Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy współczesna religia jest prawdziwa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Współczesna religia jest prawdziwa? Czy może odbiegła od podstawowego, rdzennego nurtu?

No właśnie pytania, które podejrzewam, że nurtują wiele osób. Ten artykuł nie będzie narzucający poglądów, lecz pokaże jedynie moją opinię na ten temat. Być może zauważycie coś prawdziwego w nim, zmieni nieco pogląd na pewne rzeczy.
Sprawą oczywistą jest, że duża liczba osób świeckich (biskupi, księża itp.) nie są z powołania duchowego. Przytoczę przykład pewnego księdza. Osoba dobrze znana w mojej miejscowości, ksiądz, pracuje jako kapelan w policji. Niby osoba dobra i z powołania. No właśnie-„niby”. Wszystko z zewnątrz wygląda cacy, ale wystarczy tylko chwilkę się przyjrzeć tej nieco naprawdę barwnej osobie, a zauważymy wiele nieprawidłowości. Czy można nazwać tą osobę księdzem, skoro jeździ czarnym BMW na „tanią zabawę” z dziewczynkami (co z celibatem?), często bywa na dyskotekach, pije, zażywa narkotyki itd. Moim zdaniem coś nie gra, moralność, o której paradoksalnie sam mówi na kazaniach w kościele, zatraca swoje znaczenie i staje się nieco chora. To jeden z wielu przykładów w moim małym bądź co bądź otoczeniu. Przykłady mógłbym mnożyć.
Według mnie współczesna religia znacznie zboczyła z pierwotnego kierunku. Zamiast iść drogą oświecenia, miłości, zrozumienia, tolerancji, współpracy podąża drogą zboczenia, zawiści i chciwości. Wiem, że wiele osób może to teraz zniechęcić do czytania dalej niniejszego artykułu, ale proszę o cierpliwość uzasadnię swoje zarzuty.
Droga zboczenia. Tak nazwałem to zjawisko, bo jak inaczej można mówić o coraz częściej słyszanych molestowaniach dzieci przez osoby duchowne? Trochę to nienormalne, chociaż trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach już nic nas nie dziwi. W pierwotnych założeniach nie było nawet mowy o tym, aby jakakolwiek osoba duchowna miała kontakt seksualny z płcią przeciwną, a co dopiero mówić o dzieciach? Także drogą zboczenia podążają księża, którzy zabawiają się z „łatwymi” dziewczynkami. W tej kwestii, moim zdaniem, religia znacznie zboczyła z, obranego na zaraniach powstania religii chrześcijańskiej, kierunku.
Druga droga, a mianowicie droga chciwości. Wystarczy spojrzeć na 5 Przykazań Kościelnych. Jakby nie patrzeć, ustanawiane są tylko i wyłącznie, aby Kościół mógł czerpać korzyści materialne z naiwnych wiernych. Jest tam zawarte, że NALEŻY składać ofiarę w postaci pieniędzy podczas Mszy Św. NALEŻY, jak podkreślam, a nie WYPADAŁOBY. Albo chociażby fakt, że osoba nie uczęszczająca do kościoła, jest potępiana i nie jest katolikiem. Przepraszam bardzo, a czego uczył Jezus? Że „Kościół to nie budynki i katedry, Kościół jest w każdym z nas”. Racja, my tworzymy Kościół, a nie budynki sakralne. Owszem zgadzam się, na Msze Św. należy chodzić. Ale żeby tam chodzić, to miejsce powinno stać się wyznaniem wiary i księża powinni przyciągać ludzi i sprawiać, że darzymy ich zaufaniem oraz traktujemy ich jako autorytety duchowe. Lecz w tych czasach ksiądz staje się jedynie pracownikiem Kościoła a Msze Święte przypominają mi nic innego jak zebrania jakiejś sekty.
Droga zawiści-no to już oczywisty przykład ojca Rydzyka, wykorzystujący ludzką naiwność i głupotę oraz wykorzystuje niektóre słowa przeciw innym ludziom. Swoisty akt zawiści ludzkiej, która w Chrześcijaństwie nie powinny się przydarzyć.
Tak więc na przykładzie 3 Dróg przedstawiłem, jak religia mocno zboczyła z obranej pierwotnie drogi. Poszczególne przykłady można by mnożyć w nieskończoność. Jednak myślę, że tyle wystarczy. Ten artykuł pewnie spowoduje kontrowersje oraz falę krytyki, jednak przedstawiłem jedynie swoją opinię i Broń Boże nie chcę nikomu narzucać jakiegokolwiek sposobu postrzegania tych kwestii, chcę jedynie ukazać jak moim zdaniem religia mocno zboczyła.

  • 0

#2

Sabaku No Gaara.
  • Postów: 560
  • Tematów: 97
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Cóż tu można napisać..w Kościele jak jest, każdy widzi, a przynajmniej ten, który chce patrzeć.
Z tych i innych powodów nie jestem już katolikiem.
I zależy co masz na myśli mówiąc 'prawdziwa religia'. Mam nadzieję, że nie wrzucasz do jednego worka całego chrześcijaństwa, bo katolicyzm, wbrew ogólnemu przekonaniu, wcale nie jest taki wspaniały i prawdziwy - na szczęście chrześcijaństwo na katolicyźmie się nie kończy.

Wystarczy porównać prostotę biblijną z przepychem KrK i już gołym okiem widać, że coś jest nie tak.
Ja w religii katolickiej widzę więcej sprzeczności z Słowem Bożym, niż w każdej innej denominacji. Żaden Kościół nie odszedł tak daleko od biblijnej etyki i filozofii.
  • 0

#3

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wiesz dokładnie mi chodziło dokładnie o katolicyzm. Czyli obowiązującą nas religię którą uczą w szkole. Wg mnie zbyt bardzo odeszła od rdzennego toru, co najwidoczniej napisałem wyżej. Sorki za nieścisłości ale nie mam wprawy w pisaniu różnych artykułów, obicuję że nastepne będą bardziej sprecyzowane :)
  • 0

#4

Sabaku No Gaara.
  • Postów: 560
  • Tematów: 97
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Niemrawy, nie przepraszaj, bo nie masz za co - napisałeś treściwie, ładnie i jasno, a moje pytanie było bardziej asekuracyjne, chcąc się upewnić, czy aby na pewno mowa tylko o katolicyźmie.
  • 0

#5

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Aha chyba że tak :) No to dobrze, obawiałem się, że coś będzie nie tak z nim pisałem go jakieś pół roku temu :P Ale skoro wszystko jest z nim w porządku to dobrze.
  • 0

#6

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

w jakie piekne zdania i przyklady by tego nie ujac, religia katolicka jest imo popier... :)
jak ktos chce - niech chodzi i sie oszukuje. ale mnie do tego nie mieszac ;)
  • 0

#7

Vivere Parvo.
  • Postów: 238
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Religia.. ogół norm i zasad, w które wierzymy, a więc inaczej wiara, prawda? Of course wiara odbiegła od głównego nurtu, chyba nie każdy wogóle pojmuje co to takiego ~~" jest ona czymś nienamacalnym, chociaż istnieje, aczkolwiek ludzie wymyślili coś takiego jak "praktykowanie" wiary, i co my teraz mamy.. katolicka religia to kompletny chaos, pełen sprzeczności i różności :hmm: dochodzi do tego, że nie chodzisz do kościoła = idziesz do piekła, litości, i takie rzeczy mówią i uczą dzieci księża katoliccy :( smutne to wszystko, choć oczywiste, że jeżeli wierzymy w dobrego Boga, który po śmierci wszystko rozlicza, to staramy się postępować według kryterii oceniania Boga, w którego wierzymy, jednak ani chodzenie do kościoła z różnych okazji, czczenie papieża i księży (w mniejszym stopniu, ale owszem) w tym nie pomaga, przeciwnie, nie znam katolika, co przestrzega chociażby 50 % zasad, które sam sobie narzucił. Kiedyś za złote pieniążki biedni, niemyślący ludzie kupowali rozgrzeszenia od nierządnych duchownych, i dziś jest tak samo, wystarczy dokładnie rozejrzeć się dookoła :hmm:
  • 0

#8

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dokładnie o to mi chodziło...Non sensowne jest twierdzenie, że należy chodzić do Kościoła (jako budynku skaralnego) żeby uzyskać zbawienie...
  • 0

#9

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wiara odbiegła od głównego nurtu, chyba nie każdy wogóle pojmuje co to takiego ~~" jest ona czymś nienamacalnym, chociaż istnieje, aczkolwiek ludzie wymyślili coś takiego jak "praktykowanie" wiary, i co my teraz mamy

Wiara dla samej wiary, powiedziałbym teoretyczna, jest niewiele warta. Wiara powinna się uzewnętrzniać, powinna dawać owoce - sprawdzać się w praktyce, nie tylko w teorii. I tu docieram do sedna sprawy.

"Praktykowanie" wiary nie jest złe, jest wręcz konieczne, a patrząc z punktu widzenia Biblii wręcz nieuniknione. Nie można jednak wypaczać jej pierwotnego sensu. Wiary nie powinno budować się przez modlitwę, uczynki, społeczność wiernych (a nierzadko "wiernych"), czy styl życia. Powinno być na odwrót, to z wiary powinna w naturalny sposób wypływać potrzeba modlitwy, czynienia dobrego, społeczności, czyli prowadzenia chrześcijańskiego trybu życia. Zapewniam, ten scenariusz w przeciwieństwie do wcześniejszego nie grozi żadnym zwyrodnieniem. Niestety, tylko szczera i prawdziwa wiara pozwala człowiekowi rozwijać się duchowo w ten właśnie sposób.
  • 0



#10

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiesz dokładnie mi chodziło dokładnie o katolicyzm. Czyli obowiązującą nas religię którą uczą w szkole.


Żadna religia nie jest w Polsce "obowiązująca", nie żyjemy w państwie wyznaniowym. Nie można zmuszać uczniów w szkole do uczęszczania na lekcje religii katolickiej, tym bardziej ludzi dorosłych do wyznawania katolicyzmu. Nie chodzi mi tylko o ludzi niewierzących, lecz również o tych, którzy praktykują wiarę chrześcijańską jako np. protestanci lub przedstawiciele innych wyznań. Są to ogólnie znane wszystkim sprawy.
  • 0



#11

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hehe to podejdź do jakiegolwiek księdza i mu to powiedz :P Dobra może źle ubrałem w słowa, nie obowiązująca ale dominująca, to bardziej miałem na myśli :P
  • 0

#12

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hehe to podejdź do jakiegolwiek księdza i mu to powiedz :P Dobra może źle ubrałem w słowa, nie obowiązująca ale dominująca, to bardziej miałem na myśli :P


Dominująca - owszem, co nie znaczy, że mam być posłuszny jej przewodnikom lub wyznawcom. Dzięki Bogu, Polska nie jest aż tak katolicka, jak by chciało wielu, żeby była. Jest tu również miejsce dla wyznawców Chrystusa, umiejscowionych w bliskim mi nurcie protestantyzmu.
  • 0



#13

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A konkretniej o jaki odłam protentastyzmu Ci chodzi? Bo z tego co wiem jest dużo odłamów tego...No fakt występuje u nas wolność religijna, ale tylko formalnie nie wiem czy zauważyłeś, ale wracają prymitywne zachamowania niektórych sfer ludności gdzie następuje dyskryminacja religijna...A podłoża wszelkiego rodzaju to przez podświadomy wpływ niektórych księży na ludność, przez co owa dyskryminacja następuje. Także wolność religijna jest tylko powierzchowna, jakby głębiej się przyjrzeć zagadnieniu takowej w naszym kraju nie ma...
  • 0

#14

Sabaku No Gaara.
  • Postów: 560
  • Tematów: 97
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Na szczęście slogan "Polska albo będzie katolicka, albo jej wcale nie będzie" już tak bardzo nie obowiązuje.

Chcę powiedzieć jedną rzecz Katolikom : oskarżacie protestantów o propagowanie herezji, nazywacie nas sektą, desydentami i kwalifikujecie nas pod apostazję - pytanie moje brzmi następująco : Co Waszym zdaniem w naszej wierze jest heretyckie? Pytam się, co. Bo jeśli uważacie, że odrzucenie tradycji i ludzkiej nauki jest wbrew Bogu, to Wasze rozumowanie jest co najmnien nie uzasadnione. Jeśli twierdzicie, że bazowanie >tylko< i wyłącznie na Ewangelii jest złe, to pytam się, gdzie mam szukać nauk Jezusa. Biblia to jedyny wyznacznik etyki chrześcijańskiej - to >tam i tylko tam< jest spisane to, co jest potrzebne do wiary - wszelakie inne dodatki są zbędne.
Jeśli jestem heretykiem i sekciarzem, odrzucając ludzkie słowo, a czerpiąc nauki z Słowa Bożego, to tak, jestem heretykiem i sekciarzem i jestem z tego dumny jak cholera!
  • 0

#15

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zgadzam się z powyżej wymienionym poglądem, jednak chciałbym zaznaczyć, że jakakolwiek religia została wymyślona przez człowieka, ze względu na to, iż człowiek zawsze pragnął mieć jakiś cel w życiu...Dlatego osobiście coraz bardziej schodzę do ateizmu, twierdząc, że to wszystko jedynie wymysł ludzki, gdyby tak nie było już za czasów jak człowiek dopiero ewoluował do Homo Sapiens uznawał by jakąkolwiek religie ze współcześnie będących...Jednak ludzie oddawali cześć różnym bożkom lasu etc. Ale o tym napisze inny artykuł.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych