Skocz do zawartości


Zdjęcie

Azję czeka największe trzęsienie ziemi w historii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Osiris, nie, Polsce trzęsienia ziemi nie zagrażają w najbliższej przyszłości.

Tyle to ja wiem, ale chodzi mi o inną kwestię.
Czy nie odczujemy, a nie czy jakieś straty poniesiemy?
  • 0

#17

Florek.
  • Postów: 372
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie ulega wątpliwości że kataklizm o wielkiej skali, wpłynie gospodarczo na wszystkie kraje świata. Oczywiście w sposób negatywny. Jednak z geologicznego punktu widzenia, Europa w żaden sposób tego trzęsienia nie odczuje.
  • 0

#18

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Azji grozi "megatrzęsienie" ok 10 - 11 w otwartej skali Richtera. W tej skali stopniuje się wyzwoloną energię, więc między stopniem 8, a 10-tym tej skali (największe kiedykolwiek odnotowane trzęsienie ziemi w Chile miało magnitudę 9.7) jest różnica kilku rzędów wielkości wyzwolonej energii, a co za tym idzie i rozmiaru zniszczeń. Zagrożenie dla Azji wynika z tego, że płyta indyjska wbija się tam pod południową część płyty Azji i to z największa na świecie prędkością kilku centymetrów na rok. W skali geologicznej to prędkość ogromna. To w wyniku tego właśnie ruchu powstały Himalaje - i wciąż jeszcze rosną. Powierzchnia Bhutanu (jednego z państewek położonych w Himalajach) np zmniejsza się w wyniku tego ruchu o wielkość mniej więcej boiska piłkarskiego rocznie.

Ostatnie takie "megatrzęsienie" ziemi, odnotowano na tym obszarze dokładnie 501 lat temu w roku 1506. Jego dokładne parametry nie są oczywiście znane (sejsmografy to był dopiero śpiew przyszłości), ale sądząc po zniszczeniach i tym jak zapadło tubylcom w pamięci, było chyba naprawdę ogromne. Teraz to się pewnie powtórzy. Problem polega na tym, że wtedy żył tam ułamek obecnej liczby ludzi, nawet nie wspominając o tylu domach mostach i wszystkich tych wytworach cywilizacji...
Nie należy zapominać o megatsunami,które swoim zasięgiem mogłoby objąć znaczną część globu.
Jednym słowem masakra.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych