Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co uderzylo w Jowisza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1

jamstirling.
  • Postów: 95
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gigantyczna dziura na powierzchni Jowisza. Otwór wielkości Ziemi wykrył astronom amator Anthony Wesley. Zdaniem NASA, która potwierdziła doniesienia Australijczyka, w planetę uderzyła prawdopodobnie kometa.

O swoim odkryciu Wesley poinformował naukowców z NASA w Pasadenie. Potwierdzili oni, że jakiś obiekt niebieski trafił w Jowisza.

Zdaniem Glenna Ortona, naukowca z Laboratorium Napędu Odrzutowego (Jet Propulsion Laboratory NASA - JPL), mógł to być ogromny blok lodu krążący wcześniej w okolicach planety albo też kometa, której wcześniej nie udało się zaobserwować astronomom.

Drugi raz w historii

Obiekt zostawił na powierzchni Jowisza ślad wielkości Ziemi, choć samo ciało niebieskie, które trafiło w planetę, miało średnicę jedynie około 50-100 mil. Jak powiedział Wesley, tajemniczy pocisk kosmiczny pocisk poruszał się z prędkością około 50-100 km/s. - Tworzy się ogromna ilość energii, kiedy coś takiego uderza w cokolwiek innego, zwłaszcza zaś w coś rozmiarów Jowisza - mówił naukowiec.

To dopiero drugi raz, kiedy naukowcy mogli zaobserwować efekt uderzenia podobnego ciała o powierzchnię Jowisza. Pierwszy raz nadarzyła im się taka szansa przed 15 laty, kiedy kometa Shoemaker-Levy 9 rozpadła się na 21 kawałków i trafiła w atmosferę gazowego giganta.

- To bardzo ekscytujące, być zaangażowanym w obecne obserwacje - powiedział pracujący w JPL astronom Leigh Fletcher.

Jowisz, gazowy gigant

Jowisz, piąta planeta od Słońca, jest największą z układu słonecznego. Ma średnicę 142 tys. km (czyli ponad 11 razy więcej niż Ziemia). Widać go z Ziemi i pod względem jasności przegrywa tylko ze Słońcem, Księżycem i Wenus.

Jowisz ma 63 odkryte księżyce, w tym odkryte przez Galileusza: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto.

jak//mat


Zrodlo:http://www.tvn24.pl/-1,1610887,0,1,cos-uderzylo-w-jowisza-dziura-wielkosci-ziemi,wiadomosc.html
  • 0

#2

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

kiedy to uderzyło, dziwi mnie, że nikt nic wcześniej nie wiedział że to czegoś takiego dojdzie...
  • 0



#3

pawlitto.
  • Postów: 181
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nom, zwykle astronomowie o takich sprawach wiedzą z dużym wyprzedzeniem i czekają na nie z wielką niecierpliwością :beer: a w tym wypadku cisza. Co najmniej dziwne :roll:
  • 0

#4

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie zdziwie sie jak miesiac przed 12.2012 cos zauwaza :rotfl:
Zreszta przestrzen kosmiczna jest zbyt "ogromna" dla nas.
  • 0

#5

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy zagrażającej życiu ludzkości jest minimalne. Chociaż zdarzają sie mniejsze, co nie znaczy, że bezpieczne. Ale w sytuacji z Jowiszem widzimy jak może wyglądać skutek takiego uderzenia. A tutaj ciekawy art: http://deser.pl/dese...a_w_Ziemie.html
  • 0

#6

martius.
  • Postów: 545
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Niezbyt dobrze się znam na planetach, ale z tego co wiem, to Jowisz jest planeta gazową, więc w jaki sposób ciało stałe uderzyło i zrobiło dziurę w ... gazie ? Jeżeli jakiś fachowiec mi to wytłumaczy, to z góry dziękuję :-)
  • 0

#7

r3vo.
  • Postów: 384
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niezbyt dobrze się znam na planetach, ale z tego co wiem, to Jowisz jest planeta gazową, więc w jaki sposób ciało stałe uderzyło i zrobiło dziurę w ... gazie ? Jeżeli jakiś fachowiec mi to wytłumaczy, to z góry dziękuję :-)



Za wikipedią :

Budowa
Skalne jądro Jowisza jest stosunkowo małe (skupia około 13% masy), otoczone warstwami kolejno: metalicznego, ciekłego i gazowego wodoru. Warstwy te nie są jednak ściśle rozgraniczone i przechodzą łagodnie jedna w drugą.
  • 1

#8

Argentum.
  • Postów: 198
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak powiedział Wesley, tajemniczy pocisk kosmiczny pocisk poruszał się z prędkością około 50-100 km/s.


Co tam, 50 czy 100 km/s...jak dla mnie pikuś ;)

Jeżeli NASA i inne towarzystwa zajmujące się kosmonautyką, nie widziały takiej komety w naszym układzie, to naprawdę wątpię byśmy mieli jakiekolwiek szanse na obronienie się przed kometami lecącymi w stronę Ziemi...z resztą, to i tak niewiele da...
  • 0

#9

jamstirling.
  • Postów: 95
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nasa z cala swoja rzesza naukowcow nic nie wiedziala o tym wydarzeniu, dopoki nie poinformowal ich o tym totalny amator, ktory zaobserwowal impakt na wlasnorecznie zrobionym teleskopie. Jak dla mnie to bardzo smieszne...

Ciekawym zbiegiem okolicznosci jest to ze uderzenie to wystapilo dokladnie 15 lat po tym jak w jupitera uderzyla kometa Shoemaker-Levy i zbieglo sie to rowniez w czasie z 40sta rocznica prawdopodobnego ladowania czlowieka na ksiezycu.

"Naukowcy" maja cos takiego jak mapa orbit asteroid, nic jak narazie nie zbombarduje ziemi, jednakze uderzenie komety ktora nie zostala jeszcze wykryta nie moze byc wykluczone.

Co do jowisza,to naprawde nie wiem czy mam sie cieszyc z tego ze go mamy, czy moze raczej plakac. Jowisz jest "obronca" ukladu slonecznego, jego masa powoduje ze przyciaga do siebie komety z zewnetrznych czesci ukladu slonecznego, jednak moze on rowniez wybijac asteroidy na kurs z ktorego kometa moze uderzyc w ziemie
  • 0

#10

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

dopoki nie poinformowal ich o tym totalny amator, ktory zaobserwowal impakt na wlasnorecznie zrobionym teleskopie. Jak dla mnie to bardzo smieszne...


Nie taki znowu totalny amator - bo takim mianem można podsumować kogoś kto raz na miesiąc weźmie lornetkę żeby popatrzeć na księżyc. "Własnoręcznie zrobiony teleskop" - to też brzmi jakoś tak...lekceważąco. Żeby zbudować sobie teleskop zdolny do w miarę dokładnych obserwacji np właśnie Jowisza, trzeba trochę siedzieć w temacie, i raczej nie byłby do tego zdolny w/w "totalny amator". Tutaj zresztą jest poradnik jak zbudować sobie teleskop:http://www.teleskopy.pl/atm/projektujemy.html
Mogę o sobie napisać jako o totalnym amatorze - i nie mam pojęcia o czym oni piszą w tym linku :mrgreen: . Poniżej zresztą zdjęcie przedstawiające odkrywcę z jego teleskopem.

P.S On nie zaobserwował impaktu - tylko ślady po nim :P

Dołączona grafika
  • 0

#11

jamstirling.
  • Postów: 95
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@UP
Anthony Wesley spotted the extraordinary impact on sunday night while watching Jupiter.....He nearly missed it because he was also watching the final rounds of the Open Campionship on tv.
Mr Wesley 44, an IT Consultant who designed his telescope himself, told The Times how he saw a strange black blob creep across the planet's surface.
" About 11pm I went inside to have a break and watch the golf, and by the time i came back out at about 1am the impact point had rotated around into view", he said. "I couldn't believe it. I thought, that wasn't there before, and then i realised Jupiter had actually been hit by something".

Zrodlo: gazeta The Times

Jesli nie rozumiesz po ang. Nich ci ktos to przetlumaczy babcia , dziadek, nie wiem kto jeszcze i prosze cie nie siej zametu i pisz istotne rzeczy w temacie.
Aha i jeszcze jedno rada na przyszlosc: Mniej onetu i nierzetelnych stron, wiecej fachowych artykulow.

Co do "Amatora" tak jest nim.....
  • 0

#12

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A w NASA bibę wtedy mieli, że nikt się nie pokwapił? :D
  • 0

#13

b0mber0.
  • Postów: 242
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To pokazuję jak NASA jest "mocne w gębie".. twierdzą że są w stanie śledzić każdy obiekt zagrażający Ziemi itp. a przeoczyli ten.. no cóż ciekawe co jeszcze jest tylko ich pustym gadaniem.
  • 0

#14

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Piszecie o niezwykle rzadkim zjawisku, a nikomu nie przyszło do głowy zapodać choćby jednej ilustracji? Szybciutko uzupełniam: pierwszy link dotyczy opisu warunków, w jakich Anthony Wesley wykonał zdjęcia. Jest tam więcej zdjęć jego autorstwa. Na zdjęciu niżej ślad po zderzeniu to niewielka ciemna plamka u samej góry globu (biegun północny planety jest u dołu).

Dołączona grafika

http://jupiter.samba.org/

Ma on teleskop systemu Newtona z lustrem o średnicy 14" (D=37cm) i ogniskowej 184cm (F/5), połączony z monochromatyczną kamerą cyfrową z zestawem filtrów barwnych. Całość jest zamontowana na solidnym dwuosiowym mechanizmie paralaktycznym z napędem elektrycznym.

Odkrycie Wesleya potwierdziły profesjonalni astronomowie i użyli teleskopu kosmicznego HST, do uzyskania jeszcze wyraźniejszych obrazów trafionego Jowisza.

Dołączona grafika

http://spaceflightno...hst/index2.html

To odkrycie przypomniało mi moje obserwacje z Lipca 1994r - zderzenia z Jowiszem komety Shoemaker/Levy 9. Wtedy miało miejsce ponad 20 zderzeń fragmentów komety, która rozpadła się kilka lat wcześniej podczas zbliżenia do Jowisza, w skutek jego oddziaływań grawitacyjnych. To było pierwsze zjawisko tego rodzaju, i do jego obserwacji zmobilizowano wiele wyspecjalizowanych obserwatoriów na całym świecie.
  • 1



#15 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

Dager nie ma żadnych danych z NASA?
Cośtam walnęło w Jowisza a my nie wiemy jak to było?
Żadnych filmów?
To raczej nie była puszka z piwem :mrgreen:
pozdrawiam
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych