Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zwierzęce życie po śmierci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tuziny książek takich jak "Cold noses and the pearly gates" (Zimne nosy i perliste wrota) potwierdzają wiarę 43 procent ludzi: zwierzęta po śmierci idą do nieba.

"Mimo, iż temat ten brzmi dość dziwnie, kwestia zwierzęcego nieba pokazuje widok miejskiego stylu życia współczesnych Amerykanów i ich pogląd na Boga i śmierć", mówi Hohn Ferre, profesor komunikacji na Uniwersytecie w Louisville w USA. "Wielu ludzi mówi, że 'Jeśli mojego pieska lub kotka nie będzie w niebie, to ja nie chcę tam iść'", powiedział Ferre słuchaczom zgromadzonym podczas tutejszego Festiwalu Wierzeń.

Ferre dodał, że nie jest teologiem i nie może stwierdzić, czy zwierzęce niebo istnieje. Według niego to pytanie jest jednak ważne dla wielu osób. Wielu ludzi posiada w domu zwierzęta i duża część właścicieli uważa czworonogów za członków rodziny.

"U dzieci najczęściej pierwszym zetknięciem ze śmiercią jest śmierć zwierzęcia", powiedział Ferre, który zaczął badać temat po przeczytaniu setek przygnębiających listów, które dotarły do autora komiksu "For Better or For Worse" po śmierci psa Farleya w 1995 roku.

Wiele książek poruszających temat zwierzęcego nieba jest pisanych w taki sposób, aby pocieszały dzieci i pomagały ich rodzicom pokonać smutek lub też pocieszały samych dorosłych.

Inni zmagają się z pytaniem iście teologicznym, dotyczącym tego, czy dana osoba po śmierci stanie po boskiej prawicy, czy raczej pójdzie do piekła w chwili, gdy jej zwierzę będzie cię cieszyło pobytem w niebie. "Sednem sprawy nie jest połączenie z Bogiem, Jezusem czy przodkami. Jest nim ponowne połączenie się z ukochanym zwierzęciem", powiedział Ferre. Dodał, że istnieją "okropne historie" ludzi, którzy w dzieciństwie utracili wiarę po usłyszeniu opryskliwych odpowiedzi na pytania o to, czy ich zmarłe zwierzę poszło do nieba.

Ferre ludziom wierzącym w niebo dla zwierząt przytacza pewne fragmenty Biblii, takie jak wiersz mówiący o tym, że "każde stworzenie" na Ziemi i w morzu przyłącza się do Boskiej chwały. Inni opowiadają o paranormalnych odczuciach, że ich zwierzak nadal żyje.

Dodał, że w przeszłości teologowie zajmowali się duszami zwierząt tylko przy okazji, czasami z musu. Chrześcijański pisarz C. S. Lewis rozważał na przykład, że niebo dla komarów i piekło dla ludzi to jedno i to samo miejsce.

"Czasami ludzie zaczynają wierzyć, że zwierzęta posiadają dusze, rodzi to jednak u nich inne pytania o prawa zwierząt", powiedział profesor prawa na Uniwersytecie w Louisville, Bob Stenger.

Na przykład: czy etycznym jest wywoływanie raka lub deformacji kośćca u zwierząt laboratoryjnych w celach badawczych - "Powoduje to powstanie pytania o prawo do decydowania o życiu", powiedział Stenger.

Wiara w zwierzęce niebo jest częścią tendencji do kwestionowania śmierci, jednak według profesora Ferre jest to rzecz całkowicie pozytywna. "Kwestionowanie śmierci to część nadziei, że nie jest ona ostatnim etapem życia", powiedział Ferre.

Peter Smith, The Courier-Journal, 12 listopad 2006
Tłumaczenie: Ivellios
  • 0



#2

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystkie zwierzęta bez wyjątku? Czy w takim razie ameby też idą do nieba? :smile:
  • 0



#3

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wydaje mi się, że zwierzęta jakoże nie zawiniły niczym i były pierwsze w raju, też powinny iść do nieba.
  • 0



#4

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To czy zwierzęta idą do nieba jest wyłącznie kwestią wiary, tak samo jak to czy ludzie idą do nieba.
Ale dlaczego nie, są tak samo istotami żywymi jak ludzie, a niektóra naprawdę zdają się mieć duszę.
  • 0

#5

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W wierze chrześcijańskiej jednak nie ma czegoś takiego. Tylko ludzie po śmierci idą do nieba, czy piekła. Nikogo nie obchodzą zwierzęta, a dzięki nim też uczymy się dużo w życiu. Jak dla mnie one też zasługują na kolejne życie.
  • 0



#6

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no według reikarnacji wszystkie istoty żywe majądusze więc potencjalna dusza człowieka może wcielić sie ttakzę emm hmmm w ciało ameby, bakteri, jamohłonika :D zalezy jaka karme zebrała... mój kotek napewno ma duszyczke nie wierze że nie ma :fist:
  • 0

#7

Serena22.
  • Postów: 17
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem wszystkie istoty na ziemi posiadają duszę. Co do zwierząt myśle że wędrują do "jasności" gdzie reinkarnują w inne zwierze.
  • 0

#8

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No wiecie... W Bibili napisane jest, że każde stworzenie na ziemi jest dziełej Boga, więc czemu one też nie miałyby się połączyć ze swoim stwórcą po śmierci?

Ja raczej jestem za reinkarnacją, więc jakby dla mnie problem zwierzęcego nieba nie istnieje... (ps. człowiek nie może inkarnować w zwierzę, tak mi sie przynajmniej zdaje)
  • 0



#9

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no z tego co ja słuszałam i czytałam może ale fakt faktem to jedna z teorii że może...zalezy kto w co wierzy ;]
  • 0

#10

pawki.
  • Postów: 214
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Własnie człowiek nie może być po śmierci zwierzakiem. Bardziej prawdopodobne jest to, że zwierze po śmierci będzie człowiekiem ;)
  • 0

#11

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a niby dlaczego nie moze zwierze ma jakąs inna dusze od człowieka czy jak?? słucham dlaczego nie może??
  • 0

#12

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

jak cię usatysfakcjonuje to, że zwierze i człowiek to różne "gęstości" (zwierze 2, człowiek 3) to wyjaśnienie jest proste... nie można rozwijać się do tyłu
  • 0



#13

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale można upaść...dusza nie tylko sie rowija ale upada...człowiek który żle czyni upada a jego dusza cofa sie....takie jest moje zdanie....czemu mamy brać tylko i wyłacznie rozwój pod uwage...


acha niby skad te gęstości sie wzieły?? od kogo to pochodzi??
  • 0

#14

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

... pomocna tu może być opcja "szukaj" :P
Zresztą, ewolucja duszy nie ogranicza się tylko do przechodzenia z niższej gęstości (czy jak wolisz - poziomu), ale także kolejne wcielenia na tym samym szczeblu. Tak, że np. za swoje "grzechy" w jednym wcieleniu płacisz w następnym, np. poprzez jakies cierpiena, czy chorobę. Dusza musi doświadczyć wszystkiego na danym poziomie, żeby ewoluować dalej...
  • 0



#15

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wiesz to zlaezy jeszcze jak sie patrzy na dusze czym ona jest dla nas? bo jesli ja ja postrzegam inaczej i Ty inaczej to sie tak czy sieak nie dogadamy...dla mnie dusza to energia że tak powiem boska energia....
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych