Skocz do zawartości


Zdjęcie

Exoplanety i Exoksiężyce w kontekście obrazu “Avatar” Jamesa Camerona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

FCrimson.
  • Postów: 310
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Exoplanety i Exoksiężyce w kontekście obrazu “Avatar” Jamesa Camerona

 Dołączona grafika
Artystyczna wizja exoplanety oraz orbitującego wokół niej exoksiężyca

 

Witam wszystkich

Na początek kilka słów na temat tego czym są exoplanety i exoksiężyce. Przedrostek exo (lub słowo exstrasolarne) w tym przypadku oznacza najprościej mówiąc obiekty poza naszym układem słonecznym. Zdecydowałem się użyć krótszego nazewnictwa tak więc będę pisał o exoksiężycach i exoplanetach. Kilka suchych faktów rodem z Wikipedii:

Exoplaneta, to planeta spoza naszego Układu Słonecznego, orbitująca wokół gwiazdy innej niż nasze Słońce. Do dnia 18.12.2009 r. znaleziono 415 exoplanet. Większość zaobserwowanych obiektów to gazowe giganty przypominające Jowisza, ponieważ planety typu gazowego są łatwiejsze do wykrycia z pomocą dzisiejszej technologii. Exoplanety stały się tematem naukowego śledztwa w środku XIX wieku. Wielu astronomów podejrzewało, że takie planety istnieją, jednak nie byli w stanie udowodnić swoich domysłów ze względu na braki technologiczne. Pierwsze potwierdzone odkrycie zarejestrowano w 1995. Był to gazowy olbrzym z 4-dniową orbitą wokół gwiazdy typu G – 51 Pegasi. Częstotliwość odkryć od tamtego momentu wzrasta.

 Dołączona grafika

Artystyczna wizja planety krążącej wokół G – 51 Pegasi

 Exoksiężyc jest pojęciem używanym dla określenia mniejszych, naturalnych satelitów orbitujących wokół exoplanetach. Obecnie nie są znane żadne exoksiężyce chociaż ich istnienie jest podejrzewane wokół odkrytych już exoplanet. Mimo wielu powodzeń przy poszukiwaniu planet poza Układem Słonecznym techniką spektroskopii astronomicznej, w przypadku poszukiwań księżyców nie jest ona skuteczna. Przypuszczenia oparte na ostatnich obserwacjach mniejszych światów wskazują że mniejsze, skalne planety prawdopodobnie wkrótce zostaną odnalezione i w szybkim czasie prześcigną ilościowo dotąd odkryte gazowe giganty. Odkrycia tych planet dały nowe argumenty do dyskusji na temat życia pozaziemskiego. 

Avatarowska „Pandora” może istnieć


Podczas gdy animowany film sci-fi Jamesa Camerona „Avatar” wchodzi do kin, astronomowie zwracają uwagę, że zamieszkany księżyc „Pandora” może istnieć w rzeczywistości. Chociaż do dnia dzisiejszego nie odkryto żadnego exoksiężyca orbitującego wokół exoplanety, pewne jest że istnieją. Czy exoksiężyc może zostać wykryty? Jeśli tak, czy jego atmosfera może zostać zbadana? Nawiązując do dzisiejszego oświadczenia (17.12.2209) Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian (CFA) odpowiedź na oba pytania brzmi „tak”.

Żyjący exoksiężyc

Pandora” to fikcyjny obcy świat oddalony o Ziemi o 5 lat świetlnych, orbitujący wokół exoplanety w systemie Aplha Centauri A. Jak wyszczególniono podczas ekskluzywnego wywiadu, Cameron był bardzo ostrożny chcąc odwzorować obraz wiernie z faktami naukowymi. Biologia istot z „Avatar’a” jest bez wątpienia niezwykła, ale co z fizyką planetarną? Czy exoksiężyc może zostać zasiedlony… będąc niezdatnym do zamieszkania?

"Jeśli „Pandora” naprawdę by istniała, potencjalnie moglibyśmy ją wykryć i zbadać jej atmosferę w następnej dekadzie” powiedziała Lisa Kattenegger z CFA. Stwierdzono również, że wszystkie gazowe olbrzymy w naszym układzie (Jowisz, Saturn, Uran i Neptun) mają księżyce i jeżeli te księżyce są wystarczająco duże posiadają atmosferę.

Jednym z przykładów jest duży księżyc Saturna – Tytan, który posiada bardzo cienką atmosferę i jak odkryła misja ESA Huygens z 2005 roku wiele cech powierzchni księżyca jest wspólnych również dla Ziemi. Nie trzeba bardzo wysilać wyobraźni żeby dojść do wniosku, że większe skalne księżyce orbitujące wokół gazowych olbrzymów (np. Jupiter) w innych układach mogą posiadać swoje własne księżyce z własną atmosferą. „Wszystkie gazowe olbrzymy w naszym Układzie Słonecznym mają skalne lub lodowe księżyce” dodała Kaltenegger. „To podnosi prawdopodobieństwo, że obce Jowisze również posiadają księżyce. Niektóre z nich mogą być nawet rozmiarów Ziemi i być w stanie utrzymać atmosferę.”. Jednakże szukanie exoplanet jest trudne i chociaż odnaleziono ich już ponad 400 to do zaobserwowania exoksiężycy będzie potrzebna bardziej zaawansowana technologia.

 Dołączona grafika

Trzy exoplanety krążące wokół oddalonej o 129 lat świetlnych gwiazdy HR8799 zauważone przez obserwatorium Keck

 
W poszukiwaniu Drgających exoplanet

Szukając exoplanet astronomowie często rozglądali się za punktowym zaciemnieniem w świetle gwiazdy gdy exoplaneta przemieszczała się na jej tarczy. Służący do polowania na exoplanety kosmiczny teleskop Keplera aktualnie szuka przemieszczających się exoplanet z nadzieją wykrycia orbitujących wokół nich exoksiężycy. Podczas orbitowania exoksiężyc będzie lekko „podskakiwała” na tle exoplanety. Z punktu widzenia teleskopu Keplera będzie widoczna exoplaneta drgająca lekko, poruszając się na tle gwiazdy. Może to być oznaką obecności exoksiężyca.

Na pytanie:
Czy jeśli teleskop Keplera będzie w stanie wykryć obecność exoksiężyca (nie koniecznie w układzie Alpha Centauri A) jak astronomowie stwierdzą, że jest to prawdziwa „Pandora?”

Katlenegger wyjaśniła:

Alpha Centauri A jest jasno świecącą, niedaleką gwiazdą podobna do naszego Słońca, więc daje nam to już pewne sygnały. Potrzebujemy jedynie kilku okrążeń (cykli) wokół obserwowanej exoplanety żeby stwierdzić obecność wody, tlenu, dwutlenku węgla i metan na księżycu takim jak „Pandora”. Jeżeli wizja filmu „Avatar” ma rację moglibyśmy scharakteryzować ten księżyc przy pomocy JWST (The James Webb Space Telescope)
w niedalekiej przyszłości”
.

 Dołączona grafika
Kosmiczny teleskop Jamesa Webba. Zdjęcie przedstawia również naukowców pracujących nad teleskopem. Zdjęcie wybrane również w celu pokazania rozmiarówi urządzenia  

Exoksiężyce lepsze od Exoplanet?

Exoksiężyce mogą być również interesujące pod kątem istnienia życia na powierzchni. W przypadku exoplanet orbitujących wokół czerwonego karła, exoplaneta musiałaby mieć orbitę bardzo bliską gwieździe by stworzyć warunki dogodne dla życia (odległość od gwiazdy pozwalająca utrzymać ciekły stan skupienia H2O). Jest tak ponieważ czerwone karły emitują znacznie mniej światła niż nasze Słońce. Dlatego też exoplanety muszą znajdowac się bliżej czerwonego karła by otrzymać wystarczającą ilość światła umożliwiając egzystencję życiu jakie znamy. Jest jednak pewien problem. Jeżeli istnieje exoplaneta orbitująca wokół czerwonego karła w strefie umożliwiającej powstanie życia istnieje również wysokie prawdopodobieństwo, że exoplaneta będzie zawsze zwrócona ta samą stroną do gwiazdy bez przerwy będąc ogrzewaną. Druga Strona natomiast pozostanie na zawsze zimna. Ten rodzaj sytuacji jest bardzo niesprzyjający dla życia, ponieważ nie wystąpi podział na noc i dzień. Na jednej stronie będzie niekończący się dzień, podczas gdy na drugiej mroźna noc. Jednak wstawmy exoksiężyc, tak aby orbitował wokół orbitującej w taki sposób exoplanety i będziemy mieli sytuację gdzie exoksiężyc zawsze będzie orbitował (będzie miał dni i noce). Exoksiężyc stanie się znacznie bardziej prawdopodobną lokalizacją dla powstania i egzystencji życia.

 Dołączona grafika

Zdjęcie przedstawia kluczowe elementy systemu Fomalhaut wraz z nowo odkryta exoplanetą Fomalhaut b oraz pierścień pyłu. Obieg planety wokół gwiazdy trwa 21 miesięcy. System oddalony jest o 25 lat świetlnych Bez względu na to czy „Pandora” rzeczywiście tam jest, być może istnieje większa szansa na znalezienie exoksiężyca wielkości Ziemi (posiadającego atmosferę) niż exoplanety stwarzającej odpowiednie warunki dla życia…

 
Źródło:
Avatar's 'Pandora' Could be a Reality
Wikipedia - Extrasolar planet
Opublikowano: 22 grudnia 2009
Tłumaczenie i opracowanie dla Paranormalne.pl: Fcrimson
 
Warto zastanowić się przez chwilę nad tematem exoksiężycy. Być może przyszłość kolonizacji leży w exoksiężycach, a nie planetach. Faktem jednak jest, że zanim dotrzemy do momentu gdy otrzymamy odpowiedź na pytanie exoksiężyc czy exoplaneta, będziemy musieli zająć się własnym podwórkiem i stać się kolonizatorami na Marsie, Księżycu i innych zdatnych do zamieszkania ciałach niebieskich w naszym własnym układzie.

Użytkownik FCrimson edytował ten post 22.12.2009 - 11:40

  • 13



#2

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Nie wielka to chyba różnica, jeśli ma tam być gleba, woda i tlen? Bo mi lata i powiewa wszystko, byle te trzy czynniki były, dalej można radzić sobie samemu na dowolnym ciele niebieskim.

Edit:
Oto i specyfika tego forum - nie wiem za co to minus, ale przepraszam bardzo jaśnie urażonych... Jak zwykle, ktoś chyba czatuje, na moje posty, bo albo dostaje za nic, albo ktoś wlepia mi to w postach starszych niż węgiel i się doszukać potem nie umiem przyczyn spadku reputacji. Ostatnimi czasy nie odzywałem się specjalnie na forum, były chwile, ze miałem reputację 2 (spadał z 10), a nowych postów nie było.
Panie Adminie, weź się pan do roboty i zrób coś z tym.

Użytkownik Quidam edytował ten post 22.12.2009 - 11:21

  • 5

#3

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Quidam - masz rację. Jak wiesz za co dostałeś "-" można nadal wymieniać poglądy, polemizować. W obcej sytuacji jest to zabawa podwórkowa. Nie lubię Ciebie to masz -. Minus zamiast pokazywania języka. Może admiralicja coś wymyśli. Tymczasem - zdjęłam Ci jednego minusa.
  • -1



#4

FCrimson.
  • Postów: 310
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No cóż, jest jak jest. Zapraszam jednak do komentowania tematu zamiast prowadzenia luźnej rozmowy na inne tematy :). Nie to Quidam, że się nie interesuje :). Nawiasem mówiąc mógłbyś rozwinąć myśl dotyczącą tych trzech czynników? Bo wg mnie sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż wygląda. Szczególnie te 2 ostatnie elementy to raczej punkty potrzebne do utrzymania życia jakie znamy, a nie do kolonizacji.

Użytkownik FCrimson edytował ten post 22.12.2009 - 12:28

  • 0



#5

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Chętnie wyjaśnię. Na czym oprzemy kolonizację?

Ludzi nie można wysłać w próżnię, muszą mieć na czym wylądować, zamieszkać i egzystować przez więcej, niż jedno pokolenie. Do tego potrzebne jest podłoże, niekoniecznie takie, które utrzyma rośliny, ale jakiekolwiek. Roślinki można wszak uprawiać aeroponicznie, ale instalacja i tak wymaga stałego podłoża.
Z czasem, po nawożeniu i wpuszczeniu potrzebnych mikrobów i robaków, uzyskamy glebę zdolną do podtrzymania upraw, koniec kosztownych zabaw z uprawami w wacie szklanej, łupinach kokosa, glinie czy właśnie aeroponiką.
Czyli stałe podłoże musi być.

Dalej, woda. Dowożenie wody do ciała niebieskiego, by utrzymać tam ludzką kolonię (nie grupę naukowców, robotników czy czego tam innego), to chory pomysł. Drogi i w sumie dość bezsensowny, bowiem ile tej wody trzeba by nawieźć, aby na stałe zasilić obieg hydrosfery?
Woda też musi być obecna na miejscu.

Teraz najważniejsze, tlen, lub jak kto woli "powietrze zdatne do życia".
Niby ktoś tam sugerował budowe zamkniętych hermetycznie osiedli ze sztucznym obiegiem powietrza... Ale to przecież zabawa dla bogatych.
Ktoś inny sugerował terraformowanie całych planet przy użyciu pierwotnych żyjątek, wytwarzających tlen. Zły pomysł, nie wiemy co sie z nimi stanie w nowym środowisku, a taki proces będzie trwać wieki.
Zostaje znaleźć ciała niebieskie JUŻ posiadające tlen, w tej czy innej formie.

A czy to będzie księżyc, czy planeta to juz chyba sprawa dość drugorzędna, prawda?
  • 1

#6

FCrimson.
  • Postów: 310
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ludzi nie można wysłać w próżnię, muszą mieć na czym wylądować, zamieszkać i egzystować przez więcej, niż jedno pokolenie. Do tego potrzebne jest podłoże, niekoniecznie takie, które utrzyma rośliny, ale jakiekolwiek. Roślinki można wszak uprawiać aeroponicznie, ale instalacja i tak wymaga stałego podłoża. Z czasem, po nawożeniu i wpuszczeniu potrzebnych mikrobów i robaków, uzyskamy glebę zdolną do podtrzymania upraw, koniec kosztownych zabaw z uprawami w wacie szklanej, łupinach kokosa, glinie czy właśnie aeroponiką.
Czyli stałe podłoże musi być.


Ok, zgadzam się. Ale rośliny z kolei potrzebują dwutlenku węgla i światła. O ile o to drugie nie będzie trudno to powietrza nie możemy się spodziewać :). Podłoże nie jest więc wszystkim co potrzebne.

Dalej, woda. Dowożenie wody do ciała niebieskiego, by utrzymać tam ludzką kolonię (nie grupę naukowców, robotników czy czego tam innego), to chory pomysł. Drogi i w sumie dość bezsensowny, bowiem ile tej wody trzeba by nawieźć, aby na stałe zasilić obieg hydrosfery?
Woda też musi być obecna na miejscu.

Tu się całkowicie zgadzam. Woda w takim czy innym stanie powinna być na miejscu. Nie wyobrażam sobie innego wyjścia.

Teraz najważniejsze, tlen, lub jak kto woli "powietrze zdatne do życia".
Niby ktoś tam sugerował budowe zamkniętych hermetycznie osiedli ze sztucznym obiegiem powietrza... Ale to przecież zabawa dla bogatych.
Ktoś inny sugerował terraformowanie całych planet przy użyciu pierwotnych żyjątek, wytwarzających tlen. Zły pomysł, nie wiemy co sie z nimi stanie w nowym środowisku, a taki proces będzie trwać wieki.
Zostaje znaleźć ciała niebieskie JUŻ posiadające tlen, w tej czy innej formie.

No i z tym też może być problem. Znalezienie planety o składzie atmosfery podobnym do naszego będzie trudne. Tak sądzę. Należy pamiętać, że o ile tlen jest niezbędny to tak naprawdę oddychamy powietrzem, które zawiera jego określony procent. Potrzebujemy w takim razie powietrza takiego lub podobnego do ziemskiego.

Z drugiej strony eksploracja kosmosu jest przecież zabawą dla bogatych :D. Nie wysyłamy tam Józka z wsi Wesoła tylko przeszkolonych astronautów w sprzęcie wartym miliony :).

Pozdrawiam
  • 0



#7

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nikt, nigdy nie powiedział, że planety ziemiopodobne są w naszym uniwersum w mniejszości. ;-) Troche optymizm.

Pamiętaj, ze światło zawsze możemy zabrać na taką planetę ze sobą, stać nas na to i nie jest to trudne. Damy rade przeżyć "po ciemnej stronie", jeśli ta jasna okaże się za gorąca.
CO2 też nigdy nie powinien stanowić problemu, mamy w klatkach piersiowych fabryki tego związku. ;-)

Natomiast, na start, dla pionierów, dodatkowy tlen będzie nieoceniony. Awaria ogrodu, wycieczki poza bazę, jeśli nie będzie tam atmosfery naszych marzeń, pozostają butle, a je trzeba napełniać. W takich warunkach tlen to skarb, lepiej byłoby mieć jego większe zapasy w skałach na planecie, nie uważasz?
  • 0

#8

FCrimson.
  • Postów: 310
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Natomiast, na start, dla pionierów, dodatkowy tlen będzie nieoceniony. Awaria ogrodu, wycieczki poza bazę, jeśli nie będzie tam atmosfery naszych marzeń, pozostają butle, a je trzeba napełniać. W takich warunkach tlen to skarb, lepiej byłoby mieć jego większe zapasy w skałach na planecie, nie uważasz?

Zapasy w skałach? Brzmi jak nowa dyscyplina olimpijska :D Oczywiście zgadzam się, że tlen jest potrzebny. Sądzę, że nie wysłano by ludzi na inne ciało niebieskie bez rezerwy tlenu w jakiej postaci by ona nie była :). Nie wiadomo zresztą co do tego czasu wymyślimy.

Może masz rację co do tego optymizmu :). Może brak jasnych faktów odnośnie planet o tej samej atmosferze wprawia w takie a nie inne podejście:)

Pozdrawiam
  • 0



#9

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cytat-Pierwsze potwierdzone odkrycie zarejestrowano w 1995. Był to gazowy olbrzym z 4-dniową orbitą wokół gwiazdy typu G – 51 Pegasi .Pierwsza egzoplaneta nie zostala odkryta w 1995 --pierwsze planety zostaly odkryte w 1990 roku a potwierdzone rok potem wokol pulsara a odkryl je polak Alex Wolszczan kolego fc crimson

Użytkownik tommi59 edytował ten post 26.12.2009 - 20:22

  • 2

#10

FCrimson.
  • Postów: 310
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ale to z tekstu oryginalnego :). Tłumaczenie tommi59. Nie sprawdzałem czy są to fakty. To Wikipedia, więc faktycznie mogło się zdarzyć, że nie jest to precyzyjne :).

Dzięki za uwagę.

Pozdrawiam

  • 0



#11

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pegasi 51 b byla pierwsza odkryta wokol gwiazdy ciagu glownego -dlatego ze nikt powaznie nie rozwaza mozliwosci zaistnienia zycia wokol innych gwiazd niz M,K,G,F a w przypadku pulsarow temp na planecie jest bliska -270 C i te zabojcze promieniowanie
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych