Skocz do zawartości


Zdjęcie

Julian "Apostata" czy Oktawian August - który z cesarzy był większy, potężniejszy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#1

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zapraszamy do komentowania - zapowiadającej się niezwykle ciekawie - debaty :]
  • 0



#2

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Witam Panowie i zycze powodzenia. 

PS
- Widze, ze "limit" obszernosci wpisow zostanie zlamany ich iloscia ;)
- Pismire mam nadzieje, ze utrzymasz ten poziom (przepraszam, ze Cie zagrzewam do boju publicznie ale uwazam, ze wasza debata moze byc interesujaca i ksztalcaca i wazne jest by trzymala poziom z dwoch stron do samego konca)

Użytkownik Ironmacko edytował ten post 10.10.2010 - 20:23

  • 0

#3

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skończyłem czytać post Pismire i jest dobrze, czekam na Aquilę, który teraz zapewne rąbie a4 za a4, w końcu August panował dłużej od Juliania, a i do tego okresu mamy więcej źródeł. Ależ to będzie epicka batalia, dwaj ulubieni cesarzowie na ringu.

Oczywiście obydwu pogodziłby Juliusz Cezar, ale mój "ukochany Julek" nie był cesarzem.
  • 0

#4

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

(Wybaczcie mi jakieś błędy, ale piszę z komórki)
Wpis mam skończony, lecz w regulaminowym czasie się nie zmieszczę. Mam takie problemy z łączem internetowym, że nie jestem w stanie dodać wpisu. Za każdym razem w połowie dodawania, strona mi się całkowicie wybiela i dupa... jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, dodam jutro jak ze szkoły wrócę.
  • 0



#5

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja Cie rozumiem, moj laptop prawie przez okno wylecial, choc jestem bardzo spokojnym czlowiekiem, jak dodawalem dluzsze wpisy na forum. Brrrr...., i nie pisze tu tylko o zjadaniu spacji do, których juz sie przyzwyczailem :)

Użytkownik Ironmacko edytował ten post 27.10.2010 - 10:55

  • 0

#6

miXUE.
  • Postów: 72
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Póki co, tę debatę czytam z największym zaciekawieniem. Po prostu bardzo interesuję się historią starożytności. Przyznam się jednak szczerze, że parę tygodni temu spodziewałbym się bardziej zestawienia Oktawian August - Trajan(może Hadrian?), tudzież Filozofa na Tronie. Dlatego debata ta jest dla mnie tak ciekawa, bo o Apostacie wiem praktycznie nic. Ale przeczytawszy dwa posty Pismire mogę szczerze powiedzieć, że czuję do niego już wielką sympatię, z powodu próby wskrzeszenia prawdziwego, antycznego świata.

Powodzenia więc obu stronom, jeśli debata utrzyma taki poziom to cud, miód i orzeszki.

Oczywiście obydwu pogodziłby Juliusz Cezar, ale mój "ukochany Julek" nie był cesarzem.


Hm, na wielu forach w tematach typu 'najlepszy cesarz Rzymu' wiele ludzi wybiera Cezara, jako(zacytuję) "protoplastę" stricte cesarzy. Ale wtedy debata dla jednej ze stron byłaby zbyt łatwa :P (moja, subiektywna ocena))

Użytkownik miXUE edytował ten post 29.10.2010 - 19:55

  • 0

#7

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wpis pojawi się niebawem, jest już na ukończeniu - ostatnie poprawki i zamieszczam. Nie jest zbyt długi - co tylko udowadnia że jednak czasu niezbyt starcza na debatowanie, ale nie narzekam ;)
  • 0



#8

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czas jest największym wrogiem debatujących, toteż doskonale Cię rozumiem Aquilo :) Oczywiście, jeżeli przekroczysz terminowy czas wpisu o dzień czy też dwa, nikt Ci głowy nie urwie :)
  • 0



#9

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Termin minął chyba jakieś pół godziny temu (10 dni), ale wpis pojawi się w ciągu godziny, może dwóch, więc mam nadzieję, że nie zostanie to jakoś źle odebrane. Robię co mogę :D
  • 0



#10

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ha, mam trochę zaległości i dopiero biorę się za bary z wpisem Aquili ale jedno rzuciło mi się w oczy - przytyk z Dniem Niepodległości (jeden z number one kiczów Hollywoodu, a ciągle coś się przebąkuje o drugiej części). Wydaje mi się, że wytykanie Julianowi walki w polu to kula w płot. Apostata naczytał się w Galii pamiętników Juliusza Cezara, a ten jak wiadomo lubił wyskoczyć sobie do pierwszych linii. W rzymskiej armii walczący wódź dla żołnierzy był jakby... hmm rakietą wynosząca ich w kosmos? Lepszego porównania nie znajduję ;)
  • 0

#11

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To nie do końca o walkę w polu chodzi (choć z obiektywnego punktu widzenia nie jest to zbyt dobre zajęcie dla władcy czy dowócy). Chodzi o to, że cesarz powinien zajmować się administracją - zarządzaniem państwem a nie wyruszać na wyprawy wojenne. Musi mieć sztab wykwalifikowanych dowódców, a nie stawać na polu bitwy jak zwykły generał. Owszem - daje to plusy takie jak te, które wymieniłeś, ale jednocześnie stwarza zagrożenie - co jeśli cesarz zginie lub zostanie pojmany (co miało właśnie parę razy miejsce w późnym państwie rzymskim)? Albo przegra i będzie musiał przyjąć przegraną bitwę jako personalną porażkę?

Uważam, że rolą władcy jest rządzenie, rolą dowódców - walka. Etos średniowieczny (przyniesiony przez barbarzyńców) nakazywał takie rzeczy, ale na szczęście z czasem je porzucono i od jakiegoś czasu nie wymaga się już od władców osobistego udziału w wojnach.
  • 0



#12

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Aquila, ten tekst o czerpaniu wzorców od Cezara był bardziej humorystyczny niż poważny. Julian nie był pierwszym rzymianinem z kompleksem Aleksandra Macedońskiego i [CIACH] bo w końcu ja nie biorę udziału w debacie, a tylko ją oceniam, poczekajmy co napisze Pismire.
  • 0

#13

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A Pismire trzaska strony w Wordzie, Aquilo nie miej mi za złe kilku cierpkich słów jesteśmy teraz oponentami, niech sympatie zejdą na drugi plan. Wczuwając się w klimat antycznego świata, zaprzestałem golenia... hodując brodę, jakiej sam Julian by się nie powstydził. Swoją drogą to ciekawa sprawa z brodaczami w Rzymie, można by nawet dzielić jego historię na etapy, względem upodobań noszenia brody.
  • 0



#14

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bez obaw, Pismire. Debata to debata i nie będę miał niczego za złe - a już na pewno "cierpkich słów". Dla mnie to po prostu przednia zabawa ;)
  • 0



#15

sharpMarv.
  • Postów: 178
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Polska tez miala krola apostate?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych