Skocz do zawartości


Zdjęcie

Brytyjskie eksperymenty z orbami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Brytyjskie eksperymenty z orbami


Wraz z publikacją notatki w biuletynie "Journal of Investigative Psychical Research" rozpoczął się nowy etap badania zjawiska orbów.

Wówczas brytyjski zespół badawczy PSI otrzymał dofinansowanie od Stowarzyszenia na rzecz Naukowych Badań Zjawisk Anomalnych w celu naukowego wyjaśnienia przyczyn powstawania zjawiska orbów. Spodziewano się, że kompletne wyniki badań zostaną opublikowane w grudniowym numerze wspomnianego dziennika, jednakże szczegóły techniczne wymagają powtórzenia testów, zaś wyniki badań zostaną opublikowane wiosną 2007 roku.

Podczas badań technicznych aspektów fotografii badacze doszli do wniosku, że orby mogą być lotnymi cząsteczkami znajdującymi się w teoretycznej "strefie orbów" znajdującej się przed obiektywem. "Strefa orbów" musi posiadać następujące charakterystyczne cechy:
1. Musi się ona znajdować w polu widoku aparatu - aby mogła zostać "dostrzeżona" w otoczeniu
2. Fotografowany obszar musi być odpowietnio oświetlony, by cząsteczki były widoczne - zwykle wystarczy błysk flesza, jednak mogą również wystarczać inne warunki oświetleniowe (w tym światło dzienne)
3. "Strefa orbów" musi się znajdować za obszarem o największej ostrości - cząsteczki znajdujące się poza tym obszarem ukażą się "w skupisku" i będą zbyt małe, by można je było rozróżnić
4. Musi się ona znajdować przed obiektywem - w innym miejscu może ona być zbyt oddalona, by była widoczna

W praktyce "strefa orbów" jest najczęściej małym obszarem znajdującym się kilka centymetrów przed aparatem fotograficznym.

Użyta procedura doświadczalna została sprawdzona przez naukowców z brytyjskich uniwersytetów i została tak zaprojektowana, aby systematycznie zmieniać:
1. Głębokość pola widzenia (co pozwalało "strefie orbów" zmieniać położenie w obszarze o niskiej ostrości)
2. Siłę błysku flesza
3. Odległość błysku od soczewki (im większa była ta odległość, tym światło z flesza było słabsze, co powodowało powiększenie się "strefy orbów")
4. Aparaty fotograficzne (korzystano na zmianę z aparatu cyfrowego i z korzystającego z rolki filmowej 35 mm)
5. Rozdzielczość w megapikselach

Wyniki tych eksperymentów zostały niezależnie ocenione i poddane końcowym testom statystycznym w celu potwierdzenia, że wniski z nich płynące nie są tylko rezultatem szczęśliwego trafu.

Najważniejszą przeszkodą w racjonalnym wytłumaczeniu zjawiska orbów jest logika. Na przykład wykonanych zostało pięćdziesiąt zdjęć z włączonym fleszem, po czym - w tych samych warunkach - wykonano pięćdziesiąt kolejnych zdjęć bez włączonego flesza. Jeśli przyjmiemy, że przy włączonym fleszu na zdjęciach pokaże się dwadzieścia orbów, a przy wyłączonym ani jeden, to można powiedzieć, że orby są rezultatem błysków z lampy aparatu, wtedy też takie racjonalne uzasadnienie ma pewne podstawy; w większości jednak orby nie posiadają żadnego niezależnego źródła światła.

Często spotykaną opinią jest to, że "niektóre orby" są tworzone przez lotne cząsteczki, zaś "niektóre inne orby" - nie. Istnieje mała nadzieja dla teoretyków, którzy nie rozróżniają tych widocznie różnych "odmian" orbów. Jeśli lotne cząsteczki mogą powodować pojawienie się jednego orba, to w jaki sposób nieznane siły mogą powodować pojawienie się tego samego typu orba? Inne punkty widzenia nt orbów przedstawione zostaną niebawem w biuletynie "Journal of Investigative Psychical Research".

Już niebawem w biuletynie Journal of Investigative Psychical Research ukaże się szerszy artykuł na temat orbów (w języku angielskim)

Dave Wood
Tłumaczenie: Ivellios, http://www.paranormalium.pl
  • 0



#2

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Orba jest bardzo łatwo zrobić, widziałem w telewizji, że wystarczy tylko trochę kurzu w powietrzu i wychodzi orb.
  • 0



#3

Ringëril.
  • Postów: 589
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Od zawsze myślałem, że orby nie są zjawiskiem paranormalnym. W końcu mamy tego potwierdzenie.
  • 0

#4

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

także sie wreszcie doczekałem ... naukowego udowodnienia ze orby to nic nadzwyczajnego ... bogu dzięki ze dał ludzia Motywacje by to wreszcie udowodnili
  • 0

#5

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teraz jeszcze wystarczy tylko potwierdzić wyniki tych eksperymentów. No i mamy jedno zjawisko mniej ;)
  • 0



#6

Ano.
  • Postów: 309
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A najlepsze jest to że na tym forum w końcu przestanie powstawać milion tematów - "Uchwyciłem Orba w moim pokoju!" itp
  • 0

#7

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

brytyjski zespół badawczy PSI otrzymał dofinansowanie od Stowarzyszenia na rzecz Naukowych Badań Zjawisk Anomalnych

:-o
Niektórzy krytykują NASA, że marnuje pieniądze wysyłając sondy odkrywające coś zupełnie nowego we Wszechświecie. Tu mamy przykład wydawania kasy na udowadnianie czegoś, co jest opisane w każdym podręczniku fotografii... Naprawdę, autorzy badań mogliby dużo zaoszczędzić udając się najpierw do biblioteki.
Ale artykuł napisany świetnie - z powodzeniem mógłby być opublikowany w Nowym Pomponie :-)
  • 0



#8

Afganka.
  • Postów: 102
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też się cieszę, że już po orbach :> Zawsze uważałam to za kompletną głupotę i było dla mnie jasne, że to jak najbardziej NATURALNE zjawisko...
  • 0

#9

Destro.
  • Postów: 35
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem nadal nie możemy być pewni czy to jest definitywnie zjawisko naturalne ...
  • 0

#10

ziabojler.
  • Postów: 217
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Można stworzyć orby za pomocą mąki. Ale nie takie z teksturą w środku!
  • 0

#11

Luke.
  • Postów: 407
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hehe, a ja już dawno udowodniłem, że orby to nic nadzwyczajnego. :)
  • 0

#12

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No, to mamy jeden współczesny mit mniej. :)
Co robimy z debatą o orbach? Zamykamy definitywnie? I tak od dawna jest zawieszona...
  • 0



#13

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A jak wyjaśnicie sfotografowanie ORBa kilkoma różnymi aparatami w tym samym miejscu w przestrzeni?
  • 0

#14

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Chessman a widziales takie zdjecia, oczywiscie PRAWDZIWE ? pozatym nie widze przeciwskazan jesli to cos lata przed obiektywem, a nie jest na obiektywie. Widze ze obroncy orbow desperacko beda szli w zaparte do samego konca :D dla mnie od samego poczatku sprawa byla jasna juz z jednego podstawowego faktu. Nie bylo aparatow cyfrowych, nie bylo orbow.
  • 0

#15

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zdaje się, że Nautilus przeprowadzał raz taki eksperyment. "Przywołali" orby mantrami buddyjskimi a następnie porobili zdjęcia, różnymi aparatami, zarówno cyfrowymi jak i analogowymi. Zdjęć nie widziałem, ale wierzę na słowo :) Być może w przyszłosci poumieszczają więcej materiałów na swojej stronie, ale to wymaga dużej ilości pieniędzy.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych