Skocz do zawartości


Zdjęcie

Erich von Däniken


  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
Erich von Däniken (ur. 14 kwietnia 1935 w Zofingen) - szwajcarski pisarz i publicysta, autor teorii wpływu istot pozaziemskich na życie ludzi w czasach przedhistorycznych (tzw. paleoastronautyka).

Däniken uczył się w Kolegium św. Michała we Fryburgu, gdzie jako student poznawał starożytne źródła pisane. Następnie pracował jako dyrektor hotelu, w wolnych chwilach poświęcając się swojej pasji.

Od 1968 r. wydawał książki (ogółem 26 pozycji), w których sugeruje, że Ziemia była wcześniej odwiedzana przez kosmitów, po których ciągle pozostały ślady. Autor zauważa, że wiele budowli i znalezisk, pochodzących z dawnych epok, nie mogło być wykonanych przy znanej ówcześnie technice, co sugeruje, że wykonała je cywilizacja pozaziemska. Przykładami, wg Dänikena, są Stonehenge, piramidy w Egipcie itp.

Innymi poszlakami, świadczącymi o poprawności jego hipotez, mają być przekazy zachowane do dziś: przykładowo, opis zburzenia Sodomy i Gomory (Rdz 19) może być opisem wybuchu bomby atomowej, objawienie Ezechiela (Ez 1) może być opisem lądowania statku kosmicznego) itd. Podobne opisy zawierają również inne dzieła - indyjskie (Mahabharata), mezopotamskie (Epos o Gilgameszu) i inne. We wszystkich tych opisach, zdaniem Dänikena, kosmici widziani są przez prymitywnych ludzi jako bogowie, którzy przybyli z gwiazd.

Oprócz źródeł pisanych, które można wieloznacznie rozumieć i tłumaczyć, sporo poszlak zawierają rysunki i rzeźby. Przykładowo, na pustyni Nazca (Ameryka Południowa) znajdują się dokładne rysunki, wyryte w płaskim i twardym gruncie, które jednak są widoczne dopiero ze znacznej wysokości. Oczywiście, kiedy powstawały te rysunki, nie było możliwe dla twórców obejrzenie dzieła, a więc jest ono - zdaniem Szwajcara - rodzajem znaków nawigacyjnych dla statków kosmicznych.

Kultura Ameryki Południowej zawiera wiele innych dziwnych rysunków: rakiety, postacie w tajemniczych hełmach, dinozaury, czy wreszcie rysunek, na którym starożytny chirurg dokonuje (zdaniem Dänikena) transplantacji serca.

Teorie pisarza zdobyły wielką popularność wśród czytelników na całym świecie. Jego książki przetłumaczono na ponad 20 języków, a łączny nakład przekroczył 60 milionów egzemplarzy. Nakręcono również serial telewizyjny, oparty na książkach Dänikena. Stosunek oficjalnej nauki do tez Dänikena jest jednak zdecydowanie krytyczny.

Zobacz też: Atlantyda, Biblia, Dogonowie, Epos o Gilgameszu, Mahabharata, Nazca, paranauka, Piramida egipska, Piri Reis, Stonehenge, UFO, Wyspa Wielkanocna

Linki:
www.daniken.com - strona w języku niemieckim i angielskim
www.mysterypark.ch - strona parku rozrywki, założonego przez Dänikena (w języku angielskim, niemieckim i francuskim)
  • 0



#2

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A czemu od razu bajkopisarz? :)
  • 0



#3

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Na innych forach ludzie do tej osoby są nastawieni negatywnie... krytykują jego książki itp... pomyślałem, że i wy przyjmiecie taką postawę ;) ja osobiście podziwiam człowieka za wyobraźnię :]
  • 0



#4 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

uawazasz ze wszystko co napisal to bajka? tylko czlowiek o niezwykle wazkich horyzoncikach odrzuca cos co jest niezrozumiale...nie sadze tez ze nie ponosila go wyobraznia w jego publikacjach ale....
  • 0

#5

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm nie sądzę aby był bajkopisarzem :)
Tak jak napisał muhad trzeba mieć dużo odwagi by pisać o tym co jest zupełnie nowatorskie i podważa dotychczasową zdobycz wiedzy, pisać mimo świadomości że ludzie mogą na Tobie nie pozostawic suchej nitki :)
  • 0

#6 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

moim zdaniem odwazajac sie na taki krok to trzeba miec jakies podstawy...bez powodu nie robil tego...chyba ze byl stukniety :)
  • 0

#7

Jaro.
  • Postów: 21
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Daeniken dużo rzeczy w swoich książkach pospłycał, dużo faktów ponaciągał do swoich teorii, nachalnie doszukując się wszędzie interwencji istot pozaziemskich. Słyszałem też, że wiele teorii, które przedstawia jako swoje, tak naprawdę nie pochodzi od niego (choć trudno mi zaakceptować takie stanowisko; gdyby tak było, facet nie wygrzebałby się spod procesów). Ogólnie, po pierwszym zafascynowaniu Daenikenem 10 lat temu zostało niewiele. Nie można odmówić mu zasług - był on jednym z tych, którzy przecierali szlaki - ale Piernik chyba nie bez racji nazywa go bajkopisarzem. Co nie zmienia faktu, że facet pisze świetnie - ma bardzo dobry styl i jego książki czyta się "ciurkiem".
  • 0

#8

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe czy już "mój" Sitchin dostał przydomek bajkopisarza ? 8)
  • 0



#9

Jaro.
  • Postów: 21
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sitchin bazuje na tekstach starożytnych, które osobiście przetłumaczył... To jest osoba zupełnie innego kalibru niż Daeniken. Niestety, nie miałem jeszcze okazji przeczytać żadnej z jego książek...
  • 0

#10

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A ja o dziwo jeszcze nie czytałem Danikena :)

Ale qmpel ma jego jedną książkę (cos o "Bogach") ... pożycze od niego i wtedy zobaczymy czy mnie wciągnie ...
  • 0



#11 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

kazdy zawsze bedzie mial inne zdanie na temat jego ksiazek.
  • 0

#12

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

dla mnie Daniken sporo teori naciąga, ale myśle, że przy jego zaangażowaniu i chęciach wiele rzeczy może odkkryć i trafnie zinterpretować....
  • 0



#13

Meledictum.
  • Postów: 222
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeżeli mowa o wszelkiej maści innowacyjnych teoriach, to mamy taki sam trend ja w średniowieczu, czyli: teorii jest od groma, ale tylko niektóre są prawdziwe. No i tak jak w XV wieku - w większość nikt nie chce wierzyć. Tak jak z Kopernikiem - biedak o mało co, a skończyłby na stosie.
  • 0

#14

Arturus.
  • Postów: 207
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

czytalem duzo jego ksiazek... troche naciaga ale np. gdy na povczatkach swojego pisania postawil jakas teorie ktora nie zostala zrealizowana dotad np skolonializowanie marsa to przynjamniej sie do tego przyznal a ksaizki ciekawe ogolnie :P
  • 0

#15

ziabojler.
  • Postów: 217
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jestem jego zwolennikiem. dobrze gada, herbaty mu.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych