdy może zgłosić się do obwodowej komisji wyborczej na członka komisji (czyli pracować i zarobić 140 zł na dzień) albo zostać mężem zaufania (czyli siedzieć i obserwować ale nic nie zarobić) więc po jaką cholerę obserwatorzy? Jak ktoś uważa że wybory będą masowo fałszowane to zgłoście się do komisji wyborczych a nie histeryzujecie jak wam wrogowie Polski zagrają.

#7

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ejael, jeśli nawet jest tak jak mówisz, to lepiej będzie ich wpuścić, bo jeśli tego nie zrobimy ludzie będą mówić:
"Zobaczcie jak Kaczyńscy łamią demokrację, że nawet obserwatorów się boją."

#8

awjp.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ejael może troszeczkę czytania ze zrozumieniem, hę :omfg: .

tego samego dnia będą wybory w Szwajcarii. Jej rząd nie ma nic przeciwko.

-> czy Szwajcaria też jest zastraszana, ciekawe czym, po co , dlaczego...?
Tak jak juz powiedziałem, tą decyzją polski rząd się ośmieszył.

#9

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Poza tym elektorat PiS-u i tak jest niewzruszony niczym, więc co im szkodziło się zgodzić. I tak by ich elektorat na nich głosował. A tak jest znowu głośno o nas :omfg: w mało pozytywnym znaczeniu :omfg:

#10

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem Ejael od pewnego czasu snuje zbyt wiele teorii spiskowych, na temat obcych krajów. Ciągłe wypowiedzi, w których podkreśla że złe inne państwa chcą sobie podporządkować Polskę są moim zdaniem zabawne.

Mam jednak nadzieje, że Ejael po prostu bredzi, bo w przeciwnym wypadku, nie będzie zbyt wesoło.

#11

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czytam ze zrozumieniem i widzę wyraźnie że jest to forma nacisku na Polskę. Powtarzam - każdy kto się boi że będą jakieś masowe fałszerstwa może sie zgłosić do obwodowej komisji wyborczej.
Przecież widać to jak na dłoni że to forma nacisku politycznego - jak Polacy wybierali lewaków to nie było trzeba obserwatorów, wszystko było dobrze a jak wybrali Kaczyńskich to zrobiło się niebezpiecznie dla interesów wielu państw i trzeba trochę docisnąć śrubę - postraszyć fałszerstwami dla osłabienia pozycji itp. Przecież to jasne jak słońce i aż w oczy kole oczywistością.

#12

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ejael, a dlaczego więc komisja będzie także w Szwajcarii? Czyżby dlatego, aby wymusić także wpuszczenie ich do Polski? Cel przecież i tak został on osiągnięty, bo Polska nie wpuszczając komisji pokaże że się jej boi.

#13

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A znasz sytuacje polityczną w Szwajcarii? Tam obserwatorzy nie muszą oznaczać nacisku politycznego - może po prostu od lat jest taki układ, że się ich zaprasza - pamiętaj że kraj który ich przyjmuje musi za nich częściowo zapłacić. Nie wypowiem się na temat Szwajcarii bo nie wiem jak tam się obecnie życie polityczne układa i nawet nie wiem co to mają być za wybory.

#14 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Ja mam nadzieję (wręcz przekonanie), że forum jest demokratyczne i każdy ma prawo wypowiedzieć swoja opinię.
A moja opinia jest taka.
To nie Kaczyńscy popsuli wizerunek Polski na zachodzie, tylko Gieremek, Tusk, Kwaśniewski i im podobni, płacząc w rękawy zachodnim elitom politycznym, czy wręcz oczerniając polaków.
Zmanipulowali zachodnie gremia, roztaczając im obraz Polski w iście Putinowskich barwach.
Cel ich jest jeden.
Odsunąć Kaczyńskich od władzy i samemu dostawić swoje ryjki do koryta.
Na pewno nie chodzi im o obronę demokracji.
Tego jestem akurat w 100% pewien.
Tedy nie dziwota, że mając tak zmanipulowane informacje (wyzywanie rządu od STASI, SECURITATE) wyrazili chęć przysłania swoich obserwatorów.

#15

awjp.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ejael, dobra, ale racz łaskawie zauważyc, że (oczywiście patrząc z twojej perspektywy) cel (wyimaginowany) dyskredytacji polskiej demokracji został osiągnięty (tak jak to zauważył Berith).
Nie ma to jak wiara w PiS i w picowate teorie spiskowe :wall: .


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych