Skocz do zawartości


Zdjęcie

Teoria 4 Wymiaru


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#46

Artur44.
  • Postów: 8
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.

Bardzo ciekawy temat .
Ale tak myśląc o wymiarach trzeba by było się wrócić do czasu powstania wszechświata ( kosmosu ) , lub ja bym to ujął inaczej - ekspansji materii w przestrzeni przy pomocy energii (siły , grawitacji).
Na pewno na początku była - masa (mniejsza ponoć jak atom ) , energia (niewyobrażalna przy takiej masie) , czas ( tylko jaki ? cofał się czy był zerowy) , przestrzeń .
Dlaczego spytacie czemu tak uszeregowałem je ?
przestrzeń jak wiadomo to długość , szerokość , wysokość i dodał bym głębokość .
czas - ruch materii , energii w przestrzeni , tylko że został zdefiniowany przez człowieka - teoria ?
masa - podstawa wymiarów
energia - podstawa wymiarów
Myślę że bez masy i energii nie było by ekspansji przestrzeni i czasu , czyli ich niebyt.
Czy w ogóle na początku istniała przestrzeń ? , czy została zainicjowana przez energię i materię ?
Czyli 4 wymiary , jak na początek.
Czyli wymiary jakie możemy sobie uświadomić , pojąć , zobaczyć.
Teraz tak gdybam czy światło nie jest następnym wymiarem ?
Teraz pytanie z mojej strony czy to jedyny wszechświat jaki powstał i ile wymiarów było na początku i czy wymiary przechodzą ewolucję ?
Jeśli jest ich wiele , a przynajmniej 2 czy każdy miał swój początek taki sam jak nasz ?
Czy wszechświaty mogą się przenikać ? i oddziaływać na siebie fizycznie i wymiarami ?
A , może przenikające się wszechświaty tworzą , inicjują wymiary ?
Czy w innych wszechświatach istnieją nasze wymiary lub ich część ? , czy część tych wymiarów może być wprost proporcjonalna do naszych ?
Od czego są zależne wymiary ?
Co uważamy za wymiar ? - może głupie pytanie , ale zasadnicze i czy znowu to jest teorią .

Jak wiadomo na te pytania na pewno sobie nie odpowiemy :) , jak zwykle możemy teorie snuć.

To tylko moje taki gdybanie i jak wiadomo tylko dociekanie prawdy . Jak wiadomo wiele teorii z czasem upada .
Proszę o zrozumienie jeśli głupoty wypisuję :)
  • 0

#47

Damek_90.
  • Postów: 42
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ogólnie założyciel tematu mnie nieco rozbawił lub go po prostu nie zrozumiałem ;). Jeśli to pierwsze, to dziwi mnie taka ilość odpowiedzi.

Moja teoria jest najbliższa teorii Artura44, czyli to co widzimy to jest jakby taki pakiet 3 wymiarów, z których zbudowana jest przestrzeń, natomiast pozostaje jeszcze czas, masa, energia i Bóg wie co jeszcze (to z tym Bogiem to takie po części przypadkowe nawiązanie do hipotetycznego bozonu Higgsa, który poniekąd też mógłby warunkować jakiś wymiar).
Ogólnie trzeba zacząć zwrócić uwagę na definicję słowa wymiar. Jeśli weźmiemy pod uwagę życie codzienne to otrzymamy takie coś:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiar

Jednak moim zdaniem chcąc rozwiązać ten problem fizycznie nie należy już doszukiwać się kolejnych wymiarów w przestrzeni (między innymi jak ten 'hipotetyczny X' wspomniany przez autora tego tematu), bo to bez sensu. trzeba się zająć innymi wielkościami, które na przestrzeni wieków zdołaliśmy poznać m. in. właśnie czas, masa, energia...
Ogólnie moim zdaniem definicja słowa wymiar powinna brzmieć: Wielkość charakteryzująca dany obiekt... uwaga, nie w przestrzeni, tylko we wszechświecie (może już jest taka definicja, ale ja na nią jeszcze nie natrafiłem xD).
  • 0

#48

Tao.
  • Postów: 118
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A jakby podejść do tego z tej strony:
Zobaczmy jak się ma 3D do 2D. W 2D jest jakby długość i szerokość. Czyli wyobraźmy sobie taki kwadrat. 6 Takich kwadratów tworzy formę przestrzenną, tzw. sześcian i to już jest 3D. A teraz gdy by zrobić taki sześcian z sześcianu? tzn. mamy jakiś obraz/ zdjęcie 3D i z niego "robimy" taką jakby formę przestrzenną.

Ciężko jest to wytłumaczyć :>

Zobaczcie to zdjęcie: http://img364.images...outside2mc2.jpg[/img]
I teraz wyobraźcie sobie, że środek tego X tak jakby przybliża się, a boki zdjęcia oddalają tworząc taką formę przestrzenną.
  • 0

#49

Damek_90.
  • Postów: 42
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A jakby podejść do tego z tej strony:
Zobaczmy jak się ma 3D do 2D. W 2D jest jakby długość i szerokość. Czyli wyobraźmy sobie taki kwadrat. 6 Takich kwadratów tworzy formę przestrzenną, tzw. sześcian i to już jest 3D. A teraz gdy by zrobić taki sześcian z sześcianu? tzn. mamy jakiś obraz/ zdjęcie 3D i z niego "robimy" taką jakby formę przestrzenną.


Nie zgadzam się nieco z twoim tokiem rozumowania, ponieważ zakładasz, że kolejne wymiary miałyby się niby składać z figur, brył... przy arytmetycznej wielokrotności (wszędzie te 6 ;)). Prosty kontrargument - w takim razie kwadrat też jest zbudowany z sześciu odcinków? Jeżeli już, to wydaje mi się, że figura czterowymiarowa na pewno składałaby się z więcej niż 6 figur trójwymiarowych ;]

PS. Zdjęcie nie działa :D
  • 0

#50

Skald.
  • Postów: 40
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Takie teoretyzowanie jest trochę bezsensownym zajęciem. Równie dobrze może istnieć nieskończona liczba wymiarów. Pójdę dalej: najprawdopodobniej świat w ogóle nie jest podzielony na wymiary, a to my narzuciliśmy taką siatkę kierując się naszymi zmysłami. Obiektywne spojrzenie na tą sprawę jest o tyle ciężkim zadaniem, że jesteśmy zamknięci w obrazie świata stworzonym przez nasze zmysły, niesamowicie wręcz trudno będzie "wpaść" na wymiar, którego nie jesteśmy w stanie odczuć werbalnie, do tego potrzeba albo niesamowitego szczęścia albo ogromnej wyobraźni popartej matematycznymi wyliczaniami. Dla przykładu podam węża, który widzi w podczerwieni, jak wąż może wyobrazić sobie istnienie koloru fioletowego i dlaczego miałby w ogóle zakładać istnienie innych kolorów niż czerwony skoro całe życie widział tylko czerwień?

Polecam Immanuela Kanta i jego filozofię transcendentalną, na nim oparłem swoją powyższą wypowiedź.
  • 0

#51

kondzio.
  • Postów: 11
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mamy tutaj chyba jakieś nieporozumienie. Określenie 4 wymiar zalicza nie tylko jedną konkretną rzecz mianowicie:

1. obraz przecięty na 4 części i nałożony na siebie

2. Są 3 wymiary; prędkość czas i przestrzeń czwartym może być czasoprzestrzeń

3. Kolejny przykład; góra dół i na boki - 4wymiar to świat niematerialny
  • 0

#52

Spawn.
  • Postów: 82
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mamy tutaj chyba jakieś nieporozumienie. Określenie 4 wymiar zalicza nie tylko jedną konkretną rzecz mianowicie:

1. obraz przecięty na 4 części i nałożony na siebie

2. Są 3 wymiary; prędkość czas i przestrzeń czwartym może być czasoprzestrzeń

3. Kolejny przykład; góra dół i na boki - 4wymiar to świat niematerialny


lol lol i lol

predkość czas i czasoprzestrzen? ;] wesoło. Chyba raczej Czas+przestrzen=czasoprzestrzeń.
Albo bardziej matematycznie: wystarczy pokazać co zachodzi dla R^n i podstawić n=4 ;]

A "góra dół i na boki" to też nie bardzo 4 wymiary, raczej płaszczyzna.
  • 0

#53

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Prosty kontrargument - w takim razie kwadrat też jest zbudowany z sześciu odcinków? Jeżeli już, to wydaje mi się, że figura czterowymiarowa na pewno składałaby się z więcej niż 6 figur trójwymiarowych smile5.gif

W przypadku tesseraktu (sześcianu w 4 wymiarze) z 8 sześcianów będących "ścianami"
Hipersześcian - Wikipedia

Takie teoretyzowanie jest trochę bezsensownym zajęciem. Równie dobrze może istnieć nieskończona liczba wymiarów.

Teoretycznie to może istnieć np. wymiar 3,5. Takie teoretyzowanie ma sens, bo czasem ktoś znajduje zastosowanie dla takich teorii. Na przykład w energoelektronice stosuje się do modelowania pochodne niecałkowite. Normalnie wiadomo, że taka pochodna 1 rzędu to styczna, a taka rzedu 1,04587589 ?
To już jest abstrakcja, ale zastosowanie jest. Zatem jest to sensowne.

Poza tym pojęcie wymiarów stworzyliśmy my, ponieważ taki mamy sposób postrzegania rzeczywistości. Realnie owe wymiary mogą w ogóle nie istnieć.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych