Skocz do zawartości


Zdjęcie

Instrument MOLA i fikcyjna panorama marsjańskiej twarzy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak z marsjańskiej twarzy zrobić zwykłe wzniesienie
część I

Kiedy w 2001 roku pojawiły się nowe zdjęcia Marsjańskiej Twarzy: http://mars.jpl.nasa...face/index.html
wszyscy mieli nadzieję na przełom. Po 20 latach od słynnego zdjęcia twarzy wykonanego w misji Viking, zwolennicy teorii spiskowych po cichu liczyli, że NASA zagra Fair. Niestety, nadeszło rozczarowanie. Po publikacji zdjęcia NASA przystąpiła do trwającego niemalże bez końca programu przekonywania wszystkich wokół, że to co widzimy to tylko "śmiesznie wyglądające wzgórze". Przedstawiono nawet laserową analize wysokościowa wykonaną urządzeniem o nazwie MOLA (Mars Orbiter Laser Altimeter) podczas misji Mars Global Surveyor (MGS). NASA zapewniała: "nie ma oczu, nie ma nosa, nie ma ust!".

Dołączona grafika
porównanie zdjęć. Po lewej zdjęcie z 1976 roku (Viking), po prawej zdjęcie z roku 2001 (MGS)


Na stronach http://www.enterprisemission.com znaleźć można wiele cennych informacji (niestety po angielsku) na temat potężnej konspiracji NASA i próbach przedstawienia marsjańskiej budowli w taki sposób aby nie przypominała ona twarzy. Jednak nawet wówczas gdy odrzucimy wszystkie teorie spiskowe wokół modyfikacji zdjęć przez NASA musimy przyjrzeć się faktom:

Poniżej widzimy zdjęcie zaprezentowane przez NASA: "Marsjańska Twarz" wygenerowane przez urządzenie MOLA.

Dołączona grafika


Jeśli to samo zdjęcie obrócimy do odpowiedniej pozycji i zwężymy je horyznotalnie otrzymamy

Dołączona grafika


Dalej nie przypomina wam to twarzy?

Największym problemem instrumentu MOLA jest limit rozdzielczości obrazu. Niestety, niektórzy ślepo wierza w to, że NASA nigdy nie ukryłaby niczego. Problem polega na ślepym przecenianiu możliwości aparatury MOLA.

Ponieważ MOLA może produkować "ładne", kolorowe obrazy jak choćby ten pokazany niżej, większość osób uważa, że MOLA to instrument o super rozdzielczości. Mówi się, że MOLA ma pionową rozdzielczość zaledwie kilku centymetrów i jest w rzeczywistości lepsza i bardziej dokładna niż kamera MGS. Prawda jest jednak nieco inna. Ignorancja mediów i prasy wobec tego co prezentuje NASA, brak dokładnych analiz, żadnych dodatkowych pytań, może rozczarowywać.

Dołączona grafika


Instrument MOLA wysyła serię impulsów (10 na sekundę) promienia laserowego, który odbija się od powierzchni Marsa i zostaje odebrany przez odbiornik aparatury. W rezultacie otrzymujemy jeden okrągły piksel (lub element obrazu) danych o wielkości 160 metrów średnicy! Sonda podróżuje z prędkością około 3,3km na sekundę, z tego też powodu kolejne "pobranie" obrazu ma miejsce w odległości 330 metrów od pierwszej próbki (dopóki sonda porusza się po orbicie polarnej). W wyniku tego otrzymujemy plamę lub czarny punkt na obrazie o szerokości 170 metrów (co stanowi wolną przestrzeń pomiędzy dwiema kolejnymi rejestracjami obrazu). Przerwy są większe na równiku a mniejsze na biegunach. Instrument MOLA pracował bezustannie od momentu kiedy znalazł się w docelowej pozycji będącej poczatkiem fazy badawczej. Instrument wykonywał bezustanne serie zdjęć obszarów o wielkości 160 metrów wraz z 170 metrowymi przerwami pomiędzy nimi, obiegając całą planetę przez okres 2 lat. Brzmi nieźle? Pozornie...

Dołączona grafika


Dla instrumentu MOLA jest praktycznie niemożliwe uzyskać rzeczywisty obraz jakiegokolwiek obiektu tak "małego" jak Marsjańska Twarz. Na powyższym przykładzie z konferencji prasowej MOLA: http://mars.jpl.nasa.../mola_first.htm widzimy jak słaba jest rozdzielczość tego instrumentu. Przykład przedstwia krater o średnicy 13 mil, a żółta linia ukazuje jak przebiegała ścieżka wykonywania zdjęć. Jak widzimy, jest to tylko seria punktów a nie jeden ciągły skan. W ten sposób tracimy niemalze 99% szczegółów obrazu.

Jak wygląda wykonywanie obrazów? W obrebie punktu o średnicy 160m. nie uzyskujemy praktycznie żadnych detali. 10 szybkich impulsów uderza w ziemię w formie "zapytania" i wraca do instrumentu pomiarowego. MOLA bierze następnie ŚREDNIĄ wysokość sondy nad powierzchnią Marsa w obrębie tego 160 metrowego "piksela" i przypisuje mu pewną "wartość" w oparciu o średnią. W rezultacie każdy detal powierzchni na obszarze 160 metrów zostaje zredukowany do 1 małego piksela - średniej wysokości statku nad powierzchnią planety. Wszystkie indywidualne szczegóły danego obszaru w okręgu o średnicy 160 metrów zostają utracone.

Ile to jest 160 metrów? Ile informacji tracimy przy użyciu tego "precyzyjnego" instrumentu?

Dołączona grafika


Dokładnie tyle. Powyższe zdjęcie przedstawia halę "Tacoma Dome" blisko Seattle. Zdjęcie wykonane z rozdzielczością 1 metra na 1 piksel obrazu. W obrebie tego niewielkiego obszaru odpowiadającego jednemu punktowi na obrazach MOLA, zmieści się 23000 ludzi, boisko, sklepy, szatnie, obiekty użyteczności publicznej, zaplecze sanitarne, kilometry okablowania i dość betonu aby wybudować autostradę o długości 50km i wszystko to przegapiłaby MOLA! Dla aparatury MOLA, wszystko to byłoby jedną wielką ciemną plamą. Punktem. Co najwyżej moglibysmy uzyskać bardzo przybliżoną różnice w wysokościach pomiędzy dachem hali a powierzchnią gruntu przy użyciu aparatury na Mars Global Surveyor, ale nic poza tym. Żadnych detali. Nie wiedzielibyśmy w ogóle, że tak duży obiekt istnieje.

Dołączona grafika


Powyżej porównanie. Jeden piksel aparatury MOLA jest tak duży, że taki szczegół jak gigantyczne oko w oczodole mógłbyć z łatwością pominięty.

Dla kontrastu kamera MGS z maksymalną rozdzielczością 1.5 metra na piksel mogłaby "dostrzec" obszar o wielkości tysięcy pikseli w obrębie jednego tylko piksela z aparatury MOLA. Obiekty tak małe jak samochód mogłyby być widoczne bez specjalnego polepszania obrazów.

Dołączona grafika


Zatem argumentacja, że nie widać "oczu, nosa i ust!" w oparciu o tak marny przyrząd jakim jest MOLA jest co najmniej naukowym absurdem. Prawda jest taka, że MOLa zwyczajnie nie potrafi dostrzec obiektu tak "małego" jak gałka oka (o wielkości hali Tacoma Dome!), a starsza kamera MOC z rozdzielczością 1,5 metra i skalą 256-odcieni szarości jest tysiąc razy bardziej dokładna.



koniec cześci I

Tłumaczenie: Eurycide
www.paranormalne.pl
http://www.enterprisemission.com
  • 0



#2

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

czy Ty darzysz do tego, ze twarz na marsie wyglada tak jak na grafice na tej stronie http://www.enterprisemission.com/ ?
bo nie rozumiem... nawet jesli tam sa te oczodoly to co z tego wynika? na fotce dokladnie widac gdzie jest dziura, a gdzie wzniesienie i wyraznie widac, ze jest to tylko kamol taki sam jak kazdy inny.
  • 0

#3

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak jak przewidywałem. Leganda Twarzy, mimo że jest absurdalna i ma dowody które ją obalają, dalej musi trwać :D

Znajdą się ludzie, którzy wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi będą dalej ciągnąć tą błazenadę tylko po to, aby sensacja dalej trwała.

Jakie to typowe w niektórych środowiskach...
  • 0



#4

As'toth.
  • Postów: 17
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przepraszam a w jakiś środowiskach??? Masz na myśli to forum???
  • 0

#5

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Znajdą się ludzie, którzy wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi będą dalej ciągnąć tą błazenadę tylko po to, aby sensacja dalej trwała.

oj nie tylko po to. akurat na stronach o tym (np. na tej co jest wymieniona w arcie) czesto mozna kupic filmy, ksiazki, materialy...
zloty interes!
  • 0

#6

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

zloty interes!

Pewnie że tak... ile o książek w empiku jest o tych bzdurach, każda ma rację bytu tylko wtedy, gdy legenda żyje...

A oczywiście znajdą się tacy, co ją kupią, aby odkrywać, w ich mniemaniu, prawdę...

A ci, co ją napisali tylko zacierają rączki i dziękują Bogu, że niektórych stworzył naiwniakami.
  • 0



#7

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak z marsjańskiej twarzy zrobić zwykłe wzniesienie
część II

Przejdźmy dalej. Z uwagi na to, że indywidualne twory takie jak marsjańska twarz są niewyobrażalnie małe w porównaniu z rozmiarem planety (w tym przypadku Marsa), szanse na to, że aparatura MOLA zeskanowała powierzchnię planety przecinając dokładnie obszar gdzie znajduje się marsjańska twarz są małe. Teoretycznie może się wydawać, że MOLA skanowała każdy punkt planety tak jak jest to zaznaczone niebieską siatką na poniższym rysunku.

Dołączona grafika


Oczywiście najlepiej byłoby gdybyśmy posiadali informacje o każdym obszarze zaznaczonym każdym pojedyńczym niebieskim kwadratem. Tak jednak nie jest. Jak widzimy powyższe zdjęcie przecina kilka ciemnych równoległych linii. Jest to ścieżka po której odbywało się skanowanie (tym samym wirtualna ścieżka po której poruszała się satelita z aparaturą MOLA). Zielonymi punktami zaznaczono przelot satelity i miejsca gdzie odbyło się skanowanie powierzchni wzdłóż jednej ze ścieżek. Proporcje zielonych punktów i odstępy między nimi odpowiadają rzeczywistym wartościom. Jak widać znacznie odbiega to od idealnej sytuacji, kiedy posiadalibyśmy informacje o każdym fragmencie tego obszaru (oznaczonym niebieską siatką). W najlepszym razie otrzymaliśmy 15-20 punktów przechodzących centralnie przez środek marsjańskiej twarzy.

Niektórzy mogą zapytać, dlaczego MOLA nie wykonała wielu przebiegów nad obszarem twarzy i dlaczego nie zebrała takiej ilości danych jaka była niezbędna? Czy MGS nie mógł orbitować wokół planety przez lata?

Od kiedy MGS rozpoczął swoją misję mapowania powierzchni w marcu 1998 roku, zaplanowano około 10.000 przebiegów satelity wokół planety. Wydaje się, że to dużo, jednak Mars ze swoją powierzchnią, która odpowiada powierzchni wszystkich kontynentów na Ziemi - jest stosunkowo rozległym miejscem. Oznacza to, że pomiędzy kolejnymi przebiegami występowała przerwa o szerokości około 1,5 mili. Na szerokości twarzy (41N), odległość pomiędzy kolejnymi przebiegami jest nieco mniejsza i wynosi około 0,8 mili. Podczas gdy twarz ma około 1,2 mili szerokości, jest mało prawdopodobne, że MOLA mogła wykonać więcej niż 2 przebiegi nad tą właśnie formacją.

Jim Frawley, naukowiec NASA, który wraz z Jimem Garvinem stworzyli obraz MOLA zapytany czy faktycznie MOLA zeskanowała twarz tylko dwa razy odpowiedział: "Tak to prawda, znalazłem tylko dwa (przebiegi)".

Zatem owe dwa przebiegi każdy będący serią 15 - 20 punktów, 160 metrów średnicy, absolutnie nie opisują detali skanowanego obszaru. Jak zatem NASA, mając tak szczątkowe dane, zdecydowała, że twarz ma "800 stóp" wysokości i wygenerowała siatkę 3D tworząc niesławną scenę 3D przedstwiającą "Marskańską Twarz"? Jak na podstawie tak małej ilości danych NASA otwarcie głosi "żadnych oczu, żadnego nosa i żadnych ust!"

Faktem jest, że nie było takiej możliwości aby Garvin i Frawley stworzyli "obrazy" z danych dostarczonych przez MOLA. Niemożliwe zatem były jakiekolwiek oceny obszaru w oparciu o fikcyjną scenę 3D.

Fakty te kontrastują z tym w jaki sposób NASA przedstawiła "słynną scenę MOLA", która została opublikowana na dziesiątkach stron internetowych na całym świecie, m.in na Space.com. Artykuł, w którym zacytowano Garvina: "(twarz) nie jest egzotyczna pod żadnym względem". Oczywiście, że nie jest w rozdzielczości jaką dostarczyła MOLA!


NASA sfałszowała zdjęcie!

Zdjęcie przedstawione jako "wygenerowane przez MOLA" jest niczym więcje niż tylko "podkręconą" wersją znanego zdjęcia MOC: http://mars.jpl.nasa...face/index.html E03-00824 i zostało wykonane przy użyciu techniki "inverse imaging". MOLA została użyta pod przymusem, co po prostu oznacza, że dostępne dane MOLA posłużyły tylko do określenia przybliżonej proporcji szerokości do wysokośći struktury. W rzeczywistości na obraz bez szczegółów nałożono zdjęcie MOC.

NASA oszukała nas po raz kolejny opisując aparaturę MOLA jako przyrząd, który mógł wykonać panoramę 3D mimo, iż nie ma on takich możliwości rozdzielczych. Obraz MOC został odwrócony, poszerzony, w taki sposób aby nie kojarzył się z twarzą. Zobaczmy to raz jeszcze:


1. scena 3D - aparatura MOLA - wygenerowana scena marsjańskiej twarzy
Dołączona grafika

2. ta sama scena po modyfikacji (odbicie, zwężenie)
Dołączona grafika

3. kolorowe "obłe" renderingi 3D, MOLA, marsjańska twarz
Dołączona grafika

4. zdjęcie marsjańskiej twarzy z 2001 roku MOC E03-00824 do złudzenia przypomina to wygenerowane przez MOLA w osobnym procesie!
Dołączona grafika



Podsumowując, MOLA nie dostarczyła żadnych nowych informacji w sprawie Marsjańskiej Twarzy, a jej "misja" wprowadziła tylko dodatkowy element dezorientacji i propagandy NASA. Scena MOLA to nic więcej jak zdjęcie w wysokiej rozdzielczości nałożone na obły 3-wymiarowy krajobraz, który nijak ma się do rzeczywistego ukształtowania obszaru w miejscu gdzie znajduje się marsjańska twarz.

Tłumaczenie: Eurycide
www.paranormalne.pl
źródło: http://www.enterprisemission.com
  • 0



#8

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sorki, że to powiem, ale to już jest istna paranoja. Serio.
  • 0



#9

turrkus.
  • Postów: 851
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pierwszy raz w historii istnienia forum (a moze drugi :-| ... :mrgreen: ) zgodze sie z Aquilą
  • 0

#10

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sorki, że to powiem, ale to już jest istna paranoja. Serio.


Tez tak uwazam, choc w innym kontekscie :)
  • 0



#11

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tradycyjne sprostowanie będzie krótkie, acz treściwe: MOLA nie jest urządzeniem służącym do generowania zdjęć. NASA nigdy nie ukrywała, że prezentowane zdjęcie powstało przez nałożenie wysokiej rozdzielczości fotografii "twarzy" wykonane przez MGS na ekstrapolowane dane wysokościowe z MOLA. Przy wielkości "twarzy" (3 km średnicy), rozdzielczość MOLA jest wystarczająca, by dobrze oddać ukształtowanie terenu.
  • 0



#12

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak się zastanawiam i myślę, że cała ta twarz to zwykłe marsjańskie wzniesienie, a to że ma kształt taki jaki ma lub taki jaki niektórzy chcą aby miał to dzieło czystego przypadku. Chyba nikt nie upatruje we "włoskim bucie" tworów kosmitów lub ludzi. Nie rozumiem w związku z tym dlaczego niektórym tak mocno zależy na udowodnieniu, że to twarz.
To już wiemy to może być twarz ale co dalej...
  • 0

#13

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

rozdzielczość MOLA jest wystarczająca, by dobrze oddać ukształtowanie terenu.


wlasnie chodzi o to, ze nie jest...

To już wiemy to może być twarz ale co dalej...


postaram sie w najblizszym czasie przedstawic wiecej analiz i moze znajdzie sie jakas odpowiedz
  • 0



#14

turrkus.
  • Postów: 851
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli wychodzi na to, ze w 1976r. NASA posiadala sprzet, ktory robil nieporownywalnie lepsze i dokladniejesze foty niz ten z 2001r. :wow:
  • 0

#15

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wlasnie chodzi o to, ze nie jest...

Rozdzielczość pozioma MOLA wynosi ok, 150 m. "Twarz" ma długość ponad 3 km. Uważasz więc, że 150m > 3km? Popatrz na zdjęcie "twarzy" z siatką i trasą skanowania MOLA. Przecież wyraźnie widać, że punktowe pomiary dają wystarczająco dużo materiału, by opracować profil wysokościowy wzgórza.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych