Skocz do zawartości


Zdjęcie

Upadek Lucyfera - Głupota Czy Wyższa Konieczność?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#1

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tekst ten napisany został przeze mnie około dwa lata temu. Otóż na religię należało przygotować pracę na jakiś tam temat. Jako, że niespecjalnie mnie to ciekawiło, a można było nie korzystać z gotowych tematów tylko wymyślić własny... Wymyśliłem. To co widzicie poniżej to wymyślona w pare minut teoria, która moze bardziej niż moje poglądy przedstawia ciekawy pomysł na jakieś opowiadanie ;) Mimo, iż zostałem wyzwany od heretyka to praca i tak ma katolicki posmak ze względu na cel pisania tego tekstu ;)

Starałem się w znanym nam biblijnym uniwersum wytłumaczyć coś co po prostu nie jest w sposób konkretny przedstawione.




Upadek Lucyfera - glupota czy wyzsza koniecznosc?


I

(Ezech. 28,15) "Byłeś doskonały w postępowaniu swoim
od dni twego stworzenia,
aż znalazła się w tobie nieprawość."

(Rdz. 1,31) "A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień szósty."


Cud boskiej kreacji, idealny porządek, ład genialnych myśli stwórczych - wszech-dzieło Boga, po którego lewicy zasiadał potężny Anioł. Wiecznie odziany w drogocenne kamienie, wódz chórów Serafinów i Cherubinów, "władca mocarstw powietrza" (Ef. 2,2). Jego imię? Zwany Szatanem (przeciwnikiem). Czy był nim Samael, Beliar, Azazel, Satanael, czy też Lucyfer(do dalszych wywodów pozwolę sobie poslugiwać sie ostatnim z przytoczonych imion z racji jego popularności) nie ma większego znaczenia. Istotniejsze jest to co zrobił, a bez wątpienia zrobił wiele.


(Iz. 14,12-15) "Jakże to spadłeś z niebios,
Jaśniejący, Synu Jutrzenki?
Jakże runąłeś na ziemię,
ty, który podbijałeś narody?"


Lucyfer jako jeden z potężniejszych Aniołów mogł mieć, a raczej miał wiedzę na temat planów Boga. Wiedział zapewne o planie stworzenia ludzi, i wiedział też o jeszcze jednym...o tym, iż Bóg pragnie dać swym przyszłym dzieciom wspaniały dar. Oznakę najwyższej miłości - wolną wolę.
Cóż uczynić miał Anioł który wiedział o tym i wiedział też że Bóg sam, z racji miłosci jaką darzył nie powstalych jeszcze ludzi, stworzyć jako takiego zła nie stworzy?
Tu należy zauwazyć iz 'boży plan' był od początku dokładny. Bóg stworzył potężnego, inteligetnego Anioła, i Bóg wiedział, ió ów Anioł pojmie co czynić. On to z racji milości jaką kierował ku Stwórcy i rozumiejąc iż ludzie docenią dar wolnej woli tylko wtedy gdy bedą mogli wybierać...zbuntował się. Zbuntował się, jednak i on i Bóg wiedzieli (wiedza Boga mimo oczywistej istoty istnienia warta jest w tym momencie zaznaczenia), iż Lucyfer sluży ciągle wiernie swemu panu i jest poprostu częscią jego stwórczego planu.
Bóg nie zniewolił swego sługi, nie nakazal mu 'buntu'. Poprostu stworzył go na tyle inteligetnego, iż nie było wątpliwości, że ten zrozumie co należy czynić.


II

(Rdz. 3,22) "Po czym Pan Bóg rzekł:
"Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło(..)"


Lucyfer upadł, stał się 'zły', dał ludziom wybór. On sam jednak przewidzieć pewnie nie przewidział tego co sie stało później. Ludzie poczeli wybierać, i wybrali grzech. Jego łatwosc, pozorna atrakcyjność, to iż dawał wymierne korzyści nęciła boże dzieci, aż w koncu zaczęły one tworzyć, a ich twory mogły przerazać i przerażają do dzisiaj, gdyż są wyjątkowo zmyślne i złożone. Pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, zachłanność(celowa pisownia), gniew, lenistwo - siedem grzechów głównych, niczym siedem nowych imion dla ludzi. Łamiąc podstawowe przykazania chcieli stać się lepsi. Mordowali i klamali by zyskać, zazdrościli i odbierali by mieć. W tym swiecie przyszło nam żyć, gdzie na mojrzeszowych tablicach zaciera się boskie poslannictwo. Sięgac po przyklady nie trzeba daleko - media dostarczają nam ich codzień aż za wiele. Śmierć za śmierć, zupełnie jakby cywilizowane społeczeństwa (przynajmniej teoretycznie cywilizowane) kierowały sie kodeksem Hammurabiego sprzed 2,5 tysiaca lat! Kto chciałby od tego uciec, i tak nie znajdzie pustelni za którą nie musiałby jej wlaścicielowi płacić. Świat zdominowany przez pieniądze, przez chęc zysku materialnego. To swoiste drzewko potrzeb kazdego czlowieka, gdzie na samym dole, w grubym dębowym pniu, zawsze będzie grzech, póki liśćmi będą miały być proste ziemskie potrzeby.


(Ap. 12,3-4) "I inny znak się ukazał na niebie:
Oto wielki Smok barwy ognia,
mający siedem głów i dziesięć rogów
- a na głowach jego siedem diademów.
I ogon jego zmiata trzecią część gwiazd nieba:
i rzucił je na ziemię.(..)"


Nie tylko ludzi zwiódłl Lucyfer - swych braci także. Wg. Pisma jedna trzecia Aniołów ruszyła za nim. Zatem skrzydlaci słudzy Boga dostali w darze od swego stwórcy wolną wole w niczym nie odbiegającą od tej jaką mają ludzie. Idąc dalej można się pokusić o wniosek, iż oddzielenie ziarna od plew ma wymiar nie tylko ziemski. Dotyczy ono wręcz wszelkich istot posiadających zdolnosc kreacji, myślących, mogących obdarzyć miłością, posiadających wolną wole, z której są w stanie korzystćc. Daje to obraz ogromu miłości Boga do swych dzieci i tego jak szeroki jest zakres 'planu zbawienia'.
Stracony, upadły Anioł, ale czy strapiony? Możliwe, ale napewno nie z powodu tego jaki stosunek do niego mają inni. Smucić go moze to, iż dostąpił Boga, zna go, a nie może doświadczać. Postrzegany jako ten który odmowió złożenia pokłonu czlowiekowi, Lucyfer poświęca się dla niego. Robi wszystko by ten mógł zaznać wolności, delektować sie miłoscią Jedynego.


III

(Iz. 14,13-14) "Ty, który mówiłeś w swym sercu:
Wstąpię na niebiosa;
powyżej gwiazd Bożych
postawię mój tron.
Zasiądę na Górze Obrad,
na krańcach północy.
Wstąpię na szczyty obłoków,
podobny będę do Najwyższego."


Określany jako antagonista Boga - Szatan, jest jak na ironię bardzo do niego podobny. Obydwaj nie wybierają, a tylko czekają na reakcję tych którzy wybrać mają. Stoją też, jak to się mówi, po jednej stronie. Bo nie istotny jest sam proces, a wynik końcowy, który dla nich jest określony prosto: oddzielić, przesiać, pozwolić zdecydować.
Według św. Hieronima, Szatanowi zostanie przywrócona "dawna chwała i utracone znaczenie", zatem wyższy od pozostałych Aniołów bo zasiadający na tronie z wiedzy powstałym, Lucyfer powróci na należne sobie miejsce u końca świata ludzi gdy i jego misja sie zakończy. Stanie to wtedy ponownie po boskiej lewicy by przyglądac sie sądowi nad ludzkimi istnieniami.


(Ap. 22,13) "Jam Alfa i Omega,
Pierwszy i Ostatni,
Początek i Koniec."


Przeciętnemu przechodniowi nawet przez myśl nie przyjdzie pomóc osobie która wzywa pomocy. Tak samo zapewne nie obchodzi go stłumiony glos Lucyfera, który zdaje się wołać "to nie tak!". Prosty wybór okazał sie być wejsciem do labiryntu. Anioł musi być jednak zadowolony bo cel swój osiagnął. To pierwszy, a zarazem największy żart swiata. Dowcip samego Lucyfera, na który nabierają się wszyscy śmiertelni. Oni własnie mówią: "Jest dobry Bog, ale jest tez zły Szatan, którego trzeba się wytrzegać, bo tak nakazał Jezus". Naszego upadłego bohatera śmieszyć może to, iż ludzie odbierają Bogu jego część. Nie ma nic poza Stworcą, "zlo" nie istnieje osobno. Boskie slowa "jestem alfą i omegą" są ignorowane. Łatwiej mówić o słabości ludzkiej natury, która ulega szatańskiemu kuszeniu, a to przeciez ludzie kuszą samych siebie. Nikt inny, jak wlasnie oni stworzyli wszystkie rodzaju grzechu. Stworzyli je, żyją w nich i calą winę zrzucają na niczemu nie winnego Niosącego Swiatlł. On jedyne co zrobil to pokazał inne drzwi, inny pokoj. Ludzie, wedle własnego pomyslu go urządzili...


IV

(Ap. 22,11-12) "Kto krzywdzi, niech jeszcze krzywdę wyrządzi,
i plugawy niech się jeszcze splugawi,
a sprawiedliwy niech jeszcze wypełni sprawiedliwość,
a święty niechaj się jeszcze uświęci!
Oto przyjdę niebawem,
a moja zapłata jest ze mną,
by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca."


Teoria jaką przedstawiłem, to odpowiedź na zadane pytanie. To wyzsza konieczność. Świadomość isteninia, swojego i innych istot, to w koncu miłość skłoniła Lucyfera do 'upadku'. Sam mam mieszane odczucia i raczej zimny stosunek do tego pomyslu, aczkolwiek wypada zaznaczyć, iż teoria ta jest możliwa, a to z przynajmniej tej przyczyny, że w tym aspekcie ciężko o konkretne informacje, ciężko o fakty. Co hipotetycznie jest możliwe, może okazać się prawdą. Prawda przedstawiona przeze mnie, na pewno jest optymistyczna. Myśl, ze jedyne zło świata to my sami, pozwala uwierzyc w możliwosc zmiany swojego życia, w to, że starczy trochę inaczej myśleć by dostąpic zbawienia o którym mowi Pismo.

Świat wokół nas zdaje się być zaprzęgniętym w niezliczoną ilość koni, zdaje się pędzic przed siebie, nie czekając na tych którzy nie mogą nadążyć. On jednak stoi w miejcu i własnie czeka. Czeka, aż jego mieszkańcy dokonają wyboru.
Nasza chwila, chwila ludzi czy Aniołów nie będzie jednak wieczna.

(Ap. 22,10) "Dalej powiedział do mnie [Aniol]:
'Nie kładź pieczęci na słowa proroctwa tej księgi,
bo chwila jest bliska.'"


  • 0

#2

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bardzo fajna praca :) . Nie dziwię się, że ksiądz się wkurzył :] . Mnie kiedys wywalił z religii bo powiedziałam, że inkwizycja była zła. Ja też uważałam, że szatan jest częścią Boskiego planu i Bóg bardzo dobrze wiedział, że tak sie stanie. Gdyby nie miał o tym pojęcia to zaprzeczałby Jego wszechwiedzy, a do tego dając ludziom wolną wolę wiedział jak może sie to skończyć. Do tego jeżeli anioły nie miały wolnej woli to jak Lucyfer mógł sie zbuntować sam z siebie?
  • 0

#3

asdqwe.
  • Postów: 77
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

swietny tekst ;)
daje duzo do myslenia, tlumaczy wiele :P
a i ksiadz pewnie Ci zazdroscil ze sam na to wczesniej nie wpadl xD


gratuluje :)
  • 0

#4

The Crow.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Praca na wysokim poziomie :) nic tylko pogratulowac, czytalo sie ja przyjemnie i mozna z niej wyciagnac calkiem ciekawe wnioski.
  • 0

#5

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No brawo, za pomysł, umiejętne opisanie go i... za to, że zostałeś nazwany heretykiem xD
Mi też już ksiądz powiedział, że głoszę herezje :D

Podsumowując, jestem pod wrażeniem Twojej inteligencji, naprawdę świetne i profesjonalne podejście do sprawy.
Temat na pewno trudny, to widać po ilości odpowiedzi ale na pewno także warty podjęcia trudu :)
Świetne wykonanie i uporządkowanie swoich przemyśleń.
Oby tak dalej, z chęcią przeczytam więcej Twoich tekstów :)

Użytkownik Mattanjah edytował ten post 01.12.2007 - 13:28

  • 0

#6

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Świetny tekst. Sam nie jestem do niego przekonany, ale to raczej z tego powodu, że nie wierzę w historię biblijną. Zgadzam się jednak z tym, że źródłem zła jest człowiek, a nie jakakolwiek siła wyższa. Takie podejście jest poprostu poszukwaniem usprawiedliwiena dla samego siebie. I tyle.
  • 0

#7

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Stawiam na wyższą konieczność bez Lucyfera nie byłoby sensu kontynuowania wiary a w szczególności straszenia ludzi Sądem Bożym.Przynajmniej dostało Ci się za coś konstruktywnego.Mnie wyklęto za głupie
pytanie-dlaczego Adam ma pępek ?
  • 0



#8

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

[...] Przynajmniej dostało Ci się za coś konstruktywnego.Mnie wyklęto za głupie
pytanie-dlaczego Adam ma pępek ?

Hahahahahah nie umniejszaj swego pomysłu, to jest dopiero konstruktywne i zabawne jednocześnie :D
prawie jak co było wcześniej kura czy jajko ;)
  • 0

#9

NO_NAME.
  • Postów: 614
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

przyłączam się do ogólnej opinii że tekst jest świetny. jest dużo cytatów i błyskotliwe argumenty nic dziwnego że ksiądz się wkurzył, Koścół nie lubi ludzi myślących samodzielnie ;)
  • 0

#10

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"to w końcu miłość skłoniła Lucyfera do upadku" - karkołomna teoria. Jeśli nawet, to na pewno ..... miłość własna. Bo czego można sie spodziewać po odwiecznym kłamcy i buntowniku?

Lucyfer-Szatan już nigdy się nie podniesie i nie będzie mu dane uczestniczyć w sądzie przed tronem Boga, gdyż zostanie unicestwiony.
  • 0



#11

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bo czego można sie spodziewać po odwiecznym kłamcy i buntowniku?

Zatem dialog pomiędzy tezą mojego txtu, a chrześcijaninem:
- Kościół przedstawia nam mylny obraz Lucyfera. Lucyfer był w rzeczywistości dobry
- Jak mógł być dobry skoro był kłamcą i buntownikiem?

Na prawdę nie dziwi mnie, że to napisałeś Dager ale cały dynks polega właśnie na tym, że Pismo św. nie przedstawia całej prawdy(mówię to z perspektywy tekstu). Ty na tej pół-prawdzie się opierasz i na jej podstawie chcesz polemizować.
To tak jakby ktoś twierdził, że raporty obwieszczające globalne ocieplenie są sfałszowane i nic takiego nie ma miejsca, a Ty odpowiadałbyś, że jak to możliwe że globalnego ocieplenia nie ma, skoro TE raporty przedstawiają, że jest.

Użytkownik _Silent_ edytował ten post 01.12.2007 - 18:56

  • 0

#12

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A skąd ta pewnośc, Dager? Sam w to nie wierzę, ale nie neguję na dzień dobry. Nie było mnie tam i nic pewnego nie mogę powiedziec. Może z Tobą jest inaczej? Bo przyjmując, że któraś z obu wersji jest prawdziwa, to bardziej byłbym skłonny uwierzyc w tę Silenta. Jest bardziej sensowna.
  • 0

#13

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pismo św. nie przedstawia całej prawdy(mówię to z perspektywy tekstu). Ty na tej pół-prawdzie się opierasz



Ty zapewne znasz całą prawdę - made in Silent, z którą nie mam ochoty polemizować.
  • 0



#14

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Skoro cytujesz coś to warto to najpierw przeczytać :)
"mówię to z perspektywy tekstu", czyli z perspektywy tez jakie tam są. Na samym początku wytłumaczyłem, że tekst nie przedstawia moich poglądów.
Warto czytać nim zacznie się krytykować, na prawdę.
  • 0

#15

Michalson.
  • Postów: 55
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

bardzo dobry tekst :) dużo 'poszperałeś' w Piśmie Świętym, stworzyłeś całkiem sensowną teorię, no i oczywiście dobrze się czytało :P ode mnie byś 6 dostał :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych