Skocz do zawartości


Zdjęcie

Po Czym Poznać Kłamcę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

Sabaku No Gaara.
  • Postów: 560
  • Tematów: 97
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Po czym poznać kłamcę


Dołączona grafika


Każdy z nas spotkał kiedyś ludzi nieuczciwych, unikających kontaktu wzrokowego. Powiadają, że "oczy są zwierciadłem duszy". Wielu ludzi wie, że ich oczy zdradzają ich własne kłamstwa. Niektórzy usiłują ukryć prawdę, nosząc okulary przeciwsłoneczne lub wlepiając wzrok w ziemię.

W końcu jednak, staniesz z kimś twarzą w twarz, i będziesz chciał wiedzieć, czy ta osoba jest wobec ciebie szczera. Może nią być przyjaciel, członek rodziny lub pracownik. Policja opracowała metodę, która pomaga im oszacować prawdomówność rozmówcy, przyglądając się ruchowi jej oczu. Nie jest to oczywiście metoda naukowa w ścisłym tego słowa znaczeniu, gdyż wprawny kłamca potrafi ją oszukać i zmanipulować, lecz jest powszechnie akceptowana, jako dobry wskaźnik szczerości.

Poniższe przykłady są pewnymi utartymi wzorami, których możesz użyć podczas konwersacji. Są na nich ukazane różne ruchy oczu, wyjaśniając, co twój rozmówca w danej chwili mógł mieć na myśli. Dowiemy się z nich, że gdy spojrzenie naszego rozmówcy wędruje w naszą lewą stronę, zazwyczaj oznacza to proces twórczy--wtedy właśnie rozmówca zmyśla fakty i kłamie. Znów, podczas gdy spojrzenie rozmówcy wędruje w naszą prawą stronę, oznacza to, że osoba ta przypomina sobie fakty.

Oto dokładniejsze objaśnienie tej metody:

Dołączona grafika

Góra-Lewo: Oznacza wizualnie skonstruowane obrazy. Jeśli poprosisz kogoś, aby "wyobraził sobie lody z bitą śmietaną z wisienką na szczycie", taki właśnie powinien być ruch jego oczu. Osoba ta konstruuje w umyśle wizualny obraz owych lodów.

Góra-Prawo: Oznacza wizualnie zapamiętane obrazy. Jeżeli powiesz komuś, by "powiedział ci, jaki kolor bluzki miał wczoraj na sobie", taki winien nastąpić ruch jego oczu. Osoba ta przypomina sobie owy kolor bluzki.


Dołączona grafika

Na Lewo: Oznacza słuchowe konstruowanie myśli. Jeśli poprosisz kogoś, aby "stworzył w umyśle dźwięk pędzącego pociągu", taki właśnie powinien być ruch jego oczu. Osoba ta wyobraża sobie i kreuje w mózgu dźwięk pędzącego pociągu.

Na Prawo: Oznacza pamięć słuchową. Jeżeli powiesz komuś, by "przypomniał sobie, jak brzmi hymn państwowy", taki winien nastąpić ruch jego oczu, podczas gdy przypomina sobie tę pieśń.


Dołączona grafika

Dół-Lewo: Oznacza emocje/doznania/uczucia/pamięć zmysłową. Jeśli poprosisz kogoś, aby powiedział ci, "czy pamięta smak czekolady", w takim kierunku właśnie jego oczy powinny powędrować, podczas gdy on będzie wspominał/przypominał sobie zapach, smak i uczucia towarzyszące jedzeniu czekolady.

Dół-Prawo: Oznacza wewnętrzny dialog. W takim kierunku wędrują oczy, gdy ktoś "rozmawia sam ze sobą".

Jak wykorzystać te informacje, by wykryć kłamstwo?


Powiedzmy, że masz znajomego, który jest ci winien pieniądze. Słyszałeś, że dostał on już wypłatę, więc postanawiasz odzyskać pożyczkę. Usiłując być miłym, pytasz: "Czy dostałeś już wypłatę?". On odpowiada: "Nie, jeszcze nie. Szef powiedział, ze może za tydzień", patrząc przy tym w prawą (twoją lewą) stronę. To oznaczałoby, że wymyśla lub konstruuje w umyśle "co powiedział szef". Okłamuje cię.

Policjant często prosi podejrzanego, by opisał kogoś w detalach. Jeśli podejrzany patrzy w prawą (twoją lewą) stronę, zazwyczaj konstruuje/zmyśla on wizualny opis. Jeżeli patrzy w lewą (twoją prawą) stronę, zazwyczaj przywołuje sobie w pamięci dane obrazy i fakty.

Podsumowując, gdy rozmówca patrzy w twą lewą stronę, oznacza, że kreuje on lub kłamie, podczas gdy, jeśli patrzy w twą prawą stronę, oznacza, że przypomina sobie rzeczywiste zdarzenie - jest prawdomówny.

Tłumaczenie : Ja
Oryginalne źródło w j. angielskim : KLIK
  • 0

#2

Leczysław Kerdgeniusz.
  • Postów: 95
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm, ta metoda może być skuteczna, ale nie do wszystkich. Jest jeszcze możliwość kłamania, kiedy ktoś jest święcie przekonany, ze mówi prawdę, ale powtarzając po kimś. Wtedy może mówić prawdę oczyma, ale same fakty będą... raczej nie właściwe :)
Można powiedzieć, że żeby skutecznie oszukiwać wystarczy zamknąć oczy. Znając życie nie wiele osób może mi patrzeć w oczy, a jak patrzą, to raczej nie są skłonni do rozmowy :) Cóż począć :D Zresztą kłamcy nie koniecznie muszą zmyślać, mogą kiedyś stworzyć „genialne” kłamstwo i do niego wracać pamięcią. Ta metoda moim zdaniem nie zawsze działa.
  • 0

#3

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czytając ten artykuł stwierdziłam ,że u mnie jest dokładnie odwrotnie :D . Tam gdzie oczy mi miały lecieć w lewo leciały w prawo a gdzie w prawo - w lewo. Heh, ja zawsze wiedziałam ,że jestem dziwna :D
  • 0



#4

Shadow.
  • Postów: 77
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

fajnie teraz będe wiedział czy przynudzam w rozmowie albo czy ktoś opowiada mi zmyśloną historyjke :)
  • 0

#5

2007.
  • Postów: 256
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A jeśli ktoś stracił oko w wyniku wypadku? To kłamie połowicznie?
  • 0

#6

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie ma to jak Ynteligentny komentarz :) Co do artykułu to po raz kolejny stwierdzam, że jestem nienormalny bo ja się w ten sposób nie zachowuje :)
  • 0

#7

Bitter Sweet.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja mam w takim razie inaczej zawsze gdy z kimś rozmawiam patrzę mu prosto w oczy. A gdy próbowałam z kolegą coś takiego zrobić jak tu było opisane to ciągle patrzyłam do góry...
  • 0

#8

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie tylko po tym można poznać, że osoba kłamie znam inne metody. Typu: pocenie się podczas rozmowy, latanie oczami na wszystkie strony, plątanie słów itd.
  • 0

#9

Navarion.
  • Postów: 123
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na świecie są tacy kłamcy, ze nawet ta metoda nikomu nie pomoże... Jednak to trzeba trenować i jeszcze raz trenować. Ale kto lubi kłamać?
  • 0

#10

Chorus777.
  • Postów: 70
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł. Słyszałem trochę podobnych historii . Oto jedna z nich : kłamca będzie unikał kontaktu wzrokowego, więc mówiący prawdę zazwyczaj patrzy nam w oczy. Moim zdaniem łatwo nauczyc się kłamiąc patrząc komuś w oczy. Co Wy o tym sądzicie??????? ;)
  • 0

#11

Jarl Fenrir.
  • Postów: 68
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czytając ten artykuł stwierdziłam ,że u mnie jest dokładnie odwrotnie :D . Tam gdzie oczy mi miały lecieć w lewo leciały w prawo a gdzie w prawo - w lewo. Heh, ja zawsze wiedziałam ,że jestem dziwna :D

A uwzględniasz, że w artykule pisze: w twoją lewą, w twoją prawą? Znaczy, że jeśli kłamiesz, twoje oczy powinny iśc w twoją prawą, a kogoś siedzącego na przeciwko w twoje lewo.
  • 0

#12

J.T Yorke.
  • Postów: 160
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

NPS Jestem Ci wdzięczny... Bardzooo mi sie to przyda ;]
Jutro pomęczę kumpli i siebie a potem postaram sie nauczyć kłamać bez ruszania oczami ^^
  • 0

#13

Blackhorn.
  • Postów: 123
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawe z tymi oczami. :roll: Muszę sprawdzić kolegów czy to rzeczywiście działa.
  • 0

#14

Robaczek.
  • Postów: 574
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

święcie przekonany, ze mówi prawdę

To mówi prawde.. kłamstwo jest tylko świadome..

Jak ktoś umie kłamać to nie wykryjesz tak łatwo..
Ja potrafie kłamać prosto w oczy.. bez mrugniecia.. wiele razy sie przydawało..
Czasem mam wyrzuty sumienia.. ale naprawde, rzadko kto potrafi wyczuc ze kłamie.. (chyba ze mówie cos strasznie nie logicznego bez spojnosci).. chyba troszke temat odswieżyłem..
  • 0

#15

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie polecam opierać się na tym artykule w trakcie konwersacji z ludźmi. To, w jaką stronę człowiek patrzy jest różne. Widać to na przykład tutaj w komentarzach. Ja też zupełnie inaczej się zachowuję, jest to zapewne wina tego, iż jestem leworęczny. Ale moja siostra, praworęczna też inaczej układa oczy. Poza tym patrząc na całą masę takich poradników, widać, jak są one różne i często się wykluczają i zaprzeczają sobie. Zdecydowanie odradzam się tym ekscytować. Bzdura ;)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych