Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kolejna "czerwona plama" wzrastająca na Jowiszu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#31

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dziwne ze burze trwaja tak dlugo skoro grawitacja tam jest 25.3g czyli duzo wyzsza niz na ziemi
  • 0

#32

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale rok tam jest dluzszy i zrozumiemy jak raz napiszerz

BYY@KU
  • 0

#33

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Lolz..czas płynie normalnie tam.
Rok na Jowiszu trwa dłużej ale skąd taki dziwny wniosek?

Wiesz ile to jest 25,3g? Prawie 250 m/s^2!!
Przyśpieszenie na Jowiszu wynosi niecałe 25 m/s^2 na równiku.
Ziemia 9.81 m/s^2
  • 0



#34

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie wiem czy to dziwny wniosek zakladajac ze rok jest dluzszy moze miec to zwiazek z tym ze anomalie pogodowe rowniez utrzymuja sie dluzo dluzej niz na ziemi ale jezeli rok jest dluzszy to przecierz dobra rowniez i stad przypuszczenie ze czas plynie wolniej ale nie chodzi mi o to ze mielibysmy spowolnione ruchy.Czas plynie wolniej bo doba i rok sa dluzsze skad to zdziwienie

BYY@KU
  • 0

#35

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Co z tego, że rok tam trwa prawie 12 lat ziemskich, a doba niecałe 10h?
Dziwne wnioski zaprawdę. Przecież długość roku/doby nie ma wpływu na czas jako tako, a tym bardziej na te plamy.
  • 0



#36

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dziwne ze burze trwaja tak dlugo skoro grawitacja tam jest 25.3g czyli duzo wyzsza niz na ziemi

2,53g ainsztajnie hehe, takie co napisałeś to jest mnie więcej na Słońcu, zresztą co ma przyspieszenie do pogody ? wiem że na równiku jest większe przyspieszenie ale chyba nie dlatego jest tam cieplej co ?
a co do czasu to faktycznie powinien płynąć wolniej bo i grawitacja jest silniejsza niż na ziemi, ale są to bardzo bardzo bardzo małe różnice, tak mi się wydaje ;)
  • 0

#37

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Robiono taki eksperyment na Ziemi 2 bardzo czułe zegary umieszczono na powierzchni i ileś tam set metrów nad powierzchnią, jeśli dobrze pamiętam różnice to były milionowe częsci sekundy.

Praktycznie nie ma różnicy zapewne i na Jowiszu.


#Literówka
  • 0



#38

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Praktycznie nie ma różnicy zapewne i na Jowiszu.


„Dylatacja czasu” Alberta Einsteina czas na Jowiszu faktycznie biegnie inaczej ma to związek z pięciokrotnie większą prędkością ucieczki Jowisza niż Ziemi. Po rocznym pobycie na Jowiszu byłbyś młodszy o około 6-8 sekund ;)


(poprawka nie chodziło mi o prędkość ucieczki czyli kosmiczną lecz prędkość po jakiej Jowisz krąży po orbicie wokół słońca)
  • 0



#39

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

czyli zbyt szybko spisaliśmy w początkowej fazie teorię Yaku o wolniejszym upływie czasu na Jowiszu
  • 0

#40

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Edit:
Bo tak się zastanawiałem o co Ci chodzi ;)
Zresztą pisaliśmy o dwóch różnych rzeczach. Ja o różnicy czasu między powierzchnią, a powiedzmy punktem kilkaset metrów/kilometrów nad nią. I jaki to ma wpływ na burze. Lekkie zamieszanie powstało bo wyrwałes to zdanie z kontekstu.

Choć dalej nie rozumiem jaki wpływ ma mieć na zjawiska atmosferyczne fakt, że względem Z czas płynie na J wolniej?
  • 0



#41

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mialem na mysli ze przyspieszenie grawitacjne jest 2.5 raza wyzsze na jowiszu niz na ziemi.Uplyw czasu na jowiszu nawet jesli jest wolniejszy nawet jesli o minute czy dwie co ma to wspolnego do plam ???.Wydaje mi sie ze duza odleglosc od jadra(metaliczny wodor tak czytalem w ksiazkach ale czy napewno?) wyzszych partii chmur a co za tym idzie nizsze g ma mniejszy wplyw na tlumienie tych wirow w atmosferze ale czy te g jest na tyle mniejsze tego nie wiem i czy to moze miec znaczenie trudno powiedziec
  • 0

#42

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chodzilo mi o to ze jezeli rok trwa dluzej to czas jakby plynie wolniej ale nie w doslownym tego slowa znaczeniu wiec mozna powiedziec ze oboje mamy racje.A co do plam to jezeli rok trwa tam dluzej to dla planety 340lat to nie tak wiele a moze po prostu burze sa az tak silne ze trwaja setki lat to tylko hipotezy ale watpie by tymi plamami moglobyc cos innego niz anomalia pogodowa.

BYY@KU
  • 0

#43

Artur123321.
  • Postów: 17
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

MMMMMM..... Anisztajn potwierdził naukowo, że zjawisko dylatacji czasu istnieje, ale te zwolnienie czasu na Jowiszu nie ma wpływu na ruchy jego atmosfery. Powodów należy szukać w początkach Jowisza, gdy się formował. Opadająca materia powodowała coraz szybszą rotacje planety a zgodnie z zasadą zachowania ruchu jego pęd nie ustaje. Potężna rotacja Jowisza powoduje gwałtowne zmiany w jego atmosferze i okresowe powstawanie zawirowań/super burz jest normalne.
  • 0

#44

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak tylko ze ta burza istnieje 340 lat wiec raczej u podstaw planety przyczyn bym nie szukal moze to byc tez wywolane atmosfera jaka utrzymuje sie na JOiwszu i przez to tak dlugi okres trwania tyh anomalii.

BYY@KU
  • 0

#45

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Utrzymuje się zapewne m.in. bo wchłania mniejsze białe plamy.
I skurczyła się o połowe jak już wspomniano. Pożyjemy zobaczymy co to będzie.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych