Skocz do zawartości


Zdjęcie

Księżyce Marsa - FOBOS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#1

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niedawno amerykański satelita fotograficzny MARS RECONAISSANCE ORBITER (MRO) przesłał wyjątkowo interesujące i jak do tej pory najdokładniejsze zdjęcie fragmentu jednego z księżyców Marsa - Fobosa. W maksymalnej rozdzielczości widać na nim szczegóły o rozmiarach 6,8m! Dziwne, podłużne struktury na powierzchni Fobosa odkryto ponad trzydzieści lat temu na zdjęciach z sondy VIKING ORBITER. W późniejszych latach ten niewielki księżyc przypominający kształtem kartofel fotografowały kolejne sondy. Kolory na zdjęciu są umowne i nie oddają w pełni rzeczywistych barw tego małego ciała kosmicznego. Nie kolory są tu jednak istotne, natomiast specjalistów zdaje się intrygować dylemat, czy ceglastej barwy pokrywy są warstwą wierzchnią gruntu, czy też są nimi obszary o barwie biało-szarej, przypominającej lód wodny. Obszar taki widać na brzegu największego krateru na Foibosie o nazwie "STICKNEY", którego zbliżenie ukazuje druga fotografia.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Użytkownik +..... edytował ten post 10.04.2008 - 20:31

  • 0



#2

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Spoko zdjęcia
Wiecie, że jeden pixel na tych zdjęciach to 10m?
  • 0

#3

rewolucjonalista.
  • Postów: 416
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

dlaczego na wszystkich zdjęciach Nasa nie ma w tle gwiazd? Bardzo mnie to ciekawi..
  • -1

#4

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

bo tak naprawde ich nie ma w kosmosie, to tylko tekstura nad kula ziemska ;)

fajnie wyglada ten ksiezyc, faktycznie troche jak ziemniak
  • 0

#5

Aramroth.
  • Postów: 213
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ustawienie przesłony - gdyby ustawić ją tak, że byłoby widać gwiazdy, Fobos byłby po prostu białą plamą.
  • 0

#6

holi.
  • Postów: 457
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dlaczego na wszystkich zdjęciach Nasa nie ma w tle gwiazd? Bardzo mnie to ciekawi..


Poeksperymentuj z czułością matrycy w dowolnym aparacie fotograficznym, to dowiesz się dlaczego ;)
  • 0

#7

rolnikus.
  • Postów: 56
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Spoko zdjęcia
Wiecie, że jeden pixel na tych zdjęciach to 10m?


na obydwu ? każde jest w innej skali.

nie wiem czemu ale mi to wygląda na okrutny komputerowy render.....
  • 1

#8

holi.
  • Postów: 457
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też mam takie wrażenie. Mogli zrobić model i nałożyć realne zdjęcia jako teksturę, dla lepszego efektu.
  • 0

#9

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Spoko zdjęcia
Wiecie, że jeden pixel na tych zdjęciach to 10m?


na obydwu ? każde jest w innej skali.

nie wiem czemu ale mi to wygląda na okrutny komputerowy render.....



Okrutnie bzdurne opinie zwykle wypowiadają ci, którzy nie pojmują, co zdjęcie przedstawia. Wystarczy wystukać w googlach: "phobos martian satellite", by zobaczyć zdjęcia tego maleńkiego księżyca uzyskane wcześniej z innych sond amerykańskich, rosyjskich i ESA i móc je porównać, zamiast prezentować wątpliwe "tezy".
  • 0



#10

inCa.
  • Postów: 27
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie ma gwiazd, bo wszystko jest retuszowane, oto dowód:

Dołączona grafika

Prosta rzecz wykonana w Photoshopie.
Image -> Adjustments -> Exposure
Exposure: na max
Offset: na min

Od razu widać, że "prawdziwe" zdjęcie to przekręcony kwadrat, a te czarne trójkąty na rogach to idealna czerń - rgb(0,0,0), nałożona na tą fotkę. To dlatego nie widać gwiazd :rotfl:

I jak tu wierzyć, że ten satelita rzeczywiście tak wygląda???
  • 0

#11

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Sądząc po ząbkowaniu jest to obiekt 3D zrobiony w jakims programie (3d studio czy cos w tym stylu) z nałożoną texturą.
  • 0

#12

TKr.
  • Postów: 141
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeżeli chodzi o ścisłość to ten konkretnie obrazek był już edytowany w Adobe Photoshop CS3 dla Windows ( wyciągnięte z EXIF ) tuż przed publikacją na tej stronie. Ale to nie dowodzi jego nieprawdziwości.
Zresztą na tej stronie mamy zdjęcia z MARS Express - są to zdjęcia ESA. ESA też nas oszukuje ?
http://www.esa.int/e...21TVJD1E_1.html
  • 0

#13

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Faktycznie, wycofuję się z tego co powiedziałem. Te ząbki to był efekt tego że przeglądarka nie wyswietliła mi zdjęcia w pełnej rozdzielczości. Po głębszej analizie stwierdzam, że to zdjęcie jest prawdziwe.
  • 0

#14

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

moze poprostu nieco podkorolowali to zdjecie, zeby wygladalo wyrazniej albo ladniej.
  • 0

#15

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kolory na zdjęciu są umowne i nie oddają w pełni rzeczywistych barw tego małego ciała kosmicznego. Nie kolory są tu jednak istotne (...)


Chyba napisał czemu tak dziwnie wygląda?
A co do tego, że chropowate czy inna podróbka..chodziło przecież o dokładną ekspozycję tylko tego obiektu, więc nie dziwo, ze podmalowane w PS.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych