Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kolejna "czerwona plama" wzrastająca na Jowiszu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ariel.
  • Postów: 242
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kolejna “czerwona plama” wzrastająca na Jowiszu.
Źródło: BBC News
Dołączona grafika

Wielka Czerwona plama, górująca dotychczas wśród górnych warstw chmur na Jowiszu, teraz ma towarzysza.
Na tym gazowym gigancie rośnie kolejna czerwona plama, którą astronomowie z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) nazwali pieszczotliwie „Red Jr”.
Obie czerwone plamy w rzeczywistości są szalejącymi, monstrualnymi, burzami wśród otaczającej Jowisza powłoki chmur, jednakże, czego naukowcy nie wiedzą to to, w jaki sposób nabywają one, charakterystyczny dla siebie, ceglany kolor.
Według sprawozdania NASA, “Red Jr” jest o połowę mniejszy od Wielkiej Czerwonej Plamy i posiada niemal dokładnie ten sam kolor.
Nowa burza nosi oficjalną nazwę “Oval BA”. Po raz pierwszy została zaobserwowana w roku 2000, kiedy to trzy małe plamy zderzyły się ze sobą tworząc tym samym jedną wielką.

Zmiana kolorów

Na początku Oval BA pozostawała w tym samym kolorze, co pozostałe burze na Jowiszu, czyli białym, tak jak burze, które połączyły się w czasie tworzenia fenomenu. Jednakże, w przeciągu kilku ostatnich miesięcy, zaczęła zmieniać swój wygląd w obecnie znany nam widok.
“Oval BA była biała jeszcze w listopadzie 2005, powoli zmieniła się w brąz w grudniu 2005, aby przejść w czerwień kilka tygodni temu” mówi Christopher Go z Filipin, astronom – amator zajmujący się obserwacją Red Jr.
Niektórzy naukowcy uważają, iż podobne połączenie, jak to zaobserwowane podczas powstania Red Jr, było przyczyną utworzenia Wielkiej Czerwonej Plamy, która jest dwukrotnie szersze niż nasza cała planeta i ma co najmniej 300 lat.
Dr Glenn Orton, astronom z “Nasa's Jet Propulsion Laboratory” zajmujący się badaniem burz na Jowiszu i pozostałych planetach – gigantach, mówi ”To tłumaczenie jest bardzo przekonywujące. Obserwowaliśmy Jowisza latami, aby przekonać się, czy Oval BA zmieni kolor na czerwony – i to, w ostatecznym rozrachunku, wydaje się, że właśnie zachodzi.”

Dołączona grafika

Nikt do końca nie jest pewien, dlaczego Wielka Czerwona Plama jest właśnie czerwona.
Według jednej z teorii, burza zaczerpała materiał z głębi poniżej warstwy chmur Jowisza i wyniosła go na znaczne wysokości, gdzie, na skutek działania promieni ultrafioletowych docierających ze Słońca, zmienił on kolor na czerwony.
Oval BA, zdaniem naukowców, mogła urosnąć i wzmocnić się na tyle, by zrobić dokładnie to samo.
  • 0



#2

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

tylko dziwi mnie, że wszyscy uparcie twierdzą, że Jowisz go planeta gazowa... nawet żadna sonda nie wleciała w te 'chmury" a ci ju prorokowali..
  • 0



#3

Ófnik.
  • Postów: 120
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

możliwe iż wleciała, ale znaleźli coś nietypowego i nie chca nic powiedzieć?
  • 0

#4

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

no chyba że tak, bo oficjalne wersje podają, że albo orbitowały, albo przeleciały obok i porobiły zdjecia (te sondy oczywiście)...
Nie wiem jak dla was, ale wg. mnie stricte gazowa planeta brzmi troche nie dorzecznie...
Choć mozę tam być faktycznie większe stężenie gazów, ale to nie może być jedynia "kulka z gazu"... :P
Dobra, ale odbiegłem od tematu.. :)

Tak swoją drogą, jak przeczytałem, ze ta pierwsza plama (huragan/cyklon) jest 2 razy większa od Ziemi to troche mi szczęka opadła, ale tu wraca powiedzenie, są rzeczy na niebie i ziemi, które się nie śniły naszym filozofom ( i można dodać, naukowcom :P )
  • 0



#5

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hehe wiecie ja czytalem o tej plamie... takie teorie, ze nawet tu przytaczal nie bede :) Powiem tylko ze mnie wersja z trwajaca od setek lat burza w TYM SAMYM MIEJSCU nie przekonuje.
  • 0



#6 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

ani mnie...bo jest to troche nielogiczne ;) tylko co to moze byc za plama?
  • 0

#7

spoko11.
  • Postów: 78
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja też nie sądzę by to była tylko kula gazów.to pewnie tak jak na reklamie transformersów było (sonda wlatuje w gazy nagle uderza o skalistą planetę o ceglanym kolorze. Kamera trzęsie się tak jakby jakiś olbrzym kroczył i nagle no signal) ta... fajnie by było. :rotfl: A co do plamy to sądzę że w gazach jest jakieś jądro i one co jakiś czas wyrzuca jakiś taki gaz.
Wygląda to trochę jak wlewanie mleka do kawy i jak mleko tak wypływa tylko w spowolnionym tempie.
  • 0

#8

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

ależ wlatywała sonda w Jowisza (nie wiem Cassini może?), przeleciała kilka kilometrów w głąb planety i wysyłała tak długo dane aż nie umarła, ot i tyle.
  • 0

#9

IO.
  • Postów: 256
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

ależ wlatywała sonda w Jowisza (nie wiem Cassini może?), przeleciała kilka kilometrów w głąb planety i wysyłała tak długo dane aż nie umarła, ot i tyle.

Chodzi ci o sonde Galileo ;) .
Do reszty panów: Spiskowe teorie na temat Jowisza O.o No bez przesady... Co was dziwi w tym, że składa się głównie z gazu? A Słońce z czego jest? A atmosfera ziemska jak się trzyma? Poza tym, jeśli chodzi o ścisłość, to jądro Jowisza jest skaliste (nie zbyt duże w stosunku do reszty planety, ale zawsze).
Co do czerwonej plamy, to pamiętajcie że to nie ta sama, ziemska skala ;) .
  • 0

#10

vrinda.
  • Postów: 85
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

tylko dziwi mnie, że wszyscy uparcie twierdzą, że Jowisz go planeta gazowa... nawet żadna sonda nie wleciała w te 'chmury" a ci ju prorokowali..


Naukowcy uważają że Jowisz to planeta gazowa ponieważ jego gęstość wynosi 1,33g/cm3 czyli niewiele więcej niż gęstość wody. Gęstość Ziemi wynosi 5,51 g/sm3. Dodatkowo można bardzo dokładnie podać skład chemiczny Jowisza: 86% to wodór, 14% to hel. Pierwiastków cięższych jest znikoma ilość. Dlatego raczej na Jowiszu wylądować się nie da bo nie ma tam powierzchni stałej.
  • 0

#11

_MajoR_.
  • Postów: 196
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

86% to wodór Nic tylko zapałke zapalić :) (a z resztą.... nie ma tlenu :/ )
Tak na serio, nic nie stoi na przeszkodzie zeby jowisz składał się z gazów. Wystarczy że posiada masywne jądro zeby zgromadzić wokół siebie gazy z układu słonecznego. Jeżeli ziemia posiada atmosfere to dlaczego jowisz nie moze jej posiadac?? Chciał bym przypomnieć że to co widzimy dużo dużo głębiej na jowiszu to własnie atmosfera.
  • 0

#12

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A jakby ta sonda galileo nie spaliła się do dokąd by poleciała?
  • 0

#13

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nigdzie.

W ogóle durne pytanie..
  • 0



#14

iniside.
  • Postów: 541
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tylko dziwi mnie, że wszyscy uparcie twierdzą, że Jowisz go planeta gazowa... nawet żadna sonda nie wleciała w te 'chmury" a ci ju prorokowali..

Planety tych rozmiarow w naszym układzie słonecznym nie mogą być skaliste.
Dlaczego ? Powód dość prozaiczny, poprostu nie miałaby z czego powstać.

Hehe wiecie ja czytalem o tej plamie... takie teorie, ze nawet tu przytaczal nie bede smile2.gif Powiem tylko ze mnie wersja z trwajaca od setek lat burza w TYM SAMYM MIEJSCU nie przekonuje.

A co baza kosmitów cie przekona ?
Sorry, moze z naszego punktu widzenia burza trwajaca 1000 lat to duzo. Ale z punktu widzenia takiej planety jak jowisz, to ledwie muśnięcie.
Jowisz to duża planeta, w w niemal całośći gazowa. U nas burze mijają szybko, bo szybko wytracają swoją energie (czym ze innym jest burza, jak nie miliardami "luźnych" cząstek ?). Na Jowiszu, Saturnie czy Neptunie nie ma takiego problemu..

Dziwia mnie ci ludzie co wszedzie szukaja spisku kostmitow naprawde. A pozniej sie dziwicie, ze nikt was powaznie niechce traktowac :P .
  • 0

#15

MateuszS.
  • Postów: 91
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tylko dziwi mnie, że wszyscy uparcie twierdzą, że Jowisz go planeta gazowa... nawet żadna sonda nie wleciała w te 'chmury" a ci ju prorokowali..


Wleciała - ale to była podróż w jedną stronę na ok. 10-12 sek. bodajże. Zebrała trochę danych - przesłała i tyle
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych