Warning: sprintf() [function.sprintf]: Too few arguments in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php on line 403

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 114

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 127

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 136

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 137

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 141
"Najszybsza" obserwacja ruchu molekularnego. - Technika i Odkrycia - Paranormalne.pl

Skocz do zawartości
Zdjęcie

"Najszybsza" obserwacja ruchu molekularnego.


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1

Ariel
  • Postów: 242
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Najszybsza obserwacja ruchu molekularnego.
Źródło: BBC News

Dołączona grafika

Naukowcy dokonali najszybszej w dotychczasowej historii obserwacji ruchu w cząsteczce.
“Obejrzeli” składowe cząsteczek poruszające się w attosekundowej skali czasu, gdzie attosekunda jest równa jednej trylionowej sekundy, inaczej mówiąc, jest to jedna miliardowa jednej miliardowej części sekundy.
Odkrywcy mówią, iż te badania pozwalają na nowe, dużo głębsze od dotychczasowego, zrozumienie procesów chemicznych i mogą być wykorzystane w technologiach przyszłości, takich jak chociażby informatyka kwantowa.
Badania, opierające się na krótkich impulsach świetlnych ze specjalnie skonstruowanego w tym celu lasera, zostały opublikowane w dzienniku ‘Science’.
“Zrozumienie tego jak coś zmienia się w czasie znaczy tyle, co zrozumienie jego istoty, a teraz spoglądamy na te zmiany w bardzo, ale to bardzo szybkiej skali czasu,” powiedział członek drużyny badawczej Dr John Tisch z ‘Imperial College London’ w Wielkiej Brytanii.

Ultra-szybki przebieg.

Badacze wynaleźli zupełnie nową technologię aby “zobaczyć” ruch protonów, będących składowymi częściami atomu, w cząsteczkach wodoru i metanu.
Technologia ta obejmuje wystrzelenie bardzo krótkiego, ale niezwykle silnego, impulsu laserowego wycelowanego w cząsteczkę, który odrywa elektrony, pozostawiając samą cząsteczkę pobudzoną w stanie zjonizowania.
Następnie elektrony są przyciągane na powrót w kierunku cząsteczki i w momencie zderzenia zachodzi krótki rozbłysk promieniowania rentgenowskiego.
“Niesie ono ze sobą informacje na temat stanu cząsteczki w punkcie owego zderzenia i jednocześnie informuje nas o ruchu protonów w cząsteczce,” powiedział Dr Tisch podczas wywiadu udzielonego dla portalu internetowego BBC News.

Proces ten jest ultra-szybki, a drużyna badaczy była w stanie obserwować efekt ruchu, wywołany działaniem lasera na cząsteczkę, z dokładnością 100 attosekund – najszybszy rekord w historii.
“Dzielenie sekundy na przedziały równie małe co 100 attosekund jest niezwykle trudne do wyobrażenia sobie. To jest jak posiekanie 630 milionów kilometrów odległości stąd do Jowisza na części równie szerokie co ludzki włos,” tłumaczy Dr Tisch.
Zespół zdolny oglądać szczegółowy ruch cząsteczek pomagałby naukowcom zrozumieć zachowanie cząsteczek podczas zachodzących procesów chemicznych, dostarczając tym samym możliwość kontrolowania tychże cząsteczek.
“Tego rodzaju kontrola podmurowuje szereg przyszłych technologii, takich jak kontrola reakcji chemicznych, informatyka i obliczenia kwantowe oraz źródła promieniowania rentgenowskiego o bardzo wysokiej jasności służące do obróbki materiałów,” powiedział profesor Jon Marangos, członek ‘Imperial College’ współautor publikacji w dzienniku "Science".
“Teraz mamy dużo jaśniejszy obraz tego, co dzieje się wewnątrz cząsteczek i to pozwala nam na bardziej przekonywujące testowanie teorii ruchu i budowy cząsteczek”
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

stat4u