Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przypowieść o Hiobie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

#1

Galkas.
  • Postów: 69
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tytułowy bohater mieszkał w arabskiej krainie Us. Odznaczał się sprawiedliwością, pobożnością i uczciwością. Jego szczęśliwa rodzina, składająca się z siedmiu synów i trzech córek, często spotykała się i biesiadowała. Hiob posiadał ogromny majątek: siedem tysięcy owiec, trzy tysiące wielbłądów, pięćset jarzm wołów, pięćset oślic oraz dysponował wielką ,,liczbą służby”. Wszyscy go podziwiali za to, że choć był bogatym człowiekiem, nie odznaczał się egoizmem i chciwością.

Pewnego dnia, po wędrówce odbytej po ziemi, szatan odwiedził Boga. W czasie rozmowy Bóg zapytał się o Hioba. Uważał go, bowiem za swojego najwierniejszego sługę. Szatan jednak wątpił w pobożność ziemianina. Uważał, że ów człowiek liczy na pomnożenie majątku i opiekę Boga nad swoją rodziną. Dlatego też diabeł namówił Pana na to, aby wystawił Hioba na próbę, polegającą na tym, że zabierze Hiobowi cały majątek. Bóg zgodził się, pod warunkiem, że jego sługa nie zostanie skrzywdzony. Po tych słowach na Hioba zaczęły spadać same nieszczęścia. Sebejczycy zrabowali jego bydło, pozabijali pasterzy, owce, a służba zginęła w ogniu. Chaldejczycy uprowadzili wielbłądy, a huragan zawalił dom, grzebiąc w gruzach jego synów i córki. Hiob jednak nie zgrzeszył i nie miał pretensji do Stwórcy. Trwał w wierze pomimo utraty bogactwa i najbliższych
Szatan widząc wiarę tego człowieka ponownie odwiedził Boga i namówił go, aby tym razem dotknęła Hioba okrutna choroba – trąd. Niedługo po tym ciało sługi bożego pokryło się strasznymi wrzodami. Pomimo tych wszystkich cierpień Hiob nie pozwolił, aby jego żona obrażała Pana Boga. Uważał, że skoro Stwórca dał im tyle szczęśliwych dni, powinni też przyjmować troski. Wkrótce odwiedziło go trzech najlepszych przyjaciół. Chcieli pocieszyć Hioba, jednak widząc jego ból doszli do wniosku, że ich przyjaciel musiał zgrzeszyć i dlatego dotknęły go takie nieszczęścia. Ale sumienie męczennika było czyste. Hiob wiedział, że przez całe swoje życie kochał Boga z całego serca, był dobry i uczciwy. Uważał, że jest niewinny i do końca wierzył w sprawiedliwość Stwórcy. Zastanawiał się tylko, dlaczego Pan go ukarał, chociaż nie uczynił niczego złego.
Bóg widząc, że nie pomylił się co do wierności Hioba postanowił wynagrodzić mu jego cierpienia. Wyjaśnił mu, iż daremnie usiłował wykryć przyczynę cierpienia, gdyż zamierzenia boskie przekraczają granicę ludzkiego rozumu.

Dlaczego Bóg tak pokarał dobrego człowieka chcąc udowodnić tylko swoją racje? :/

Źródło: www.sciaga.pl
  • 1

#2

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wyjaśnił mu, iż daremnie usiłował wykryć przyczynę cierpienia, gdyż zamierzenia boskie przekraczają granicę ludzkiego rozumu.


Niech to będzie odpowiedź na twoje pytanie :) .
Ja też się czasami zastanawiałam i myślę, że Bóg jest nieomylny i wiedział, że Hiob nigdy go nie zdradzi, nieważne co by mu zrobił.
  • 0

#3

Galkas.
  • Postów: 69
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Powiedział mu tak ponieważ nie chciał by dowiedział sie że on jako Bóg rozmawiał z szatanem.
  • 0

#4

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To jest taka historyjka żeby ludzie nie odchodzili od boga kiedy dostają od życia w dupę.
  • 1

#5

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A czemu miałby mu nie powiedzieć? Skoro Hiob był tak wierzący to myślę, że gdyby mu Bóg powiedział po wszystkim "Założyłem się z Szatanem o ciebie, ale jest taki głupi, że myślał, że ja nie wiem, że ode mnie nie odstąpisz" to Hiob może by sie zdenerwował, ale nie odszedł by od Niego.
  • 0

#6

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Z bajek tylko Kubuś Puchatek ma drugie dno. Reszta ma prosty morał i nie ma co na siłę przekonywać, że jest inaczej.

Oczywiście, że Bóg zna przyszłość, a dokładniej różne jej wersje. Istnienie czasu w formie wertykalnej, a nie horyzontalnej to tak naprawdę nieskończona liczba wrzechświatów - tych samych chwil z różnicą jednej zmiennej.
Dlatego tak na prawdę Hiob w jednej rzeczywistości uległ by Szatanowi, a w drugiej nie.
  • 0

#7

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oczywiście, że Bóg zna przyszłość, a dokładniej różne jej wersje. Istnienie czasu w formie wertykalnej, a nie horyzontalnej to tak naprawdę nieskończona liczba wrzechświatów - tych samych chwil z różnicą jednej zmiennej.
Dlatego tak na prawdę Hiob w jednej rzeczywistości uległ by Szatanowi, a w drugiej nie.


Cóż za dziwna teoria z tymi wszechświatami... Dziwna bo sztuczna. Nie tyle istnieje ileś wszechświatów, tylko było tyle możliwości gdyby Hiob uległ lub gdyby...

Jeżeli bóg wie jaka jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, to wie jak sie kto zachowa i wie co się stanie gdy zainterweniuje tak a nie siak. Więc właściwie wie kto będzie zbawiony a kto przeklęty, dla mnie jest to dowód że wiara w boga (a przynajmniej w takim kształcie) jest bezsensem.

Przypowieść Hioba ma być pocieszeniem dla parafian i furtką dla kleru, dzięki tej furtce mogą powiedzieć "niezbadane są wyroki..." i stwierdzić że "stwórca jest nieomylny i że..." i dzięki temu trzymać wiernych przy sobie. Wytrwasz w wierze? Dostaniesz później nagrodę. Gdyby nie to wierni mogliby się buntować "dlaczego miłosierny bóg dopuścił do tsunami?" i tym podobne.
  • 0

#8 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Oczywiście, że Bóg zna przyszłość, a dokładniej różne jej wersje.

I to jest clou programu.
Bóg dokładnie wie (takie przynajmniej jest założenie) co się stanie z człowiekiem i jego losem jeśli wybierze jedną z możliwości.
Cała zabawa polega na tym, że Bóg dał człowiekowi wolną wolę i chyba jest to jedyna rzecz na którą nie ma wpływu.
Dlaczego piszę że nie ma?
Ponieważ gdyby miał, to oznaczałoby że wolna wola - tak naprawdę - nie istnieje i jest iluzoryczna.
  • 0

#9

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

I tak - i nie :)
Madafaka: nie wiem jak można dokładać do istniejącego poglądu jedno przy zachowaniu reszty. Takie równanie nigdy nam nie wyjdzie bo jedna strona nie jest równa drugiej.

Ostatecznie wszystko zmierza do kwestii "po co tu jesteśmy". Tylko, że nie jesteśmy tu po to by się czegoś nauczyć, bla bla bla, tylko by doświadczyć. Tak - Bóg zna przyszłość i wie, że doświadczymy i siebie i Jego. :)
  • 1

#10

może tak może nie.
  • Postów: 504
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Silent weź z edytuj tą pierwszą cześć swojej ostatniej wypowiedzi, bo przeczytałem 3 razy i dalej nie wiem co tam jest napisane >>Dokładać do istniejącego poglądu jedno przy zachowaniu reszty<< ? :) Jesteś mądrym człowiekiem, więc kryje się pewnie pod tym coś mądrego, ale napisałeś to nieczytelnie.

Moje poglądy są takie jak Madafaka. Może ująłbym to inaczej, jednak sens byłby mniej więcej taki sam. Przypowieść o Hiobie jest dla mnie dowodem na nieistnienie biblijnego Boga. Dobry Bóg, sadystycznie znęca się nad swoim sługą. Intelektualny poziom Boga równa się w tym wypadku, mentalności 5 letniego dziecka - pan bóg i pan szatan zakładają się o lody, że bóg zabije wszystkich bliskich swojego najwierniejszego przyjaciela, będzie sprawiać mu fizyczny ból, a on dalej będzie go lubić. Normalnie super, super jesteś Boże. To ja za przeproszeniem pieprze takich przyjaciół. Kto dał Bogu prawo aby móc niszczyć życie dobrego człowieka, aby udowodnić coś kwintesencji zła, szatanowi? To kto do jasnej ciasnej jest dla boga ważniejszy, ten którego uważa >>za swojego najwierniejszego sługę<<, czy zły podstępny szatan? A gdyby to Hiob chciał aby Bóg coś mu udowodnił, czy Bóg znęcałby się nad szatanem? Wątpię.
  • 0

#11

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Cóż za dziwna teoria z tymi wszechświatami... Dziwna bo sztuczna. Nie tyle istnieje ileś wszechświatów, tylko było tyle możliwości gdyby Hiob uległ lub gdyby...

Jeżeli bóg wie jaka jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, to wie jak sie kto zachowa i wie co się stanie gdy zainterweniuje tak a nie siak. Więc właściwie wie kto będzie zbawiony a kto przeklęty, dla mnie jest to dowód że wiara w boga (a przynajmniej w takim kształcie) jest bezsensem.

Przepraszam - połączyłem te dwa akapity i dodatkowo źle zrozumiałem :)

A to co napisałem homo scepticus znaczy tyle, że nie można próbować zmieniać jakiegoś dogmatu, należącego do większej teorii, przy zachowaniu reszty w jej pierwotnej formie bo to po prostu nie zadziała :)
  • 0

#12

nikosis.
  • Postów: 6
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

w tej przypowiesci widac ze bog nie tylko sadystycznie zneca sie nad swoim sluga ale co z tymi pasterzami i sluzba(slugami hioba) ktora zginela w imie zakladu i udowodnienia ze ma sie rzad dusz. jak dla mnie z tej przypowiesci jasno wynika ze wygral szatan. udowodnil on ze bog nie jest nieomylny co mu sie przypisuje.

etyczne postepowanie boga w tej przypowiesci tez wydaje sie byc dziwne. analogia moze byc do zwierzat laboratoryjnych na ktorych przeprowadza sie testy (np wychodujmy myszy ludzkie ucho na grzbiecie - sorry winnetou to w imie nauki) i co jest uznawane za niemoralne. w ptzypowiesci bog ma swoj wlasny test ktory ma udowodnic czy rzad dusz ktore stowrzyl wielbil go slepo

jak dla mnie jest to proba wyjasninia nieszczesc ktore spotykaja nas w zyciu aby latwiej sobie z nimi rdzic. jednak sam przyklad i tresc jest nieudolna i raczej smutna. nie chcialbym byc osobiscie czescia zakladu dla boga ktoremu poswiecilem cale zycie
  • 0

#13 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Biblia (szczególnie Stary Testament) to zbiór alegorycznych moralitetów, a nie kompendium wiedzy opartej na faktach.
Fikcja literacka przeplatana - czasami - faktami historycznymi.
Jeżeli na bazie tegoż pisma mamy oceniać Boga, to ja wysiadam.
Jeśli na serio bierzecie tą przypowieść o Hiobie, to znaczy, że lubujecie się w bajkach.
Jak na podstawie czegoś takiego, można oceniać kondycję moralną Boga?
Przecież to śmieszne.
  • 1

#14

może tak może nie.
  • Postów: 504
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zgodzę się z Tobą Osiris (widzę że nowy avatar, bardzo fajny), Biblia przypomina bajkę. Pisana parabolicznie, przepełniona metaforami. Tylko, że do Czerwonego Kapturka i Śnieżki się ludzie nie modlą, a do Boga tak. Mimo, że jak sam mówisz, w pewnym sensie są to komplementarne gatunki literackie. Jeżeli Biblie zaczniemy zrównywać stylistycznie z bajką, to jak tak księga może być podstawą do mówienia o Bogu? To ja powiem że Bóg to również metafora, że nie powinniśmy istnienia Boga odbierać dosłownie, że Biblia to tak naprawdę zakamuflowana starożytna książka kucharska. Oczywiście w Biblii są zawarte historyczne wydarzenia, tylko jak za ich pomocą mówić o Bogu. Co o Bogu mówi przebieg kampanii wrześniowej, albo dzieje powstania Unii Europejskiej. Natomiast wszystko co tyczy się osobiście Boga, w razie czego tłumaczy się metaforą - powstania świata w 6 dni, Adama i Ewe, wierze Babel, potop, plagi egipskie, Sodomę i Gomorę itd. Fakt jest taki, że starotestamentowy Bóg, jest mściwy, zazdrosny i pełny pychy. Mi przypomina legendarne panie z dziekanatu, lubi pokazać kto tu rządzi. (Przyp)owieść o Hiobie, jakby ją nie traktować potwierdza tą czarną wizje. Jakbyśmy ją nie odczytali, nic dobrego ona o Bogu nie mówi.
  • 1

#15

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

;)

Jak na podstawie czegoś takiego, można oceniać kondycję moralną Boga?


A na podstawie czego? Wybranych fragmentów gdzie bóg jest OK? Wybieramy co lepsze fragmenty a inne interpretujemy jako bajeczki? Śmieszne.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych