Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kolejne ogniwko ewolucyjne?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

"Duży szok"; dowód na słuszność teorii ewolucji

Naukowcy poinformowali, że bardzo rzadkie znalezisko obejmujące około 20 skamieniałości pterodaktyli okazało się być pierwszym wyraźnym dowodem na kontrowersyjną teorię ewolucji.
Skamieniałości zostały znalezione na początku tego roku w północno-wschodniej części Chin i tkwiły w skale liczącej 160 milionów lat. Ze względu na pamięć o twórcy teorii ewolucji znalezisko otrzymało nazwę "Darwinopterus".

Odkryte stworzenia zadziwiły naukowców, ponieważ ich wiek sprawia, że umieszczono je między dwoma uznanymi grupami pterodaktyli – prymitywnymi formami z długim ogonem oraz zaawansowanymi formami posiadającymi krótki ogon. Co ciekawe, gatunek ten wykazuje cechy charakterystyczne dla obydwóch form.

Połączenie cech wskazuje na to, że prymitywne pterodaktyle ewoluowały stosunkowo szybko, a pewne grupy cech zmieniały się w tym samym czasie.

Tradycyjna teoria ewolucji sugeruje, że jedna cecha – na przykład ogon – przekształcał się powoli wraz z upływem czasu.

- Darwinopterus był dla nas dużym szokiem – mówi David Unwin ze School of Museum Studies Uniwersytetu Leicester, który wraz z innymi naukowcami z Instytutu Geologii w Pekinie pracował nad identyfikacją odkrytego stworzenia.

- Zawsze spodziewaliśmy się, że istnieje coś, co wypełni lukę, mając przejściowe cechy, takie jak stosunkowo wydłużony ogon, ani krótki, ani długi, ale najdziwniejszą rzeczą w przypadku Darwinopterusa jest fakt, że ma on głowę i szyję podobną do zaawansowanych pterozaurów, podczas gdy cała reszta, łącznie z długim ogonem, jest identyczna do tych prymitywnych form – wyjaśnia naukowiec.

Porównując znalezione skamieliny z tymi pochodzącymi z wcześniejszych i późniejszych okresów, naukowcy byli w stanie opracować szkicowy zarys czasowy zmian zachodzących w tym gatunku.

- Głowa i szyja ewoluowały najpierw, a później zmieniała się reszta ciała, ogon, skrzydła i nogi – mówi Unwin.

Naukowcy zaznaczają, że niezbędne są dalsze badania, aby uzasadnić ich założenie, zgodnie z którym, ewolucja mogła postępować stosunkowo szybko, a całe części roślin lub zwierząt mogły zmieniać się jednocześnie.

Skamieniałości wskazują na to, że Darwinopterus wielkością przypominał krowę, miał długą szczękę, ostre zęby i elastyczną szyję.

Miał też cechy jastrzębie – mówią naukowcy – co pozwalało mu zabijać i pożerać mniejsze, pierzaste pterodaktyle, której później ewoluowały stając się ptakami.

Pterodaktyle dominowały w erze mezozoicznej w okresie między 220 i 65 milionów lat temu.

Wyniki badania zostały właśnie opublikowane w magazynie naukowym "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".


http://edition.cnn.c...ssil/index.html
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych