Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bałagan na Watykanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

tomasz.czerka.
  • Postów: 87
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 44
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wobec skandalu, jaki wywołała decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów, chciałbym zaproponować artykuł opublikowany na włoskim portalu zbliżonym do środowiska watykańskiego. Rzuca on, moim zdaniem, pewne światło na całą sprawę, którego na darmo szukać we wrzących wsciekłością wypowiedziach wielu "światłych" tego świata. Papieża absolutnie nie usprawiedliwiam, ale uważam, że warto posłuchać innego głosu w dyskusji.


Bałagan na Watykanie



Rzym, 4 lutego 2009 roku. Kilka dni po zdjęciu ekskomuniki z biskupów lefebrystów, wydarzenie to okazuje się być podwójną katastrofą: władzy i komunikacji. W jego świetle papież Benedykt XVI jest coraz bardziej eksponowany i praktycznie sam.
Tak w kurii jak i poza nią wielu zrzuca całą winę na papieża. On to bowiem podjął decyzję okazać lefebrystom akt łaski. Zdjęcie ekskomuniki było następstwem innych gestów otwarcia, osobiście poleconych przez papieża. Ostatnim z nich był dokument „Summorum Pontificum” z 7 lipca 2007 roku i związane z nim zezwolenie na swobodne stosowanie przedsoborowego rytuału mszy świętej.
Podobnie jak w przeszłości i tym razem Benedykt XVI nie zażądał niczego w zamian od lefebrystów. Krytycy papieża zwrócili na to uwagę, oskarżając go o naiwność, uległość czy chęć sprowadzenia Kościoła do stanu z przed Soboru Watykańskiego II. W rzeczywistości papież wyjaśnił swoje intencje w jednym z najważniejszych wystąpień swojego pontyfikatu, które zostało odczytane kurii rzymskiej 22 grudnia 2005 roku. W wystąpieniu tym papież Ratzinger twierdził, że Sobór Watykański II nie stanowił żadnego zerwania z tradycją Kościoła; co więcej, był jej kontynuacją nawet tam, gdzie zdawał się dokonywać zmian w stosunku do przeszłości, na przykład gdy uznawał wolność religijną jako niezaprzeczalne prawo każdej osoby.
W swojej wypowiedzi Benedykt XVI zwracał się do całego Kościoła katolickiego, ale również do lefebrystów, którym wskazywał drogę do wyjścia ze schizmy i powrotu do jedności z Kościołem, odnosząc się do spraw przez nich kontestowanych: wolności religijnej, liturgii, ekumenizmu, relacji z hebraizmem oraz innymi religiami.
W tych punktach, po Soborze Watykańskim II doszło do progresywnego odejścia lefebrystów od Kościoła katolickiego. W 1975 roku Bractwo Kapłańskie św. Piusa X – struktura, w którą się zorganizowali – nie posłuchało polecenia samorozwiązania i założyło oddzielny Kościół, ze swoimi biskupami, kapłanami i seminariami. W 1976 roku założyciel Bractwa, arcybiskup Marcel Lefebvre, został suspendowany „a divinis”, co było kulminacyjnym aktem trwającej od lat schizmy.
Zatem zdjęcie wspomnianej ekskomuniki nie anulowało schizmy między Rzymem i lefebrystami, podobnie jak odwołanie ekskomunik między Rzymem i patriarchą Konstantynopola – w następstwie decyzji podjętej 7 grudnia 1965 roku przez Pawła VI i Atenagora – nie wywołały powrotu do jedności Kościoła katolickiego i Kościołów ortodoksyjnych. W obu przypadkach zdjęcie ekskomuniki stanowiło jedynie pierwszy krok ku anulacji schizmy, która pozostaje.
Taką interpretację potwierdza nota papieskiej rady do spraw dokumentów prawnych, opublikowana 24 sierpnia 1996 roku. Czytamy w niej, że ekskomunika, która weszła w życie w 1988, wobec biskupów lefebrystów „stanowiła wypełnienie ogólnej, progresywnej sytuacji schizmy”oraz, że „dopóki nie nastąpią zmiany, które doprowadzą do ponownego ustanowienia koniecznej „communio hierarchica”, należy uważać cały ruch lefebrystów za schizmatyczny”.
Na bazie takiego stanu rzeczy, Benedykt XVI podjął decyzję o zdjęciu ekskomuniki z biskupów lefebrystów.
Nieporozumienie pogłębiło się w następstwie głośniej reakcji na wywiad przeprowadzony z jednym z czterech ułaskawionych biskupów, Anglikiem Richardem Williamsonem, w której negował on istnienie Shoah. Wywiad został nagrany w jednej ze szwedzkich TV 1 listopada 2008, ale upowszechniono go 21 stycznia tego roku, w dniu, w którym na Watykanie podpisano dekret odwołujący ekskomunikę obejmująca Williamsona oraz trzech innych schizmatycznych biskupów. W konsekwencji w świat rozeszła się następująca informacja: papież zdejmuje ekskomunikę z biskupa, który neguje Shoah.
Wybuchła straszliwa burza. Nie sposób zliczyć protestów napływających ze świata żydowskiego. Watykan na różne sposoby szukał ratunku, wygłaszając oświadczenia i publikując artykuły w „Osservatore Romano”. Polemika zmniejszyła się dopiero po osobistej wypowiedzi Benedekta XVI, na koniec audiencji generalnej ze wtorku 28 stycznia. Dotyczyła ona lefebrystów i ich konieczności „uznania magisterium, oraz autorytetu papieża i Soboru Watykańskiego II”, a także Shoah.
Naturalnie rodzi się pytanie: czy wszystko to było konieczną konsekwencją decyzji papieża dotyczącej zdjęcia ekskomuniki z biskupów lefebrystów, czy raczej przyczyną całego zamieszania były błędy i zaniedbania ludzi, których zadaniem było wprowadzenie jej w życie? Fakty skłaniają do przyjęcia drugiej hipotezy.
Pod dekretem zdejmującym ekskomunikę podpisał się kardynał Giovanni Battista Re, prefekt kongregacji biskupów. Inny kardynał, Dario Castrillon Hoyos, jest przewodniczącym papieskiej komisji „Ecclesia Dei”, która zajmuje się od samego początku swego istnienia (1988 rok), zwolennikami Lefebvre'a. Obaj oświadczyli, że wywiad przeprowadzony z biskupem Williamsonem był dla nich zupełnym zaskoczeniem i nie wiedzieli wcześniej o tym, że ów duchowny neguje Shoah.
Czy jednak pogłębione zbadanie życia i poglądów tak Williamsona, jak i trzech pozostałych lefebrystów nie nalezało do pierwszorzędnych obowiązków słuzbowych obu kardynałów? Ich zaniedbanie jest niewybaczalne tym bardziej, że zadanie to nie było bynajmniej trudne. Williamson nigdy nie ukrywał swojej niechęci do kwesti żydowskich; publicznie bronił autentyczność „Protokołów Mędrców Syjonu”; w 1989 roku, w Kanadzie ryzykował proces sądowy za wychwalanie książek pisarza negacjonistycznego Ernsta Zundela; po 11 września 2001 roku stał się zwolennikiem teorii spiskowych tłumaczących atak na WTC. Wystarczy wejść na Google, aby się o tym wszystkim dowiedzieć.
Inny ciężki błąd popełniła papieska rada do wspierania jedności chrześcijan. Przezwyciężenie schizmy lefebrystów wchodzi w zakres jej kompetencji, które dotyczą również relacji między Kościołem a hebraizmem. Tymczasem jej przewodniczący, kardynał Walter Kasper, oświadczył, że decyzja został podjęta bez jego udziału. Jest to tym bardziej zaskakujące, że ogłoszenie dekretu zdjęcia ekskomuniki nastąpiło podczas corocznego tygodnia modlitw o jedność chrześcijan I kilka dni od światowego dnia pamięci Shoah.
Poza tym również wymiar medialny tego wydarzenia okazał się niewystarczający. 24 stycznia watykańskie biuro prasowe ograniczyło się do rozdania tekstu dekretu, mimo że wieści o jego ogłoszeniu były powszechnie znane już od kilku dni, a deklaracje Williamsona już budziły ożywioną polemikę. Jednocześnie dzień wcześniej, 23 stycznia, to samo biuro prasowe zorganizowało uroczystą inaugurację watykańskiego kanału na You Tube. Kilka dni później, 29 stycznia, ogłoszono nie mniej uroczyście międzynarodowy kongres poświęcony Galileuszowi, który odbyć się ma pod koniec maja. W obu przypadkach celem było przekazanie środkom masowego przekazu autentycznego sensu obu inicjatyw. Tymczasem, mimo wszelkich sprzyjających okoliczności, ogłoszenie dekretu potraktowano zupełnie inaczej. Nie ma w tym winy samego biura prasowego, ale urzędników kurialnych, którzy wydają im polecenia.
W tym kontekście należy zwrócić uwagę na zachowanie sekretarza stanu, Tarcisio Bertone, który zwykle aktywny i rozmowny wyróżnił się tym rzem przez swoją nieobecność. Jego pierwszy publiczny komentarz miał miejsce 28 stycznia, na marginesie jednego z rzymskich konwentów, w którym uczestniczył. Brak reakcji jego podwładnych proporcjonalnej do ciężaru sprawy świadczy o tym, że kuria rzymska okazuje się być tak samo nieuporządkowana jak wcześniej.
W rezultacie Benedykt XVI został osamotniony a jego decyzja zupełnie niezrozumiała.

Sandro Magister

chiesa.espresso.repubblica.it
  • 0



#2 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

http://wiadomosci.on...58,12,item.html

Izrael rozważa zerwanie stosunków dyplomatycznych z Watykanem w odpowiedzi na rehabilitację przez papieża biskupa lefebrysty Richarda Williamsona - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel" na swych stronach internetowych.
W rozmowie z tygodnikiem izraelski minister ds. religii Icchak Cohen powiedział, że zaleca "całkowite zerwanie kontaktów z organizacją, której członkami są kłamcy oświęcimscy i antysemici".

Decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów, w tym negującego Holokaust Williamsona, wciąż wywołuje oburzenie także wśród organizacji żydowskich w Niemczech.

Wiceprzewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Salomon Korn powiedział "Spieglowi", że decyzja papieża jest "niewybaczalna" i pokazała, że papież "stawia pod znakiem zapytania pojednanie z Żydami, które jego poprzednik posunął naprzód".

W piątek Williamson przeprosił w liście do Benedykta XVI za "burzę", którą wywołał jego wywiad dla szwedzkiej telewizji, gdzie stwierdził, że komór gazowych nie było. Nie wycofał jednak swych słów i nie odniósł się do swego stanowiska w sprawie Holokaustu, który w przeszłości kilkakrotnie negował.

Watykan potępił w piątek negowanie holokaustu przez niektórych lefebrystów. Także w środę na audiencji generalnej Benedykt XVI przestrzegł przed zapominaniem i negowaniem Holokaustu.
  • 0

#3

tomasz.czerka.
  • Postów: 87
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 44
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Naturalnie, jak pisałem, doszło do skandalu, ale należy zauważyć, że zdjęcie ekskomuniki jest podjęciem dialogu wewnatrz kościelnego z odłamcami, a nie przywróceniem ich do pełni łask. Dla Żydów (którzy słusznie oburzają się na twierdzenia Williamsona) to nie ma żadnego znaczenia. Tymczasem dla KK ma. Pomijając pseudo lub nie pseudo ignorancję B16 i jego najwazniejszych kardynałów, trzeba zrozumieć, że Watykanem nie kierowały intencje zerwania dialogu z Żydami, ale wewnętrzne dobro KK. Może im się to nie udało, ale nawoływanie do walki z B16 jako potencjalnym i intencjonalnym wrogiem judaizmu są niesłusze - tak ja rozumiem wymowę artykułu, drogi eru75. Zaś jeśli chodzi o cytowanie newsów,drogi internauto, to mogę zaopatrzyć Cię w wiele cytatów ze źródla (włoskiej prasy laickiej i katolickiej), co dalej nie wnosi nic do naszj dyskusji, gdyż przedruki pl nie sa do końca tłumaczeniami. Z całym szacynkiem, oczywiście :roll:
  • 0



#4 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Żydzi zawsze mają problem, a jak nie mają problemów to na bierząco je tworzą. Nie przywiąływałbym większej wagi do tych pogróżek.
  • 0

#5 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

News wrzuciłem, gdyż uważałem go za interesujący i powiązany z decyzją papieża. Jeśli uważasz go za bezwartościowy, to zawsze mogę usunąć :)
Niestety nie znam języka włoskiego, więc musisz mi wybaczyć że, nie przetłumaczyłem nic z tamtejszej prasy :)
  • 0

#6

tomasz.czerka.
  • Postów: 87
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 44
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wybacz eru75. Nie chciałem Cię urazić :roll: Nturalnie Twój news jest jak najbardziej na miejscu. Wyraziłem się bardzo niezręcznie, ale chodziło mi tylko o to, że prasa natychmiast podchwyciła temat, aby wyżyć się na papieżu. Uczciwie pisząc, wcale mi go nie jest żal, bo popełnia gafę za gafą, ale w tym wypadku pachnie mi to na kilometr prowokacją nieprzychylnych mu ludzi z kurii watykańskiej. To, co mnie denerwuje, to tendencyjność wypowiedzi prasowych upraszczających sprawę.
Zatem, jeszcze raz Cię przepraszam za to, że mojaj wypowiedź mogła Cię dotknąć.
  • 0



#7 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Spoko, nic się nie stało ^^" Następnym razem postaram się dawać własny komentarz, wtedy będzie klarowniej :)
  • 0

#8

Bartos Krwawy.
  • Postów: 110
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem katolikiem ale wkurzył mnie Benedykt XVI bo nie spytał swoich parafian czy członków co o tym myśli i nawet nie wytłumaczył czemu podjął taką decyzję a nie inna.
  • 0

#9 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

tak to jest .... batmani robią co chcą a swoich żywicieli mają w głębokim poważaniu :[

Dołączona grafika

Użytkownik +..... edytował ten post 09.02.2009 - 23:33

  • 0

#10

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Chciał dobrze... ale jak zwykle wyszło źle. Zadziwiające, że papież dowiedział się o poglądach tego gościa dopiero po fakcie. Oczywiście, żeden z jego współpracowników też o tym nie wiedział - bo nie wieże, żeby pap tak z tym wyskoczył sam z siebie, bez konsultacji. Wniosek - albo papa i jego ludzie są niedoinformowani, albo nie umieją łączyć faktów w wspólną całość i wyciągać wniosków.
  • 0

#11

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jestem katolikiem ale wkurzył mnie Benedykt XVI bo nie spytał swoich parafian czy członków co o tym myśli i nawet nie wytłumaczył czemu podjął taką decyzję a nie inna.

To nie wiesz,że w/g doktryny watykańskiej Papież jest natchniony Duchem Św. ,więc nie musi się pytać o nic. Proste,nie?



#12

some.
  • Postów: 125
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To nie wiesz,że w/g doktryny watykańskiej Papież jest natchniony Duchem Św. ,więc nie musi się pytać o nic. Proste,nie?


Papiez Leon X tez byl natchniony wypowiadajac te slowa? :

"Świat dobrze wie, jak wspaniale bajka o Chrystusie przysłużyła się nam"
  • 0

#13 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

some - jakieś źródło tej wypowiedzi?
  • 0

#14

some.
  • Postów: 125
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

some - jakieś źródło tej wypowiedzi?



http://www.google.pl...2...mp;aq=f&oq=
  • 0

#15 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie o to pytałem, ale niech Ci będzie...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych