Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kolejna "czerwona plama" wzrastająca na Jowiszu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#16

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie doleciala ani niedolecialaby bo zniszczyloby ja cisnienie atmosfery.wogole planety gazowe to jakis szajs planeta powinna miec stala powierzchnie.ciekawe jakby faktycznie doleciala do stalej powierzchni co wtedy??? z czego naprawde jest jadro jowisza??
  • 0

#17

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ty tak na prawdę czy tylko udajesz?
  • 0



#18

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trzecia "Plama" pojawia się na powierzchni Jowisza !


Dołączona grafika


Wielka Czerwona Plama po prawej, "junior" w dolnym lewym rogu, najnowsza plama nieco wyżej


Trzecia gigantyczna czerwona burza powstała na Jowisz, dołączając Wielkiej Czerwonej Plamy oraz niedawno powstałej zwanej „Red Junior”.
Plama, wraz z najnowszymi pomiarami prędkości wiatrów „Juniora” pojawiły się w czasie, gdy największa planeta Układu Słonecznego przeżywa okres globalnej zmiany.

Wielka Czerwona Plama jest starożytną, huragano-podobną burzą, szalejącą już od ponad 340 lat. Mając szerokość trzy razy większą niż Ziemia jest zarazem największą burzą w naszym układzie. Stosunkowo niedawno dołączyła do niej podobna, lecz mniejsza burza zwana Czerwoną Plamą „Juniorem”. Junior powstał z połączenia trzech mniejszych, białych burz pomiędzy 1998 i 2000 rokiem. W 2006 roku burza przybrała kolor czerwony. Jej wielkość jest zbliżona do wielkości Ziemi.
Nowa, trzecia plama jest o połowę mniejsza od „Juniora”. Burza, wcześniej biała, na ostatatnich zdjęciach z Teleskopu Hubble z 9 i 10 maja ma wyraźnie czerwony kolor. Obserwacją przewodził Imke de Pater z University of Kalifornia.

Nikt nie wie, co daje plamom ich czerwony kolor. Jedna z teorii mówi, że szczególnie gwałtowne burze zasysają materiał z głębi atmosfery Jowisza, taki jak pewne molekuły zawierające fosfor, które przy kontakcie ze światłem słonecznym przechodzą reakcje zmieniające ich kolor na czerwony.

Dołączona grafika

Red Junior


Źródła:
space.newscientist.com
www.foxnews.com
hubblesite.org

Tłumaczenie - Logos
Grupa "Tłumacze" Paranormalne.pl

(Jest to na razie polowa artykułu, z braku czasu postaram się jak najszybciej dodać pozostałą część)
  • 0



#19

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

tylko dziwi mnie, że wszyscy uparcie twierdzą, że Jowisz go planeta gazowa... nawet żadna sonda nie wleciała w te 'chmury" a ci ju prorokowali..


W 1995 od sondy Galileo odłączył się próbnik który wszedł w atmosferę gazowej planety i przez 57 minut wykonywał bezpośrednie pomiary w jej górnych warstwach.
Naukowców prawdę mówiąc bardziej interesują księżyce Jowisza np: na Io czynne wulkany, a na Europie ślady wskazujące na istnienie ukrytego pod lodem oceanu.
  • 0



#20

Ozzie.
  • Postów: 99
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tylko dziwi mnie, że wszyscy uparcie twierdzą, że Jowisz go planeta gazowa... nawet żadna sonda nie wleciała w te 'chmury" a ci ju prorokowali..


W 1995 od sondy Galileo odłączył się próbnik który wszedł w atmosferę gazowej planety[...]


I oto właśnie DOWÓD na to, jak wiele osób tutaj wypowiada się na tematy, o których nie ma zielonego pojęcia. Ludzie, jak się na czymś ZUPEŁNIE nie znacie, to ugryźcie się w język i nic nie mówcie. A założę się, że Traper przyjął założenie, że żadna sonda nie wleciała w chmury Jowisza nie sprawdzając wcześniej tego co mówi.
  • 0

#21

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zadam pytanko dziwi mnie to ze jezeli planeta jest gazowa to utrzymuje ksztalt jak to jest mozliwe nie moge sobie tego wyobrazic to troche jakby powietrze mialo ksztalty nie wiem o tej planecie zbyt duzo wiec chcialem sie zapytac.Przeciez planeta jest cialem gazowym wiec w jaki sposob utrzymuje ksztalt czy ma to zwiazek z jadrem

BYY@KU
  • 0

#22

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zadam pytanko dziwi mnie to ze jezeli planeta jest gazowa to utrzymuje ksztalt jak to jest mozliwe nie moge sobie tego wyobrazic

Za trzymanie się wszystkiego w kupie odpowiada samograwitacja materii tworzącej planetę.
  • 0



#23

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dzieki ale to jest dopiero fascynujace ze cialo gazowe moze posiadac ksztalt uformowany przez grawitacje przyznam ci punkcik za odpowiedz na moje pytanie
  • 0

#24

SzpaQ.
  • Postów: 112
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A co w tym dziwnego, ze na Jowiszu powstaja czerwone plamy? I sa, i sa, i sa. Mnie tam bardziej przekonuje, ze jest to wlasnie burza niz np stacja kosmiczna, albo (o zgrozo!) jakies wrota do innego wymiaru (bo i taka teorie slyszalem od pewnej osoby). Widzec, wszedzie kosmitow, duchy i inne tego typu jest troche niezdrowe.
  • 0

#25

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Popieram powyzsza wypowiedz wedlug mnie to tez burza planeta jest na tyle dluza ze nawet anomalie pogodowe rowniez sa wieksze niz na ziemi.Pozatym czas plynie tam duzo wolniej porownujac do ziemi wiec dlatego burza trwa tak dlugo ale to tylko moje zdanie.

BYY@KU
  • 0

#26

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nikt do końca nie jest pewien, dlaczego Wielka Czerwona Plama jest właśnie czerwona.
Według jednej z teorii, burza zaczerpała materiał z głębi poniżej warstwy chmur Jowisza i wyniosła go na znaczne wysokości


W/g innej teorii popartej badaniami laboratoryjnymi naukowcy sugerują rozkład fosforowodóru na powierzchni przez promienie słoneczne, co może dać czerwony fosfor, jednak nie ma 100 % pewności. Pewne jest tylko to że w ciągu ostatnich 100 lat plamka zmalała o połowę ( odkrył ją Robert Hooke w 1664 roku ) Daje nam to maleńkie wyobrażenie o burzy...przekraczającej rozmiary globu ziemskiego :o
  • 0



#27

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Popieram powyzsza wypowiedz wedlug mnie to tez burza planeta jest na tyle dluza ze nawet anomalie pogodowe rowniez sa wieksze niz na ziemi.Pozatym czas plynie tam duzo wolniej porownujac do ziemi wiec dlatego burza trwa tak dlugo ale to tylko moje zdanie.

źle Ci się wydaje, na małym Marsie co jakiś czas powstają burze piaskowe o globalnym zasięgu, i czas na Jowiszu nie płynie wolniej, doba np. trwa tam tylko 10 godzin
według mnie, burze trwają tam tak długo bo to jest gazowa planeta, a one jednak różnią się od skalistych np tym że pogoda raczej się nie zmienia, a to co widzimy to tylko górne warstwy atmosfery, nawet na Ziemi w górnej atmosferze niewiele się dzieje :)
  • 0

#28

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak ale jowisz jest dalej od slonca wiec i czas plynie wolniej

BYY@KU
  • 0

#29

holi.
  • Postów: 457
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak, a w pewnej odległości od Słońca czas zaczyna płynąć do tyłu.
Skąda taka myśl Yaku??? :lol3:
  • 0

#30

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie plynie do tylu ale taka planeta dluzej obkraza slonce wiec rok trwa dluzej im dalej planeta jest od niego

BYY@KU
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych