Skocz do zawartości


Świętokrzyskie: odkryto dwa starożytne groby


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut

Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut.
  • Tematów: 0

Napisano

Dwa groby popielnicowe - pochodzące prawdopodobnie z połowy pierwszego tysiąclecia przed n.e. -odkrył podczas prac ziemnych na swojej posesji Jan Jaskuła z Krzczonowic w Świętokrzyskiem - poinformował w środę PAP dr Marek Florek z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu.

"Odkryte groby, zapewne wchodzące w skład większego cmentarzyska, składają się z przykrytej glinianą misą popielnicy zawierającej spalone kości zmarłego oraz nakrywającego je, odwróconego do góry dnem dużego naczynia, tzw. klosza" - powiedział archeolog.

W przypadku pierwszego grobu, popielnicę stanowi zwykły gliniany garnek, w przypadku drugiego - naczynie w kształcie wazy z jednym uchem, przy czym ucho to zostało wcześniej celowo utrącone, tak by umożliwić nakrycie naczynia misą - opisał znalezisko dr Florek.

Według niego, groby tego typu są charakterystyczne dla ludności kultury pomorskiej z połowy pierwszego tysiąclecia przed n.e. Na podstawie wstępnej analizy przepalonych kości, wśród których wyróżniono m.in. zęby mleczne, można przypuszczać, że w obu grobach pochowane zostały dzieci.

Odkryte cmentarzysko jest kolejnym tego typu obiektem, związanym z kulturą pomorską, odkrytym w okolicach Staszowa. Świadczy o intensywnym zasiedleniu tych terenów w połowie I tysiąclecia przed n.e. - podkreślił archeolog.

Oba zabytkowe groby zostaną przekazane - po opracowaniu przez specjalistów - do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

źródło:wiadomości.gazeta.pl

#2

Sim.
  • Postów: 198
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Więcej informacji w jkiej okolicy to jest?



#3

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No chyba w Krzczonowicach. Mnie więcej ten rejon:
mapa

#4

Sim.
  • Postów: 198
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Fajnie, przeoczyłem gdzieś nazwę :D

I dzięki za mapkę :)



#5

Amnezja.
  • Postów: 99
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

0.o Ja mieszkam w Swietokrzyskim .. :P Tylko czemu o tym nie slyszalem?? Moze niedokladnie ogladalem roznego rodzaju wiadomosci.. :P Ciekawe to.. Chcialbym zobaczyc te groby :P

#6 Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut

Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut.
  • Tematów: 0

Napisano

Nigdzie nie znalazłam żadnych innych wiadomości o tym znalezisku. Może kiedy stanowisko zostanie zbadane bardziej sczegółowo, pojawi się coś nowego.



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych