Skocz do zawartości


Zdjęcie

Magiczny Dar Odyna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1

Dagaz.
  • Postów: 83
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jest to mój pierwszy tekst.. Liczę, że ktoś sie zainteresuje runami. Informacje są podstawowe, więcej można znaleźć w literaturze oraz w internecie.

Magiczny Dar Odyna czyli co to są Runy?

"Runy (alfabet runiczny) - alfabet używany do zapisu przez Ormian (wczesna starożytność), ludy Germańskie (tzw. alfabet Futhark od pierwszych 6 liter) i celtyckie. Niekiedy nazwę "runy" odnosi się także do systemów piśmienniczych stosowanych przez ludy tureckie (tzw. alfabet Orchon) oraz Madziarów (Węgrów). Używany również w obrzędach magicznych. Słowo *run oznacza 'tajemnicę', 'sekret'."

Tak mówi wikipedia. Niektórym takie surowe informacje mogą starczyć, niektórym nie. Postaram się w paru zdaniach opisać runy i opowiedzieć ich historię..

Dar Odyna

Bóstwo mądrości, wojny i wojowników, poezji i magii. Wierzy się, że najwyższy z panteonu bogów nordyckich, członek dynastii Asów przekazał ludziom dar, jakimi są runy. Jednak jak?

Jak mówi mitologia, Odyn poświęcił swe oko. Wrzucił je do studni olbrzyma Mimira, za co mógł się napić ze źródła wiedzy i mądrości. Używając swej włóczni, przebił swój bok, składając ofiarę z samego siebie, zaś bogowie zawiesili go za stopę na świętym drzewie świata- Yggdrasilu. Wisiał tam dziewięć dni i nocy, cierpiąc straszliwe męki, by dopełnić misterium wtajemniczenia i śmierci. Po dziewięciu dniach w końcu pojął runy. Poznając ich sekret, Odyn stał sie władcą tych niesamowitych znaków. Wyrył je na kijach magicznych, po czym zeskrobał ostrym nożem i zmieszawszy te wióry z miodem, dał je ludziom, by je wypili. Tak Odyn przekazał ludziom runy.

Magiczne znaki

Znaki, jakie ukazały sie Odynowi na końcu swego dziewięciodniowego etapu poznawania brzmiały:
Fehu, uruz, durisaz, ansuz, raido, kenaz, gebo, wunjo, hagal , naudiz, isa, jera, petro, iwaz, algiz, sowelo, tiwaz,berkano, ehwaz, mannaz, laukaz, ingwaz, odala, dagaz, wyrd.

Jednak co oznaczają? Jaką moc kryją za sobą proste symbole złożone z prostych linii? Run jest 26, a każda opowiada inna historie, ma inne znaczenie wróżebne i inną właściwość magiczną.Ich ułożenie tak że ma znaczenie- runa w pozycji 'prostej', ma zwykle "pozytywny" odczyt, zaś 'odwrócona', ma znaczenie odwrotne, negatywne.

Fehu, czyli dostatek.

"Musisz wiedzieć, co chcesz od życia!"

Pierwsza runa, która brzmi fehu, fe bądź feoh tłumaczymy jako bydło, własność, bogactwo, pomyślność. Jej kolorem jest czerwony, zaś numerem 16, albo 6. odpowiada literze "F" polskiego alfabetu. Jej głównymi właściwościami są: kulminacja, pomnożenie bogactwa, ciągłe stawanie się.

Znak ten, jak każda runa ma także zastosowanie magiczne. Służy do zabezpieczenia i pomnożenia swego stan posiadania, do obrony między negatywnymi wpływami ograniczającymi pole działania, do wzmocnienia sił obronnych organizmu. Stosować można ją do medytacji, gdy chce sie odpowiedzieć na pytania "co chcę robić w życiu", "jaki jest mój stosunek do pieniędzy", czym jest dla mnie materia", czy w prawidłowy sposób wykorzystuję swoją energię" oraz inne.

Runa ta (jak każda inna, zresztą), posiada także znaczenie wróżebne.
Gdy runa we wróżbie jest w pozycji prawidłowej, oznacza ruchomy stan posiadania, bogactwo, które wykorzystuje i pomnaża się przy pomocy aktywnych działań, symbolizuje energię, procesy życiowe, siły twórcze, zmiana, na lepsze, bezpieczeństwo materialne, pomyślne prowadzenie biznesu, rozkwit, kulminacja, mądra troska o sprawy finansowe, awans w pracy.

Gdy runa jest odwrócona, oznacza zubożenie, zmarnotrawienie swojej własności, pogrążenie się w sprawach materialnych lub brak orientacji w nich, straty przez skąpstwo lub zachłanność, brak pieniędzy i perspektyw na nie, przyziemność, trywialność, ostateczny koniec pewnego cyklu.

W ten sposób można opisać każdą z run. Jednak co się z nimi robi? Jak wróży? Jakie zastosowanie?

Magia runiczna i zastosowanie symboli.

Jednym z magicznych sposobów zastosowania run do swych celów jest skrypt. Cóż to jest? Jest to ciąg znaków, mający właściwości zawartych w nim run, których wibracje wspierają siebie nawzajem. Jednak czy możemy tworzyć "ot tak" skrypty? Nie bardzo. Najbezpieczniej jest znaleźć w literaturze, internecie potrzebny nam ciąg znaków. Dlaczego? Złe połączenie znaków, bez odpowiedniej znajomości ich symboliki da nam bardziej negatywne skutki, niż dobre.

Oczywiście przy odpowiedniej znajomości, można tworzyć skrypty. Są dwie "szkoły" mówiące o ich tworzeniu. Jedna mówi, że trzeba mieć bardzo dobrą znajomość symboliki , druga wspomina o tworzeniu ich wg własnych upodobań(jednak w obu przypadkach znajomość ich znaczenia jest obowiązkowa.)
Są skrypty przyciągające entuzjazm, szczęście, przyjaźń, dobre zdrowie i wiele innych. Ile człowiek ma potrzeb, tyle może ich powstać. Na przykład kombinacja Algiz, Mannaz, Ansuz, Gebo, Ingwaz jest skryptem pomagającym w odnalezieniu i pielęgnowaniu przyjaźni.

Owe ciągi można pisać na papierze, lecz są nietrwałe. Można je wyryć na drewnie, nosić ze sobą. Możliwości jest sporo.

Innym rodzajem skryptu jest wypisanie swego imienia używając run. Każdy z symboli ma przyporządkowana literę. Tak wypisane imię można nosić jako talizman. [ale! Talizman zwykle służy do przyciągania szczęścia, działa na zasadzie magicznej formuły w nim zawartej, zaś Amulet ma znaczenie ochronne. Chroni osobę przed atakiem psychicznym, nieszczęściem, chorobą. Ważnym elementem jest materiał, forma, sposób wykonania oraz symbole w nim zawarte.]

Wróżenie z run, rozkłady i ich interpretacja.

Sposobów na wróżenie jest kilka, najprostszym chyba jest jedna runa. Polega na zadaniu pytania i wylosowaniu pojedynczej runy.

Są tez rozkłady typu: "Partnerski", najczęściej wykorzystywany przez wróżki, "Trudny wybór", który jak nazwa wskazuje pomaga w dokonaniu ciężkiego wyboru, "zdrowie- siedem czakr" i inne. Sporo można znaleźć w internecie, wystarczy wpisać kluczowe słowo 'runy' w przeglądarce.

Jaka więc jest tajemnica run? Pomagają one w codziennym życiu, ich "szept" podpowiada w trudnych sytuacjach, ich właściwosci dają duże pole do popisu. Jednak trzeba odpowiednio zrozumieć znaczenie tego magicznego prezentu od Odyna.

Bibliografia i źródła:
1] www.runy.com.pl
2] Wikipedia
3] "Misterium Run", A.A. Chrzanowska.

  • 2

#2

Charmed.
  • Postów: 71
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja zawsze szanuję takich ludzi.
Ja jakoś się nie łapię w tym wszystkim
Ale artykuł mi dużo wytłumaczył
  • 0

#3

może tak może nie.
  • Postów: 504
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Od siebie dodaje, że są kraje, w których używanie run jest prawnie zakazane. Są to Niemcy, mocno dmuchające na wszelkie przejawy neonazizmu. Niektóre z run zostały zaadoptowane przez faszystów i na równi ze swastyką są uważane za emblematy odradzającego się nazizmu.
  • 0

#4

Jarl Fenrir.
  • Postów: 68
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najbardziej mnie śmieszy, kiedy ktoś pisze o rozkładach z run. Ja nigdy żadnego się nie uczyłem. Pierwszy, jaki stosowałem, to były 3 runy. Potem w razie wątpliwości dokładałem kolejne dwie runy do tej, która wydawała mi się niejsana. dopiero później nauczyłem się, że z jdnej runy też można sporo wyczytać.
Teraz zaleznie od sytuacji tworzę sam rozkłady (każdemu miejscu na stole przypisuję jakieś znaczenie i kładę na nie runę).
Skuteczność wróżb zawsze była podobna (bardzo wysoka) więc rozkłady są bez znaczenia. Miałem już kilka lat praktyk zr runami za sobą zanim się w ogóle dowiedziałem, że są jakieś "znormalizowane" rozkłady...
  • 1

#5

Dagaz.
  • Postów: 83
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najbardziej mnie śmieszy, kiedy ktoś pisze o rozkładach z run. Ja nigdy żadnego się nie uczyłem.


Ja najczesciej wyciagam jedną runę. Wczesniej używałem trzech, innych nie musiałem :]

Mnie drazni jedno- W książce jaką mam, jest dział o inicjacji własno-zrobionych run.. Wkurza mnie schematycznosc. Cos w stylu "Otwórz portal magiczna szpadą, badz innym ostro zakonczonym obiektem, mówiac dowolne zaklęcie (patrz "zaklęcia i inkanacje" pana xxx, dostepne w sprzedazy wysyłkowej wydawnictwa yyy..." )"

Nie można tego zrobic "po swojemu"? Wtedy, kiedy czuje sie najbardziej klimat, uważa sie za ważny moment i sie odpowiednio je 'zainicjuje'? >.>
  • 0

#6

Jarl Fenrir.
  • Postów: 68
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

^^ Tia, mam skiążkę, w której pisze, że runy po zrobieniu trzeba jakoś energetyzować. Wystawić na jedna noc na działanie każdego zywiołu, czy coś w tym guście (zostawić na powietrzu, zakopać w ziemi...) bzdura, moje bez tego działają. Ale jest tylko jedna rzecz: runy muszę zrobić od początku do końca sam. Raz kolega wyciął mi krążki drewniane - te runy już nie działały (skuteczność spadła do 50%, czyli zwykłe "sprawdzi się lub nie"). Też gdzieś ktoś mi powiedział, że run używa się TYLKO do sprawdzania stanu emocjonalnego i rozwiązywania pewnego rodzaju problemów (runy daja wskazówki, nie gotowe rozwiązania). Ja tymczasem parę razy używałem ich do przewidzenia pewnych sytuacji z przyszłości, a nawet przewidzenia jakie lektury będą na mojej maturze. I się sprawdziło :D
Ale co najciekawsze: kolega, który patrzył na karty (bo zrobiłem sobie karty - drewniane runy mi się znudziły) interpretował je po swojemu. Uznał, że ewidentnie będzie wesele. I upierał się przy tym aż do dnia matury. Ja tymczasem widziałem tam Dziady cz II (jedną z run była Perthu). I tak było.
  • 0

#7

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Też mnie dziwią te inicjacie run, wątpie w taką schematycznosc.
  • 0

#8

Dagaz.
  • Postów: 83
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Btw- od kiedy przyjałem rune Dagaz Jako nick, to zauważyłem [po jakims czasie] spore zmiany w charakterze, w dosc niedługim czasie. Stałem sie mniej zdołowany, zamkniety, smutny.. Ciekawe ^^ Jednak w pełni nie pozbede sie 'zamkniecia w sobie' , bo to czesc mojego charakteru.
  • 0

#9

Candomble.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Coz, nick zobowiazuje... :D

Ja zrobilam sobie runy z drewna, i zaczelam z nimi praktykowac, ale przyznam- powalajacych efektow nie bylo. Nie wiem, nie naenergetyzowalam ich dobrze? Zle pytalam? W kazdym razie, nie jest to proste ,zrozumiec, co chca czlowiekowi powiedziec :/
  • 0

#10

Ezokuba.
  • Postów: 16
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Żeby dobrze wróżyć(z czegokolwiek), należy dobrze znać każdą z nich. Dobrze jest każdą runę, archetyp(w tarocie) przemedytować.

Owocnej praktyki.
  • 0

#11

Jacek_Gliwice.
  • Postów: 54
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja mam talizman miłości.
Szybko znalazłem kobietę zaledwie 3 miesiące puźniej i jestem szczęśliwy.
Boje się tylko że mój brak pracy nas rozdzieli. Wyjadę za chlebem albo jak znajdę w swoim mieście to nie będę już miał czasu ani sił by do niej 27km jechać :(.
  • 0

#12

Olbrzym.
  • Postów: 273
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Runy są jak np. elfy. W każdej książce/filmie/grze znaczą co innego, inaczej wyglądają i tak dalej a w realu nikt w nie nie wierzy.

Ja wierzę w i runy, i elfy, nawet dużo rodzajów run i elfów (elfy też dzielą się na gatunki i podgatunki jak wszystkie organizmy).

Na tym świecie jest dużo bugów, które nie są naprawiane (nie jak np. World of Warcraft, chybaże niektóre prywatne serwery).

Uważam, że runy są całkowicie zabugowane, że znaczą jednoczeście np. krzesło, miłość, nienawiść, forum Paranormalne.pl, prywatny serwer WoWa, jakąś książkę, klatkę z serialu Czarodziejki, jakiegoś użytkownika forum (ma ją na avatarze).
Jeszcze odpisywałem zeszyt od takiej dziewczyny co jej pismo wyglądało jak jakieś runy i nic się nie stało.

W takie wróżby np. z kart to raczej nie wierzę (można je ułożyć w internecie, niektóre nawet wyobrazić sobie lub matematycznie powyliczać jaka karta wyjdzie). Nasze życie nie zależy od serwisu Onet.pl, a dokładniej od wyniku tarota z Onet.pl.

EDIT: I żal serwer padł od mojej odpowiedzi.
  • 1

#13

3*Z.
  • Postów: 32
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

no w sumie padł,ale tylko dlatego,bo nie wiedzą co odpisać:)
w sumie osobiście też w to nie wierzę,ale we wszystkim jest trochę prawdy.
NP.takie horoskopy-działają na tej zasadzie:będziesz mieć dobry dzień,chyba,że wstaniesz lewą nogą.
te runy to może są jakimiś starożytnymi znakami,ale nic nie zrobią ludziom.Nic nie dają.No chyba,że ktoś w to mocno wierzy to może czasem mu się coś tam fuksnąć.Ale to niekoniecznie dzięki runą.
  • 1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych