Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Żelazny śnieg" pomaga utrzymać Merkuremu pole magnetyczne.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika



Nowe dowody naukowe sugerują, że głęboko wewnątrz Merkurego, formuje się żelazny "śnieg" i spada w kierunku centrum planety, podobnie jak w atmosferze ziemskiej formuje się śnieg i spada na ziemię.

Ruchy tego żelaznego śniegu mogą być odpowiedzialne za tajemnicze pole magnetyczne Merkurego, mówią naukowcy z Uniwersytetu Illinois oraz Case Western Reserve University. W opublikowanym w kwietniu wydaniu Geophysical Research Letters, naukowcy opisują laboratoryjne pomiary i modele, które uważa się za naśladujące warunki istniejące w rdzeniu Merkurego

" 'Opadowy' rdzeń Merkurego otwiera nowe scenariusze, skąd może pochodzić konwekcja i generowanie globalnego pola magnetycznego", powiedział profesor geologii Jie (Jackie) Li z University of Illinois. "Nasze wyniki mają bezpośredni wpływ na zrozumienie charakteru i ewolucji rdzenia Merkurego, i tych [rdzeni] innych planet i księżyców."

Mekrury najbliższa Słońcu planeta w naszym Układzie jako jedyna skalista planeta, oprócz Ziemi, posiada globalne pole magnetyczne. Odkryte w latach siedemdziesiątych przez Marinera 10 jest ok 100 razy słabsze niż ziemskie.

Rdzeń Merkurego wykonany jest głównie z żelaza, uważa się również, że zawieraja siarkę, która obniża temperaturę topnienia żelaza i odgrywa ważną rolę w tworzeniu pola magnetycznego planety.

"Ostatnie pomiary radarowe rotacji planety wykazały, że niewielki ruch kołysania sprawia, że rdzeń planety jest przynajmniej częściowo stopiony" powiedział doktorant Bin Chen. "Jednakże, z powodu braku danych sejsmologicznych z planety, wiemy bardzo niewiele na temat jej rdzenia".

Aby lepiej zrozumieć fizyczny stan rdzenia Merkurego, naukowcy wykorzystali specjalną aparaturę do badania zachowań topionej żelazno-siarkowej mieszanki w wysokich ciśnieniach i temperaturach.

W każdym eksperymencie, próbka została skompresowana do szczególnej wartości ciśnienia i podgrzewana do odpowiedniej temperatury. Próbka została następnie ostudzona, przecięta na dwie części, i zanalizowana z użyciem mikroskopu elektronowego i mikroanalizerem [electron probe microanalyzer].

Stopiona żelazno-siarkowa mieszanina, w zewnętrznym rdzeniu stygnie powoli , atomy żelaza kondensują się do sześciennych "płatków", które zmierzają w kierunku centrum planety.
Chen powiedział : 'Żelazny śnieg' idzie w dół, a lżejsza, bogata w siarkę ciecz unosi się, prądy konwekcyjne, które powstają tworzą dynamo i produkowane jest słabe pole magnetyczne.

Rdzeń Merkurego, jest najbardziej prawdopodobnie osadzającym się 'żelaznym śniegiem' w dwóch różnych strefach – powiedzieli naukowcy. Ten stan może być unikalny wśród skalistych planet i Ziemio-podobnych księżyców w naszym systemie słonecznym.

"Nasze wyniki dostarczają nowego kontekstu, w którym mogą być umiejscowione nadchodzące dane z NASA MESSENGER” - powiedział Li. "Możemy teraz podłączyć stan fizyczny Merkuregow tworzeniu i rozwoju skalistych planet w ogóle.

by James E. Kloeppel/University of Illinois


Źródło: http://www.astronomy...spx?c=a&id=6927
Tłumaczenie: własne



Mam nadzieję, że brzmi to w miarę po polsku, niektóre sformułowania były troszkę zawiłe :D
  • 0



#2

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tylko co z tego skoro jest tam sladowa atmosfera mala grawitacja slonce 2.5 raza wieksze niz na ziemi (duza roznica temperatur)wolny obieg wokol osi i szanse na roslinne zycie zadne.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych